Żółte plamy na butach po suszeniu na słońcu

Porady Data publikacji: 2022-04-02

Po wypraniu butów i wysuszeniu ich na słońcu powstały na białych butach żółte plamy? Żółte plamy od słońca są w tym wypadku czymś normalnym. Dlatego najlepiej zapamiętać, aby nigdy nie suszyć butów na słońcu. Lepiej pozostawić je w domu, położyć na kaloryferze lub użyć specjalnej suszarki do butów, która nie jest drogim gadżetem. Co jednak, gdy nam się taka sytuacja przytrafiła? Jest sposób, aby buty uratować.

Żółte plamy na butach od słońca – jak je usunąć?

Białych butów nie powinno wystawiać się na słońce do suszenia. Jeśli jednak już to zrobiliśmy, to teraz najlepiej jest wyprać buty jeszcze raz i dodać środka wybielającego. Następnie pozostawiamy je do wysuszenia w domu w miejscu zaciemnionym. Możemy nawet przykryć je ściereczką, jeśli leżą w pobliżu okna.

Zanim jednak buty odstawimy do suszenia po ponownym praniu, to środek warto wypchać papierowymi ręcznikami. Pochłoną one nadmiar wilgoci i dzięki temu buty nie będą żółkły. Ważne jest to, aby dość szybko jej się pozbyć, bo nadmierna wilgoć również będzie powodować wychodzenie żółtych plam.

Możemy nawet użyć suszarki do włosów, aby częściowo osuszyć buty, bo po samym praniu będą dość mokre. Pamiętajmy jednak, by nie używać zbyt wielkiej temperatury. Może ona rozpuścić klej, którym przyklejona jest podeszwa.

Usuwanie żółtych plam z butów – pasta z sody

Pasta z sody oczyszczonej również skutecznie pomaga usnąć żółte plamy po suszeniu butów na słońcu. Wystarczy sodę zmieszać z wodą, ale niewielką ilością, tak aby powstała gęsta papka. Nakładamy ją na żółte plamy i pozostawiamy na 15-20 minut. Po tym czasie buty wkładamy do prania.

Podobne artykuły