Wybielanie ubrań domowym sposobem

Porady Data publikacji: 19 sierpnia 2020

Wybielanie ubrań domowym sposobem jest bezpieczne i tanie. Warto więc znać kilka sposobów, które bez użycia wybielacza pomogą nam przywrócić biel ulubionym elementom garderoby. Ubrania starzeją się i nie ma w tym nic dziwnego, że z czasem tracą swój śnieżnobiały kolor. Nasza w tym głowa by go im przywrócić i by znów wyglądały jak nowe.

Jak wybielić ubrania domowym sposobem

Na pewno znajdziesz w swojej szafie parę białych skarpetek, koszulkę czy majtki, które z biegiem czasu poszarzały. Chciałabyś przywrócić im biel? Nic trudnego, pod warunkiem, że wykorzystasz sposoby, które dzisiaj dla Ciebie przygotowaliśmy.

Białe skarpetki szarzeją dużo szybciej niż inne elementy garderoby. Wszystko przez to, że szybciej się brudzą. Mają kontakt z podłożem. Czasami chodzimy w mieszkaniu bez kapci. Włożymy je do brudnych butów, czy podczas wycieczki po parku zwyczajnie je zakurzymy. Nie ma więc w tym nic dziwnego, dzisiaj podpowiemy Wam jak przywrócić biel skarpetkom.

Oczywiście te same sposoby możesz wykorzystać na innych elementach garderoby. Często szarzeją podkoszulki, a na kołnierzykach i pod pachami pojawiają się pożółkłe plamy z potu. Je również warto usunąć, aby koszulka wyglądała na świeżą. Wybielenie plam z białych koszulek wcale nie jest trudne. Sprawdzą się tutaj środki, które masz zapewne w swoim domu.

Oczywiście na pierwszą myśl przychodzi nam po prostu wybielacz. Jest on jednak drogi, a do tego jest to środek chemiczny, który ma działanie drażniące, niszczy nasze dłonie. Po co używać wybielacza do białych ubrań, gdy tak naprawdę możemy skorzystać z innych naturalnych rzeczy, które mamy zazwyczaj w domu.

Cytryna jako wybielacz

Jako pierwszą na warsztat weźmiemy cytrynę. Sprawdza się ona świetnie przy wybielaniu ubrań. Szczególnie dobrze radzi sobie z żółtymi plamami z potu pod pachami oraz na kołnierzyku.

Jak wybielić cytryną ubrania? To proste. Przygotuj sobie ciepłą wodę, a następnie dodaj do niej soku z cytryny. W takiej wodzie moczymy ubrania przed tym, jak wypierzemy je w pralce tak jak zwykle. Moczenie ich w cytrynie pozwala odzyskać śnieżną biel ubrań oraz pozbyć się uciążliwych plam.

Trudniejsze plamy możesz przed praniem nawet natrzeć połówką cytryny. Jednak uważaj w przypadku delikatnych tkanin. Gdy jednak masz stary t-shirt, który ma mocne żółte plamy i chciałabyś go jeszcze uratować, to jak najbardziej możesz wypróbować ten sposób by usunąć plamy, których zwykły proszek lub kapsułki do prania nie są w stanie ruszyć.

Wybielanie octem

Potrzebujesz czegoś mocniejszego? Wykorzystaj ocet do wybielania ubrań zamiast cytryny. Jego stosowanie jest nawet dużo łatwiejsze od cytryny. Nie musimy w nim uprzednio moczyć ubrań.

Po prostu gdy będziesz ustawiać pranie to zamiast płynu do płukania wlej miarkę octu. Tkaniny nie tylko będą zmiękczone, ale szare ubrania odzyskają dzięki temu biel.

Ocet dodawany do prania czyści również pralkę. Usuwa kamień z jej wewnętrznych elementów. Pomaga też usunąć stary brud, który w niej zalega, a także zabija grzyby i bakterie, które mogą rozwijać się w wilgotnym środowisku i powodować, że ubrania po wyjęciu z prania niemiło pachną.

Dlatego też zawsze po praniu powinniśmy zostawiać uchylone drzwi od pralki, aby wilgoć miała szansę odparować. Pamiętajcie o tym, a pralka posłuży Wam dłużej, a ubrania z niej wyjęte zawsze będą miały przyjemny zapach.

Ocet stosowany do wybielania ubrań był już przez nasze babcie. Jest on łatwo dostępny. Nie kosztuje też wiele, a przy tym zapewnia duża skuteczność. Nie niszczy też tkanin, a właściwości zmiękczające sprawiają, że dodatkowo możemy zrezygnować z płynu do płukania.

Oczywiście są również momenty, w których i on sobie nie poradzi. Jeśli ubrania są mocno zszarzałe, albo są na nich wieloletnie plamy z potu, które nie chciały nigdy zejść, to w takiej sytuacji warto te ubrania jeszcze przed wypraniem namoczyć w roztworze ciepłej wody z octem.

Aspiryna wybiela ubrania

Być może słyszeliście już o tym triku, ale nawet jeśli to warto go sobie przypomnieć. Aspiryna to popularny lek, który jednak ma dużo więcej zastosowań. Wykorzystać można go podczas prania. Aspiryna to tak naprawdę kwas acetylosalicylowy, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jednak nie na tym kończą się jego możliwości.

Gdy użyjemy aspiryny do prania ma ona działanie wybielające. Dodatkowo doskonale radzi sobie z żółtymi plamami z potu. Aspiryna wybiela ubrania i bardzo łatwo jest ją do tego celu stosować.

Jedyne co musimy zrobić to wrzucić kilka tabletek aspiryny do prania. W przypadku całej pralki ubrań może to być pięć tabletek.

Jeśli ubrania są bardzo szare lub plamy z potu są bardzo mocne, wtedy tabletki te rozpuszczamy w ciepłej wodzie, a następnie moczymy w niej ubrania i dopiero potem wkładamy do pralki.

W przypadku bardzo mocnych plam z potu, które nie chcą zejść, możemy tabletkę aspiryny rozkruszyć, dodać trochę wody i stworzyć pastę, którą naniesiemy na plamę. Przez chwilę ją wcieramy, a następnie zostawiamy na jakiś czas i potem pierzemy koszulkę tak jak zwykle.

Wybielanie ubrań sodą oczyszczoną

Kolejną metodą na wybielanie ubrań domowym sposobem jest użycie sody oczyszczonej. Świetnie radzi sobie również z żółtymi plamami, a do tego ma właściwości zmiękczające podobnie jak biały ocet.

Tak jak w przypadku aspiryny, sodę można zmieszać z niedużą ilością wody, aby stworzyć pastę wybielającą do trudniejszych plam.

Ubrania możemy namoczyć w wodzie z sodą oczyszczoną lub dodać ją bezpośrednio do pralki. Właściwości sody oczyszczonej są dużo liczniejsze o czym już pisaliśmy i zachęcamy Was do lektury poprzednich artykułów.

Woda utleniona jako wybielacz do ubrań

Zazwyczaj w domowej apteczce mamy wodę utlenioną, którą używamy do przemywania ran. Woda utleniona jako wybielacz sprawdzi się również w naszej pralni. Wystarczy do ciepłej wody dodać buteleczkę wody utlenionej (100g) oraz 50 g płynu do mycia naczyń. W takim roztworze moczymy przez godzinę poszarzałe białe ubrania, a następnie pierzemy je jak zwykle.

Jeśli na ubraniach znajdują się żółte plamy z potu to przed włożeniem ich do pralki, warto je jeszcze polać wodą utlenioną, aby wzmocnić efekt jej działania.

Jak wybielić bieliznę zsiadłym mlekiem?

Zsiadłe mleko to niegdyś wiejski przysmak. Na pewno pamiętacie jak robiło się je z krowiego mleka, musi być ono jednak niepasteryzowane.

Zsiadłe mleko to również sposób naszych babć na wybielenie bielizny. Majtki czy stanik można przez noc namoczyć w zsiadłym mleku, a następnie wypłukać i wyprać, aby odzyskały śnieżną biel.

Jak wybielić pożółkłe poduszki

Pożółkłe poduszki to chyb utrapienie każdej pani domu. Wstyd je później dać do spania gościom, gdy wpadną do nas z wizytą na noc.

Istnieje jednak bardzo dobra metoda na ich wybielenie, ale do jej wykorzystania potrzebujemy kilku składników. Potrzebne będą nam łyżka sody oczyszczonej, płynu do mycia naczyń, wybielacza oraz pół łyżki boraksu. Boraks kupicie w Internecie lub w sklepie z chemią domową.

Poduszki wkładamy do pralki, a następnie do komory na detergent wrzucamy nasze składniki. Pierzemy je jak zwykle zgodnie z instrukcją na metce. Gdy wyciągniesz je z pralki z pewnością zauważysz zmianę.

Wybielanie ubrań amoniakiem

Amoniak to tani środek, który w domu można wykorzystać na wiele sposobów. Zazwyczaj wykorzystujemy go do sprzątania. Łatwo rozpuszcza się w wodzie, ale ma też swój charakterystyczny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu. Po płukaniu ubrań nie będzie jednak wyczuwalny, tak samo jak zapach octu, o który mogliście martwić się w przypadku wcześniejszego sposobu na wybielanie ubrań octem.

Amoniak można wykorzystać podczas prania, aby przywrócić ubraniom biel i usunąć z nich plamy. Stosowanie go jest też bardzo proste bo wystarczy do prania dodać 1/2 szklanki amoniaku.

Amoniak wlewamy w kieszeń na detergenty w miejscu, gdzie zwykle wlewamy płyn do płukania. Jeśli więc chcecie nadać ubraniom przyjemny zapach, który ma Wasz płyn, to musicie po praniu jeszcze raz puścić płukanie ubrań wykorzystując już zamiast amoniaku płyn do płukania, który zwykle stosujecie.

Jak widzicie istnieje dróg na wybielenie ubrań domowymi sposobami. Można skorzystać z wielu produktów, z których przynajmniej jeden zawsze mamy w naszym domu.

Jeśli miałaś do tej pory problem z przywróceniem śnieżnej bieli swoim ubraniom to wypróbuj jeden z tych patentów. Twoje rzeczy znów będą białe, a ty komfortowo będziesz mogła dalej je nosić bez obawy, że po podniesieniu ręki do góry inni zobaczą żółte plamy.

Podobne artykuły