Jak zabezpieczyć basen przed dziećmi

Porady Data publikacji: 04 sierpnia 2022 / Aktualizacja: 2023-07-11

Basen w ogrodzie to świetna rozrywka dla dzieci, ale też duże niebezpieczeństwo. Korzystanie z niego bez nadzoru dorosłych może skończyć się tragedią. Pokazuje to choćby przykład z Osińca. Jak podaje KPP Gniezno, dziewięciolatka weszła do basenu bez nadzoru dorosłych i zaczęła się topić. Wcześniej odsłoniła plandekę, która była na niego zaciągnięta.

Opiekunka zauważyła, to że dziecko znajduje się pod wodą i wyjęła je, a następnie wybiegła na drogę, aby wezwać pomoc. W ratunku uczestniczyła funkcjonariuszka po służbie, która udzieliła dziecku pierwszej pomocy, a to zostało następnie przetransportowane w stanie ciężkim do szpitala.

Jak więc widać, samo przykrycie basenu plandeką nie zawsze zdaje egzamin. Jest to oczywiście jeden ze sposobów na jego zabezpieczenie przed dziećmi, tak samo jak specjalne siatki. Chcielibyśmy jednak podpowiedzieć Wam, jak jeszcze można go zabezpieczyć.

Alarm do basenu

Czujnik bezpieczeństwa do basenu to sprytne urządzenie, które wykrywa w nim obecność dziecka czy zwierzęcia. Urządzenie to po wykryciu ciała w basenie zacznie wydawać głośny dźwięk. Wykrywa on nawet minimalne podniesienie się poziomu wody i da nam o tym znać. Dzięki temu jesteśmy w stanie w porę zareagować.

Wybierając takie urządzenie warto zwrócić uwagę na to, do jakiej wielkości basenów jest dedykowane. Musimy dobrać takie, które w naszym przypadku zagwarantuje nam skuteczność działania.

Musimy jednak mieć świadomość tego, że spełni ono swoje zadanie tylko, gdy będziemy w pobliżu i jesteśmy w stanie je usłyszeć. Dlatego nadal warto korzystać z siatek i plandek do basenu, ale mając na uwadze to, że zabezpieczenie takie może okazać się nie do końca skuteczne. Nie będziemy bowiem wiedzieć, czy dziecko go nie odczepi. Łącząc jednak ze sobą kilka rodzajów zabezpieczeń zmniejszamy ryzyko, że z basenu skorzystają dzieci bez naszej opieki.

Kamera z czujnikiem ruchu

Nie zawsze jednak jesteśmy w domu i dzieci mogą podjąć decyzję o skorzystaniu z basenu podczas naszej nieobecności. W takiej sytuacji warto zainteresować się rozwiązaniem, którym jest kamera z czujnikiem ruchu.

Aby takie urządzenie zapewniło nam odpowiednią ochronę powinno być wyposażone w funkcję powiadomienia na komórkę i łączność z internetem. Dzięki temu, gdy dziecko znajdzie się w jej zasięgu będziemy o tym poinformowani i korzystając z telefonu zobaczymy co widzi kamera. Zaawansowane modele takich urządzeń pozwalają na wybieranie obszaru, w którym ruch nie będzie wykrywany. Dzięki temu możemy uniknąć powiadomień w sytuacji, gdy dzieci są w ogrodzie, ale nie zbliżają się do basenu.

Kupując taką kamerę możemy wykorzystać ją do monitoringu naszej posesji poza sezonem letnim, gdy w ogrodzie nie jest rozłożony basen.

Uświadamianie o zagrożeniu

Bardzo ważne jest również to, aby stale uświadamiać dzieci o zagrożeniu, jakie niesie za sobą korzystanie z basenu bez nadzoru dorosłych. Chociaż ogrodowy basen może nie wydawać się groźny, to woda jest żywiołem, który niesie za sobą bardzo duże ryzyko. Niezależnie od tego, jak wiele jest jej w basenie, zawsze może dojść do tragedii, gdy nie będzie w pobliżu osoby, która mogłaby dziecku pomóc.

  • https://gniezno.policja.gov.pl/wl3/aktualnosci/236462,Dziecko-topilo-sie-w-przydomowym-basenie.html

Podobne artykuły