Genialne zastosowania amoniaku w Twoim domu

Porady Data publikacji: 03 stycznia 2019 / Aktualizacja: 2020-04-28

Dzisiaj przedstawimy Ci ciekawe zastosowania amoniaku, zobacz jak możesz wykorzystać go w swoim domu w praktyczny sposób. Amoniak to nieorganiczny związek chemiczny azotu oraz wodoru. Wykorzystuje się go w przemyśle, a woda amoniakalna jest składnikiem soli trzeźwiących używanych w przypadku omdleń. Amoniak wykorzystuje się również w kuchni i dodaje do wypieków. O tym gdzie kupić amoniak oraz wodę amoniakalną już pisaliśmy. Dzisiaj powiemy Wam jak go ciekawie wykorzystać. Stosując go miej na uwadze to, że jest to substancja trująca dla człowieka. Nie należy go wdychać, a gdy go używamy najlepiej jest stosować rękawiczki ochronne.

Zastosowania amoniaku w domu

Czyszczenie piekarnika za pomocą amoniaku

Twój piekarnik jest okropnie brudny i nie masz już siły z nim walczyć? Spróbuj wykorzystać amoniak, który świetnie sprawdza się jako środek czyszczący. Aby w ten sposób wyczyścić swój piekarnik należy go najpierw rozgrzać do temperatury 70 stopni Celsjusza i gdy ją osiągnie wyłączyć go. Następnie pośrodku na ruszcie połóż miseczkę wypełnioną płynnym roztworem amoniaku. Poniżej na dolnej półce natomiast garnek z wodą. Pozostaw to tak na noc, a rano wyjmij naczynia z piekarnika, uchyl okno w kuchni i wywietrz piekarnik. Pamiętaj o tym, że amoniaku nie powinno się wdychać. Po chwili wietrzenia umyj środek roztworem wody i płynu do mycia naczyń. Nawet najtrwalszy brud powinien zejść.

Wyczyść ruszt grilla

Skoro amoniak zadziałał na stary tłuszcz, który osadzony został na ściankach piekarnika to również poradzi sobie z rusztem od grilla czy kuchenki gazowej. Kluczem jest to by znaleźć naczynie, w którym można go płasko położyć i zalać. Wlewam tam pół szklanki amoniaku i dopełniamy ciepłą wodą aby ruszt znalazł się pod roztworem. Pozostawiamy na kwadrans, a po tym czasie w rękawiczkach szorujemy go i płuczemy.

Usuwanie nieprzyjemnego zapachu farby

Dzisiaj farby do malowania ścian raczej są bezzapachowe, ale nie wszystkie farby oczywiście nie wydzielają żadnego zapachu. Amoniak wykorzystuje się choćby w farbach do włosów by zabić ich zapach. Dlatego możemy wykorzystać tę właściwość amoniaku i w pomalowanym pomieszczeniu umieścić miskę z amoniakiem, który zneutralizuje brzydki zapach. Pamiętaj też o wietrzeniu bo samym amoniakiem nie należy oddychać. Pozwoli to jednak dużo szybciej pozbyć się zapachu farby.

Środek do mycia szyby w kominku

Szybka w kominku bardzo szybko staje się brudna co psuje jego wygląd i całą przyjemność z siedzenia przy kominku. Możecie zrobić domowy środek do jej mycia dodając do butelki z atomizerem litr ciepłej wody, łyżkę amoniaku i dwie łyżki białego octu. Takim środkiem spryskaj szybę, a po chwili przetrzyj. Dzięki temu będzie czysta.

Czyszczenie srebra

Gdy nie używamy srebrnej biżuterii robi się na niej ciemny nalot. Możesz go usunąć wykorzystując do tego celu amoniak. Wystarczy do miseczki wlać szklankę ciepłej wody i pół szklanki wody amoniakalnej. Zanurz biżuterię na 5-10 minut i potem po wyjęciu dokładnie ją wypłucz i osusz.

Usuwanie plam z ubrań, dywanów czy tapicerki

Pamiętaj o tym, że sam amoniak może bardzo mocno wpłynąć na tkaniny i je zniszczyć, ale gdy rozcieńczymy go z wodą to niebezpieczeństwo się zmniejsza. Roztwór nie powinien posiadać więcej niż 50% amoniaku. Dlatego też dobrym sposobem jest po prostu kupienie wody amoniakalnej np. 25% gdzie stężenie amoniaku jest nam już dobrze znane. Amoniak usuwa plamy z krwi, potu, moczu, tłuste plamy oraz ślady po kredkach czy trawie. Pamiętaj jednak, że nie można zagwarantować iż tkanina nie zniszczy się. Dlatego stosuj ten sposób dopiero gdy inne zawiodły. Pamiętaj też, że nie wolno łączyć amoniaku z produktami zawierającymi chlor jak większość wybielaczy.

Odśwież ramy okienne

Ramy okien z PCV z czasem wyglądają gorzej i nie robią już takiego wrażenia. Możesz je odświeżyć rozcieńczając czysty amoniak w proporcjach 1:3 (szklanka amoniaku na trzy szklanki wody). Załóż rękawiczki, weź gąbeczkę i wyszoruj ramy okienne amoniakiem. Potem jeszcze chwilę przewietrz pomieszczenie.

Czyszczenie fug

Amoniak świetnie sprawdza się by wybielić fugi na glazurze. Wystarczy na 2 litry wody dodać 1/4 szklanki amoniaku. Takim roztworem za pomocą szczoteczki z dość twardym włosiem (nie za mocnym aby nie wydrapać fugi) wyczyścić fugi. Pamiętaj o rękawiczkach i wietrzeniu pomieszczenia, w którym pracujesz.

Nawóz dla kwiatów w ogrodzie

Amoniak stosowany jest w rolnictwie do tworzenia nawozów. Możesz go wykorzystać w swoim ogrodzie spryskując czasami ziemię wokół kwiatów wodą amoniakalną. Pamiętaj jednak, że woda amoniakalna to roztwór zasadowy, dlatego nadaje się tylko do roślin lubiących zasadowe środowisko.

Środki bezpieczeństwa

Pamiętaj o tym, że amoniak jest substancją trującą. Należy unikać kontaktu amoniaku ze skórą i nie należy go wdychać. Dlatego najlepiej czynności czyszczące, te które można, wykonywać na zewnątrz. Jeśli musimy robić to w domu pomieszczenie powinno być wentylowane i po użyciu amoniaku przewietrzone. Na pewno poczujesz go bo jest substancją, która posiada silny zapach. Jednocześnie pamiętaj by nie łączyć go z innymi środkami czyszczącymi bo może to wywołać niepożądane reakcje chemiczne zwłaszcza gdy środki te zawierają chlor, który w raz z amoniakiem tworzy opary, które nawet mogą prowadzić do śmierci. Jeśli masz małe dzieci w ogóle polecam niestosowanie amoniaku, a jeśli mamy go w domu powinien być w odpowiedni sposób przechowywany.

Amoniak może wywołać alergię zarówno skórną jak i wziewną. Z jednej strony objawy się to wypryskami, zaczerwieniem czy pokrzywką, a w drugim przypadku dusznościami, kaszlem i atakami astmy. Zatrucie amoniakiem może być groźne dla naszego zdrowia dlatego warto znać objawy jakie mu towarzysza i gdy jakieś zauważymy od razu skonsultować się z lekarzem.

Objawy zatrucia amoniakiem

  1. silny kaszel
  2. skurcze gardła
  3. duszności
  4. silne podrażnienie błon śluzowych
  5. napady kaszlu
  6. zatykanie oddechu

Ryzyko, że amoniakiem zatrujesz się w domu nie jest duże, dotyczy to na ogół ludzi, którzy pracują w przemyśle gdzie amoniak jest wykorzystywany, a stosuje się go do wielu rzeczy. Tworzy się z niego materiały wybuchowe, tkaniny syntetyczne. Używa się go w chłodnictwie. Szerokie zastosowanie ma również w rolnictwie gdzie wykorzystywany jest przy produkcji nawozów sztucznych. Woda amoniakalna to nie jest czysty amoniak, to roztwór amoniaku rozpuszczonego w wodzie. Na opakowaniu powinno być podane stężenie. Pamiętajcie, że to środek silny dlatego warto uważać bo można zniszczyć niektóre rzeczy np. tkaniny. Wtedy warto wypróbować go w jakimś mniej widocznym miejscu.

Amoniak ma sporo ciekawych zastosowań, które warto znać. Jeśli chodzi o amoniak – cena nie jest wysoka, więc warto mieć go w domu.

Podobne artykuły