Choć w naszych łazienkach od lat królują płytki wyłożone od podłogi po sam sufit, to jednak nowoczesne aranżacje ograniczają kafelki do miejsc tylko narażonych na bezpośredni kontakt z wodą. Pozostałe powierzchnie malowane są specjalistyczną farbą, która zapewnia ścianom odpowiednią ochronę. Dobrze dobrana farba z powodzeniem może zastąpić tradycyjne kafelki. Na rynku polskim dostępnych jest wiele jej rodzajów. Trzeba jednak wiedzieć, jaka farba do łazienki będzie najlepszym rozwiązaniem. Odpowiedź w poniższym artykule!
Coraz modniejszym rozwiązaniem jest połączenie płytek z farbą do łazienki. Jednak farby do łazienki, czy do kuchni znacząco różnią się od tych, które używamy do pomalowania pokoi. Muszą się cechować nie tylko większą odpornością na wilgoć, ale również dużą wytrzymałością mechaniczną na czyszczenie czy szorowanie. Dlatego najlepszymi farbami do łazienki będą:
Farby lateksowe to emulsyjne farby akrylowe. Głównie stosowane są w łazienkach oraz kuchniach, czyli pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności. Charakteryzują się dużą zawartością żywic, które tworzą elastyczną i wytrzymałą powłokę. Należą do grupy produktów wodorozcieńczalnych, są bezzapachowe i przyjazne środowisku. Mogą być nakładane na niemal każdą powierzchnię (tynki, powierzchnie gipsowo-kartonowe), świetnie kryją, odznaczają się dobrą przyczepnością oraz mają właściwości bakteriobójcze.
Farby ceramiczne to rodzaj farby lateksowej z dodatkiem mikro granulek ceramicznych. Tworzą na ścianie trwałą, matową powłokę odporną na szorowanie. To produkt plamoodporny posiadający właściwości odpychające zabrudzenia i kurz. Są łatwe w czyszczeniu, można je zmywać i szorować na mokro z dodatkiem silnych detergentów. Charakteryzują się powłoką odporną na rozwój bakterii oraz grzybów. To farby hydrofobowe, czyli odporne na wodę, a jednocześnie są paroprzepuszczalne. Odznaczają się intensywnymi, nieblaknącymi z czasem kolorami.
W związku z warunkami panującymi w łazience, czyli stałym kontakcie z wodą i wilgocią farby dedykowane do tego typu pomieszczenia powinny się odznaczać:
Pomimo tego, iż sufit w łazience nie jest bezpośrednio narażony na kontakt z wodą, kosmetykami, czy tłustymi substancjami to zagraża mu panująca w pomieszczeniu wilgoć. Dlatego konieczne jest pomalowanie go odpowiednią, specjalistyczną farbą odporną na wilgoć i wykazującą właściwości grzybobójcze. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie farby lateksowej. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsza farba lateksowa nie będzie skuteczna bez prawidłowo działającej wentylacji i ogrzewania.
Pomalowanie łazienki nie wymaga skomplikowanych działań i każdy z powodzeniem temu podoła. Trudność polega na dobraniu takie farby, która poradzi sobie z panującym w łazience mikroklimatem. Malowanie ścian możemy podzielić na kilka etapów. Oto najważniejsze z nich:
Na początku należy odkręcić wszystkie wystające elementy, czyli uchwyty na papier, wieszaki, kinkiety. Następnym krokiem jest przy pomocy taśmy i folii malarskiej zabezpieczenie grzejników, wentylatorów, podłogi, drzwi, okien oraz tej części wyposażenia łazienki, której nie można zdjąć, czy odkręcić (natryski, baterie łazienkowe).
Kluczem do trwałego malowania łazienki jest odpowiednie przygotowanie podłoża. To bardzo istotny etap malowania ścian. Za pomocą skrobaka do farb należy oczyścić ściany i sufit ze starych łuszczących się powłok. Miejsca, gdzie ewentualnie pojawiła się pleśń, należy potraktować odpowiednim środkiem anty pleśniowym, czy grzybobójczym z zastosowaniem się do zaleceń producenta. Gumowe rękawice, ochronne okulary, czy maska w tym przypadku mogą okazać się niezbędne. Po aplikacji preparatu warto wywietrzyć pomieszczenie i odczekać aż powierzchnia wyschnie. Na koniec umyć ścianę przy użyciu detergentu lub mydła malarskiego.
Przed gruntowaniem ściany wszelkie ubytki i pęknięcia należy wyrównać masą szpachlową, a po wyschnięciu nadmiar usunąć przy pomocy papieru ściernego. Pył zetrzeć wilgotną gąbką.
Jeżeli podłoże nie było wcześniej malowane albo jest w złym stanie (po przetarciu ręką ściany na dłoni pozostaną resztki starej farby) oznacza to, że całą ścianę trzeba zagruntować. Po wyschnięciu preparatu można rozpocząć malowanie.
Przed rozpoczęciem malowania za pomocą taśmy malarskiej odcinamy sufit od ściany. Następnie dokładnie mieszamy farbę i przelewamy odpowiednią jej ilość do kuwety. Malowanie zaczynamy od sufitu. W miejscach trudno dostępnych, takich jak rogi pomieszczenia, czy brzegi sufitu nakładamy farbę pędzlem. Następnie za pomocą dużego wałka najlepiej i najwygodniej na kiju teleskopowym malujemy całą powierzchnię. Po wyschnięciu pierwszej warstwy farby nakładamy drugą.
Malowanie ścian podobnie jak sufitu zaczynamy od miejsc trudno dostępnych, używając do tego pędzla. Następnie dużym wałkiem nakładamy farbę pasami nachodzącymi na siebie w kierunku od dołu do góry. Po czterech godzinach nakładamy drugą warstwę.
Po około 20 minutach od nałożenia ostatniej warstwy farby należy usunąć taśmę malarską. Wszystkie miejsca, które uległy zabrudzeniu farbą, trzeba przetrzeć zwilżoną szmatką.
Łazienka to miejsce porannej toalety wykonywanej najczęściej w pośpiechu, jak również miejsce długich, relaksujących kąpieli po ciężkim dniu pracy. Kolor tworzy atmosferę i powinien wprowadzać nas w dobry nastrój zarówno na początku dnia, jak i na końcu. Kolory oddziałują na nas w określony sposób, dlatego warto dobrać je zgodnie z przeznaczeniem pomieszczenia oraz naszym usposobieniem.
Biały to najczęściej wybierany kolor farby łazienkowe. Jest to kolor uniwersalny dający wrażenie higienicznej czystości. Optycznie powiększa łazienkę i poszerza. Jednak, aby nie dawał wrażenia nieprzyjemnego zimna, dobrze jest złamać go dodatkami w żywych kolorach np. w czerwieni czy brązie.
Czarny to kolor ścian w łazience, którego do niedawna unikano. Panujący powszechnie pogląd, iż czarny pomniejsza optycznie wnętrza, a przy tym działa przygnębiająco skutecznie odstraszał przed zastosowaniem tego koloru. W tej chwili coraz częściej można spotkać czarną łazienkę jako oryginalną propozycję aranżacji.
Niebieski to idealny kolor do łazienki. Działa uspokajająco i łagodząco, możemy go jednak nieco ożywić, łącząc z ciepłym kolorem na przykład z żółtym czy pomarańczowym.
Zielony to kolor natury, dlatego dobrze sprawdza się w łazience. Działa uspokajająco i sprzyja relaksowaniu się. Zieleń posiada wiele odcieni, więc do dyspozycji mamy stonowane pastelowe lub soczyste zielenie. Połączona z białym lub szarym sprawi, że pomieszczenie będzie nowoczesne i ponadczasowe.
Beże i brązy to najbardziej bezpieczne kolory z całej palety barw. Mogą być przełamane innymi barwami, a uzupełnieniem tego stylu mogą być wszelkie rośliny lub dodatki z naturalnych materiałów jak na przykład wiklinowy kosz.
Posiadając małą łazienkę bez okna najlepiej zdecydować się na kolory, które nie przytłoczą i będą odbijać światło. Sprawdzonym neutralnym kolorem jest ponadczasowa biel, która w połączeniu z dobrym oświetleniem optycznie powiększy łazienkę. Kolory, które nie przytłoczą małej łazienki to paleta beżów i brązów oraz odcienie szarości.
Farba do łazienki to nowoczesne, bardzo eleganckie rozwiązanie, a przy tym przystępne cenowo. Dobra farba do łazienki ma specjalnie opracowaną formułę, dzięki czemu odporna jest na wilgoć, pleśń czy grzyby, a pokryte nią ściany przez wiele lat nie zmieniają koloru. Jednak choć coraz częściej zastępujemy płytki ceramiczne farbą, to nie rezygnujmy z nich całkowicie. W tak zwanej strefie mokrej wciąż bezkonkurencyjnym rozwiązaniem są płytki.