Jak zrobić płyn do mycia szyb?

DIY Data publikacji: 12 stycznia 2019 / Aktualizacja: 2022-11-29

Czy wiesz o tym, że płyny do mycia szyb tworzone są najczęściej na bazie skażonego alkoholu? Możecie przeczytać o tym w serwisie medme.pl. Co to oznacza dla nas? Oczywiście wygodę bo nie zostawiają śladu na szybach, ale jeśli otwieramy okno, rozpylmy go w powietrzu to również chcąc nie chcą go wdychamy. To powoduje, że do naszych płuc trafia nie tylko ten alkohol, ale również inne substancje lotne znajdujące się w środku do czyszczenia szyb. Czasami znajdujemy w nim również amoniak, o którym już pisaliśmy i chociaż jest przydatny w domu to podczas używania go należy zachować szczególną ostrożność bo jest dla nas trujący.

Jeśli wolisz zrezygnować z chemii domowej i czyścić bardziej ekologicznie to nie ma lepszego sposobu jak zrobienie własnego płynu do mycia szyb według tego przepisu. Co lepsze, płyn ten jest skuteczny i równie dobrze poradzi sobie z naszymi szybami.

Składniki

  • 250 ml wody destylowanej
  • 250 ml spirytusu medycznego
  • 1 łyżka octu spirytusowego

W kwestii składników należy Wam się kilka słów wyjaśnienia. W podstawowym przepisie jaki dostałam od swojej przyjaciółki był spirytus salicylowy. Udałam się więc do apteki i kupiłam trzy buteleczki bo każda ma 100 ml. Zapłaciłam za nie prawie 15 zł. Pomyślałam więc, że może zastąpić go zwykłym spirytusem, ale ten nadal jest bardzo drogi. Dlatego znalazłam spirytus medyczny przeznaczony do dezynfekcji oraz czyszczenia, który za 5L kosztuje ok. 50 zł. To więc starczy nam na 20 uzupełnień butelki czyli koszt napełnienia wyniesie nas 2.5 zł jeśli chodzi o ten składnik. To sprawia, że płyn ten jest konkurencyjny cenowo nawet z najtańszymi płynami w sklepie, a można się spodziewać co w takich się znajduje.

Spirytus medyczny służy do czyszczenia i dezynfekcji szkła, stelaży łóżek, parapetów, foteli zabiegowych, narzędzi kosmetycznych czy innych rzeczy, z którymi wchodzimy w kontakt w gabinetach lekarskich czy nawet kosmetycznych. Pamiętaj o tym, że jest to substancja łatwopalna. Stosuj również rękawice ochronne podczas mycia okien by chronić swoją skórę.

Składniki należy wymieszać w butelce bo płynie do mycia szyb. Wbudowany atomizer ułatwi nam nałożenie preparatu. Dlatego taka butelka okaże się bardzo przydatna. Pamiętajcie również o wodzie destylowanej, dzięki której nie będzie zacieków z kamienia, które mogłyby się pojawić jeśli niedokładnie wytrzecie okna czy woda skapnie na parapety.

Jak myć okna

Zanim przejdziesz do mycia okien upewnij się, że masz wszystko czego potrzeba. Potrzebujesz naszego płynu oraz papierowych ręczników. Możesz oczywiście używać ściereczek, jednak ja preferuję te pierwsze. Nie trzeba ich płukać i każdą szybę możemy umyć czystym ręcznikiem. Przyda nam się również miękka ściereczka do polerowania.

Pamiętaj, że dzień, w którym słońce mocno operuje nie jest dobrym do czyszczenia okien. Najlepiej aby słońce było schowane za chmurami lub świeciło już z drugiej strony budynku. Dlatego zwłaszcza latem wybranie odpowiedniego dnia jest dość trudne. Dzięki temu jednak płyn nie będzie tak szybko odparowywał i nie pozostaną na oknach smugi. Dzięki temu też nasza praca będzie łatwiejsza.

  1. Zacznij od wyczyszczenia futryn wodą z mydłem i później wypłukania ich świeżą ściereczką z wodą
  2. Trudne zabrudzenia, plamy z farby czy gruntu możesz usunąć za pomocą specjalnego nożyka do skrobania szyb
  3. Następnie wstępnie oczyść same szyby wilgotną ścierką
  4. Spryskaj szybę płynem i wytrzyj ręcznikiem papierowym do czysta, następnie wypoleruj miękką ściereczką do sucha

Podobne artykuły