Psychiatrzy ostrzegają rodziców przed świnką Peppą

Parenting Data publikacji: 30 czerwca 2017

Przyznam Wam szczerze, że moje dzieci też oglądają Peppę. Zauważyłam, że jest tam wiele przykładów zachowań, które mi się nie podobają, jak np. pokazywanie języka, czy nazywanie taty grubaskiem. Nie uczy to szacunku do starszych i pokazuje, że można przezywać osoby grubsze. Jednak nie dopatrzyłam się w tej bajce aż takich dużych uchybień aby zabronić całkowicie dzieciom jej oglądania. Dlatego ten artykuł traktuję bardziej jako ciekawostkę i sama muszę jeszcze tę informację przetrawić. Dlatego też jestem ciekawa Waszego zdania mamy! :)

Grupa ekspertów z  Uniwersytetu Harvarda bardzo mocno skrytykowała świnkę Peppę i nawet uznała ją za przyczynę autyzmu wśród dzieci. Nie wiem czy to nie zbyt daleko idący wniosek, aż trudno mi to sobie wyobrazić, ale jednak skoro tak twierdzą może faktycznie coś w tym jest.

Trudno odmówić Peppie sukcesu. Dzieci ją lubią, można ją spotkać na gadżetach dla dzieci. Osiągnęła globalny sukces. Eksperci jednak twierdzą, że bajka ta nie jest dla dzieci dobra. Uważają oni, że powoduje ona negatywne zachowania u dzieci, co sama zresztą zauważyłam i napisałam na początku. Peppa jest wręcz niegrzeczna, a pokazanie relacji rodzinnych i obowiązków dzieci często odbiega od ogólnie przyjętych norm ucząc czegoś nieodpowiedniego.

Postarali się oni nawet stworzyć profil psychologiczny świnki Peppy. Określili oni jej osobowość i twierdzą, że:

  1. Cierpi na syndrom wyższości
  2. Zachowuje się nieodpowiednio do sytuacji
  3. Realizuje pomysły niezależne od opinii dorosłych
  4. Jest nieuprzejma
  5. Nie potrafi przegrywać
  6. Jest nietolerancyjna
  7. Odnosi się lekceważąco
  8. Jest zazdrosna
  9. Arogancka
  10. Zbyt dumna

Podobno wiele rodziców skarży się, że dzieci kopiują nieprawidłowe zachowania u dzieci. Coś w tym jest bo po paru odcinkach tej bajki, musiałam swoim dzieciom tłumaczyć, że pokazywanie języka jest złe. Też dużo chętniej wskakiwały przez nią w kałużę. Na pewno wiecie jaki to jest problem :)

Jednak co z tym autyzmem? Około 80% mózgu dziecka rozwija się w ciągu trzech pierwszych lat życia dziecka, to właśnie target dzieci, do których kierowana jest ta bajka. Dzieci bardzo szybko chłoną zachowania i zaczynają je kopiować uważając bajki za wzorce. Dlatego trzeba tak starannie dobierać co dziecko w danym wieku ogląda. Jeśli dziecko zaczyna nagle zachowywać się źle, bardzo prawdopodobne jest to, że zobaczyły to w telewizji. Tak samo nie podoba mi się np. bajka Pony i uważam, że dla dzieci w tym wieku jest ona nieodpowiednia.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Źródło artykułu: http://www.healthyfoodteam.com/not-let-children-watch-peppa-pig-psychologists-warn-parents/

Podobne artykuły