5 naturalnych środków czystości, które pomogą Ci w sprzątaniu domu!

DIY Data publikacji: 21 lutego 2019

Aby posprzątać dom wcale nie musisz korzystać z chemii. Jej stosowanie nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie czy urodę – środki chemiczne niszczą ręce. Wdychanie ich oparów szkodzi natomiast naszemu zdrowiu. Dlatego gdy tylko to możliwe warto ich unikać, tym bardziej gdy w domu mamy małe dzieci, które mogłyby wchodzić z nimi w kontaktu. Dzisiaj przedstawimy Wam pięć naturalnych środków czyszczących, które możesz wykorzystać w swoim domu.

Sok z cytryny

Sok z cytryny ma właściwości dezynfekujące, nadaje się więc do czyszczenia różnych powierzchni w kuchni czy łazience. Świetnie sprawdzi się do mycia szyb i luster, wystarczy rozcieńczyć go z wodą w butelce z atomizerem po płynie do mycia okien. Kolejnym zastosowaniem jest zastosowanie go jako środka wybielającego do ubrań.

Biały ocet

Ma właściwości takie same jak sok z cytryny, tylko mocniejsze. Pomaga zabić bakterie na czyszczonych powierzchniach, ale w porównaniu do soku z cytryny dużo lepiej usuwa brud czy kamień. Można więc wykorzystać go do sprzątania łazienki i kuchni. Skutecznie sprawdza się przy myciu okien lub kabin prysznicowych. Usuwa nie tylko kamień, ale i osady z mydła i nie pozostawia smug.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona sprawdza się przy starszych trudniejszych do usunięcia zabrudzeniach. Można dodać do niej trochę wody i stworzyć pastę, którą wyczyścimy brudne fugi, przypalone garnki czy piekarnik.

Możesz zrobić uniwersalny środek czyszczący mieszając ze sobą dwie łyżki sody i 4 łyżki octu. Rozcieńczamy je w 400 ml wody i gotowe. Takim środkiem możemy spryskać powierzchnię i ją wyczyścić.

Szare mydło

Świetnie zastępuje wiele detergentów, a do tego jest bezpieczne i nie powoduje alergii. Pomaga rozpuścić tłuszcz, dlatego można umyć nim blaty kuchenne, albo rozpuścić w wodzie i umyć podłogi.

Sól

Sól ma dobre właściwości ścierne, dlatego można ją wykorzystać do czyszczenia różnych powierzchni z trudnego do usunięcia brudu. Pamiętaj jednak aby nie stosować jej w miejscach, które łatwo zarysować.

Podobne artykuły