Jak wybielić fugi? Nasze fugi z czasem zbierają dużo zabrudzeń co sprawia, że robią się szare i brzydkie. Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić fugi to mamy dla Ciebie dzisiaj kilka sprawdzonych domowych sposobów, dzięki którym fugi znów będą białe. Zobacz jak doprowadzić je do wyglądu tuż po ich położeniu.
fot. Nifty
Zaczniemy od przygotowania domowego środka do czyszczenia fug. Pasta składa się z kilku składników, które należy wymieszać ze sobą. Następnie pastę nakładamy na fugi i pozostawiamy na chwilę po czym fugi czyścimy za pomocą szczoteczki. Na koniec spłukujemy wodą. Środek ten naprawdę potrafi poradzić sobie z bardzo brudnymi fugami i skutecznie je wybielić. Efekty i sposób przygotowania możecie zobaczyć tutaj.
Składniki
Istnieje również drugi bardzo podobny przepis, który w składzie zawiera wybielacz, który ma za zadanie przywrócić biały kolor naszym fugom. Ocet z wybielaczem łączymy w proporcjach 1:1, a następnie dodajemy sodę w takiej ilości aby powstałą z tego gęsta pasta.
To kolejny sposób na umycie fug i to bardzo mocny. Dlatego nie należy z nim przesadzać. Dodatkowo jeśli macie do wyczyszczenia duże powierzchnie to warto wykorzystać do tego wkrętarkę i szczotkę na wiertarkę. Szczotka jednak nie powinna być zbyt twarda aby nie wydrapała fug. Ta na zdjęciu jest dość twarda i do fug się nie nadaje, ale wykorzystana była w czyszczeniu innych powierzchni.
Jeśli dysponujecie jedynie octem to również możecie nim się posłużyć do usunięcia brudu na fugach. Wymieszaj 1/2 szklanki octu z 1/4 szklanki ciepłej wody. Najwygodniej jest mieszankę przelać do butelki z atomizerem, wstrząsnąć i spryskać fugi przed myciem podłogi. Potem przy myciu podłogi część brudu powinna już zejść, a w razie potrzeby fugi możemy dodatkowo wyczyścić miękką szczotką.
Jeśli masz cytryny, które już nie nadają się do spożycia, to ich sok możesz jeszcze wykorzystać do wyczyszczenia fug. Kwas w nim zawarty świetnie zabija bakterie i hamuje rozwój pleśni. Do tego jest skutecznym środkiem czyszczącym. Wystarczy wymieszać 1/2 soku z 1/4 gorącej wody i taką mieszanką wyszorować fugi.
Kolejnym sposobem, który możecie wykorzystać jest użycie octu jabłkowego, który równie dobrze co biały ocet sprawdzi się w roli czyściciela fug. Tak jak poprzednio tworzymy roztwór wodny octu jabłkowego tym razem w proporcjach 1:1. Moczymy w nim szczoteczkę lub gąbkę i przechodzimy do czyszczenia fug. Powinno to dać całkiem dobry efekt o ile fugi nie są jeszcze ekstremalnie brudne. Wtedy użyć będzie trzeba wcześniejszego mocniejszego sposobu np. pasty czy wybielacza.
Oczywiście w sklepach budowlanych zaopatrzymy się również w środki do czyszczenia fug. Wybór jest szeroki i rozpiętość cenowa również. Czy dobrze radzą sobie one z wybieleniem fug? Oczywiście, że tak ale jednocześnie kosztują nawet 50 zł za butelkę. Dlatego warto wcześniej wykorzystać któryś z domowych sposobów.
To bardzo ciekawy trik, który sprawi, że fugi dłużej będą lśniły czystością. Wystarczy nałożyć na nie zwykły wosk np. przecierając je świeczką. Wosk sprawi, że zanieczyszczenia nie wejdą w głąb fugi i przy myciu podłogi będą ściągane razem z brudem z płytek. Kurację tę jednak trzeba ponawiać po każdym umyciu podłogi.
Zobacz również sposoby czyszczenia mozaiki ceramicznej.