Jak objawia się cukrzyca u dzieci? Pierwsze objawy, których nie możesz lekceważyć!

Parenting Data publikacji: 18 marca 2019

Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych. Charakteryzuje się podwyższonych poziomem glukozy we krwi. Najczęściej mamy do czynienia z cukrzycą typu 2 i występuje ona u 80% osób chorych na cukrzycę. Inaczej jest jednak w przypadku dzieci bo w 9 na 10 przypadkach jest to cukrzyca typu 1. Spowodowana jest ona brakiem insuliny.

Cukrzyca u dzieci

Na wstępie chcielibyśmy trochę Was uspokoić i przedstawić statystyki. Według NFZ na 100 tys. mieszkańców przypada 17.7 dzieci z cukrzycą. Nie jest to dużo, ale nie oznacza to też, że problem ten nie może nas spotkać. Dlatego skoro już tutaj jesteście i czytacie ten artykuł, to przejrzycie objawy, które mogą świadczyć o cukrzycy u dziecka i zastanówcie się, czy Wasza pociecha ich nie przedstawia. Jeśli jakieś zauważycie to warto skonsultować się z lekarzem.

Objawy cukrzycy u dzieci

  1. Duże pragnienie, które przekłada się na wypicie nawet kilku litrów płynów dziennie
  2. Osłabienie, dzieci chore na cukrzycę czują się coraz gorzej, mają coraz mniej energii, mniej chętnie się bawią i zaczynają gorzej się uczyć
  3. Spadek masy ciała jest również spowodowany cukrzycą, zwłaszcza gdy spadek jest duży w małym okresie czasu
  4. Wielomocz jest oddawaniem dużej ilości moczu

Dlatego jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie ma tyle energii co wcześniej. Niechętnie się bawi, wychodzi na dwór czy uprawia sport. Do tego pije dużo i dużo sika, a do tego straciło kilka kilogramów wagi to jest to powód do konsultacji medycznej.

Podobne artykuły