Jak wybrać ilość elementów puzzli odpowiednio do wieku dziecka?

Parenting Data publikacji: 13 listopada 2022

Puzzle to świetna zabawa dla dzieci i jeden z bardzo często wybieranych przez nas prezentów. Jednak nieodpowiednio dobrane puzzle mogą stać się źródłem frustracji, zamiast przyjemności z układania. Jeśli zadanie dla dziecka będzie zbyt trudne, wtedy nie będzie mogło ono ułożyć układanki. Oczywiście dorośli mogą w tym pomóc, ale dziecko odczuje porażkę, gdy nie uda mu się dopasować odpowiednich elementów.

Jak wybrać odpowiednie puzzle do wieku dziecka?

Podczas wybierania puzzli powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów. Pierwszym z nich jest szczegółowość obrazka do ułożenia. Im dziecko jest młodsze, tym obrazek powinien być prostszy do ułożenia. Elementy na nim powinny być duże, wtedy łatwiej będzie je dopasować.

Oprócz samego obrazka istotny jest rozmiar puzzli. Stopień trudności ułożenia dużych puzzli jest zdecydowanie mniejszy od małych elementów, które trudniej do siebie dopasować. Wtedy na jednym dużym elemencie mieści się więcej szczegółów, które ułatwiają dopasowanie go z innym puzzlem.

Kolejna rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę to właśnie ilość elementów. Możemy spotkać puzzle, które mają od 12 elementów do kilku tysięcy. Oczywiście im więcej elementów, tym zestaw będzie trudniejszy do ułożenia. Przeznaczony będzie więc dla starszych dzieci, a nawet w przypadku bardzo skomplikowanych puzzli i dorośli mogą mieć problem z odpowiednim dopasowaniem elementów układanki.

Jakie puzzle do wieku dziecka?

Puzzle papierowe przeznaczone są dla dzieci od 3 roku życia. Dla młodszych maluchów kupuje się zwykle drewniane układanki. Elementy tam są na tyle duże, że dziecko ich nie połknie, a ni nie jest w stanie ich zmiękczyć śliną i rozerwać.

Dlatego pierwsze puzzle dla trzylatka powinny być maksymalnie duże i proste w ułożeniu. Zwykle są to zestawy, które posiadają 12 elementów i więcej. Jeśli dziecko dobrze radzi sobie z 12 eleatami, wtedy możemy kupić puzzle, które mają ich 15, 20 lub 24, a nawet 30 elementów. Takie zestawy przeznaczone są dla dzieci od 3 lat.

Puzzle od 60 elementów przeznaczone są dla dzieci po 4 roku życia, a te od 100 elementów dla pięciolatków. Dzieci w wieku 6-7 lat powinny poradzić sobie z zestawami od 100 do 200 elementów, a ośmiolatki nawet do 300 elementów. Teraz zaczynają się już puzzle dla dzieci i dorosłych. 500 elementów w górę to tak naprawdę zestawy, które nie mają już ograniczeń wiekowych.

Pamiętajmy jednak o tym, że do każdego dziecka należy podejść indywidualnie. Dla jednego dziecka zestaw 100 elementów może być dużym wyzwaniem, a innemu jego ułożenie przyjdzie bardzo łatwo. Dlatego obserwując dziecko powinniśmy dostosować wielkości zestawu tak, by stanowiło ono dla niego wyzwanie, ale nie barierę, której nie będzie mogło przekroczyć.

Podobne artykuły