Poznaj sposoby czyszczenia mozaiki ceramicznej

Porady Data publikacji: 30 marca 2021 / Aktualizacja: 2022-10-18

Od kilku lat niezmiennym powodzeniem we wnętrzach cieszy się mozaika ceramiczna. Jak sama nazwa wskazuje jest ona wykonana zazwyczaj z tego samego materiału co zwykłe  pytki ceramiczne i gresowe. Dla tego nie musimy się bać jej pielęgnacji i czyszczenia. 

Płytki ceramiczne są bowiem powszechnie uważane za niekłopotliwe i proste w utrzymaniu czystości.  Z tego też właśnie względu wybieramy je zazwyczaj do kuchni, łazienek czy  przedpokoi, czyli  do pomieszczeń, w których podłoga i ściany narażone są na zaplamienie, działanie wody, mydła, czy wysokich temperatur. W porównaniu do innych materiałów wykończeniowych, płytki przyjmują mniej brudu i wilgoci. Jednak nawet płytki trzeba regularnie pielęgnować. Grunt, by zabiegi pielęgnacyjne przyniosły pożądany efekt i nie uszkodziły płytek. 

Sprawdź co masz na ścianie.

Odpowiednia wiedza na temat ułożonych na naszych ścianach płytek to podstawa. Od ich rodzaju zależy sposób czyszczenia i pielęgnacji. Głównie należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane i wygląd ich powierzchni. Nie bez znaczenia są zazwyczaj wszelkie instrukcje i oznaczenia znajdujące się na pudełkach, które producent zostawia w celu ułatwienia nam montażu i późniejszego użytkowania wybranego rodzaju okładziny ściennej. 

Nie taki diabeł straszny…

Co zrobić jeśli nasz ostateczny wybór pad na mozaikę ceramiczną? Ze względu na swoją wielkość  i zróżnicowane kształty jest ona zazwyczaj postrzegana jako kłopotliwa w użytkowaniu pod względem czystości. Nic bardziej mylnego. Mozaika ceramiczna wykonana jest z identycznych materiałów jak zwykłe duże płytki ceramiczne czy gresowe. Na warstwie materiału bazowego znajduje się zazwyczaj odpowiedni rodzaj szkliwa w połysk lub macie, którego celem jest zabezpieczenie powierzchni mozaiki przed szkodliwym działaniem środków zewnętrznych takich jak woda, wysokie temperatury, brud czy tłuszcz. 

Płytki w formie szkliwionej mozaiki ceramicznej jest wyjątkowo łatwo utrzymać w czystości, ponieważ na co dzień zmywać można je wodą i dostępnymi na rynku detergentami. Nie wymagają one gruntowania, woskowania, olejowania czy polerowania. Decydując się na wybór detergentu do czyszczenia płytek ważne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta płytek. Umieszczane są one na opakowaniach i/lub w kartach technicznych oraz deklaracjach użytkowania i informacjach na temat klasy odporności płytek. Znajomość takich parametrów jest podstawą przy wyborze płytek dla danego pomieszczenia, ale także podstawową wskazówką dotyczącą pielęgnacji. Takie instrukcje znajdziemy bez problemu decydując się na wybór mozaiki ceramicznej z Raw Decor.

Który środek wybrać ?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele detergentów do czyszczenia i pielęgnacji płytek. Są też preparaty reklamowane jako „uniwersalne” – do każdej powierzchni. Zanim jednak zakupimy detergent warto zwrócić uwagę na jego specyfikację oraz zalecenia mówiące o miejscu stosowania. Niektóre preparaty są bardzo silnie działającymi środkami chemicznymi. Kuchnia jest zazwyczaj pomieszczeniem szczególnie narażonym na zachlapania i osadzanie się tłuszczu, często decydujemy się więc na zastosowane w niej mocniejszych detergentów. Rzeczywiście wyczyścimy nimi naszą piękną mozaikę, ale powinniśmy uważać, bo mogą one również uszkodzić jej powierzchnię. Nieodpowiednie użycie środka bądź też nieodpowiedniego preparatu bardzo często prowadzi do utraty koloru, powstania rys, rozwarstwienia szkliwa czy nawet pęknięcia płytek. Dla tego warto zawsze zapoznać się z etykietą dołączoną do preparatu i racjonalnie zadecydować czy na pewno istnieje konieczność jego użycia. Przy szkliwionych mozaikach z odpowiednio dobranymi fugami zazwyczaj wystarczy używanie zwykłej szmatki i ciepłej wody. 

Łazienka opanowana przez kamień

W łazience do czyszczenia płytek jak i mozaiki ceramicznej często producenci detergentów  polecają specjalnie środki okamieniające, które jednocześnie zapobiegają ponownemu osadzaniu się mydła i kamienia. Silne zabrudzenia usuwa się przy pomocy środków odtłuszczających, które po zastosowaniu należy starannie zmyć. Należy pamiętać, że uszkodzenie powierzchni płytek wynikające z nieodpowiedniego doboru detergentu jest trwałe i nie da się przywrócić ich pierwotnego stanu. Dlatego przy zakupie środka do czyszczenia trzeba nie tylko sugerować się efektem końcowym, jakim jest czysta powierzchnia płytek, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwem. Jeśli decydujemy się na użycie środków chemicznych pamiętajmy bezwzględnie w momencie gdy dany preparat czyszczący stosujemy pierwszy raz aby przeprowadzić próbę na małym fragmencie płytki. Najlepiej zrobić to w miejscu mało widocznym. Dzięki temu sprawdzimy, czy preparat nie wyrządzi żadnych szkód.

Najskuteczniejsza w czyszczeniu płytek jest gorąca lub bardzo ciepła woda. Wyższa temperatura znacznie ułatwi pozbycie się brudu i zanieczyszczeń bez konieczności stosowania bardzo silnego detergentu. Idealnym rozwiązaniem do czyszczenia zarówno w kuchni jak i w łazience będzie użycie mopa parowego czy czyszczącej, domowej parownicy. Wtedy w zasadzie nie musimy stosować już żadnej chemii ponieważ gorąca para załatwi prawie każdy brud w kilka sekund. Przy okazji idealnie doczyścimy też fugi między mozaikami, których jest dużo więcej niż przy tradycyjnych płytkach. 

Babcine sposoby na eko czyszczenie.

Warto przypomnieć też sobie sposoby czyszczenia naszych babć. Soda oczyszczona i ocet stanowią do dnia dzisiejszego duet idealny podczas sprzątania. Papka wykonana z sody oczyszczonej i octu nałożona na silnie zabrudzoną powierzchnię mozaiki ceramicznej w kuchni czy łazience sprawi, że będzie ona lśniła idealnym blaskiem. Jeśli do tego dodasz do tej mieszanki kilka kropli naturalnego olejku eterycznego w domu będzie się unosiła miła woń a brzydkie zapachy jak i drażniący zapach octu zostaną w naturalny sposób zneutralizowane. 

Ocet i sodę możesz również z powodzeniem zastąpić kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny które posiadają naturalne działanie wybielające, odświeżają i likwidują kamień. Są też idealnym nabłyszczaczem. 

Podobne artykuły