Malujemy mieszkanie! Jak prawidłowo używać farby do malowania ścian i sufitów?

Porady Data publikacji: 29 lipca 2021

Malowanie ścian i sufitów to najlepszy sposób na samodzielne odświeżenie mieszkania. Wystarczy dobra farba do wnętrz, podstawowe narzędzia, odrobina wolnego czasu i… ochota na zmiany. Sprawdź, jak przeprowadzić malowanie oraz dowiedz się, jaką farbę do ścian i sufitów wybrać, aby uzyskać doskonały efekt! 

Co będzie potrzebne do malowania mieszkania?

Do odświeżenia ścian czy sufitów nie będziesz potrzebował żadnych specjalistycznych narzędzi czy trudnych w obsłudze sprzętów. Do przeprowadzenia prac wystarczą Ci:

  • Farba do wnętrz – wybierając odpowiedni produkt, powinieneś skupić się na dwóch aspektach – praktycznym oraz estetycznym. W pierwszej kolejności zastanów się nad tym, w jakich warunkach będzie używana farba, na jakie czynniki będzie narażona, z jakimi substancjami może mieć kontakt? Do pomieszczeń mokrych, takich jak łazienka czy kuchnia, najlepiej będzie wybrać farbę hydrofobową, odporną na działanie wilgoci. W przedpokoju czy pokoju dziecka, czyli tam, gdzie ściany łatwo się brudzą, zastosuj farbę odporną na mycie i szorowanie. Kiedy wybierzesz odpowiedni typ produktu, zapoznaj się z paletą kolorów oraz dostępnymi rodzajami wykończenia (mat, półmat, połysk) i zamów farby do malowania ścian ze sklepu producenta.
  • Farba podkładowa – to preparat, który zwiększa przyczepność docelowej farby i sprawia, że lepiej przylega ona do ścian oraz sufitów. Wybierając farbę podkładową, kieruj się zaleceniami producenta farby docelowej – dzięki temu będziesz mieć pewność, że produkty będą ze sobą współpracować.
  • Narzędzia malarskie – przy malowaniu ścian i sufitów najlepiej sprawdzają się szerokie wałki na teleskopowych rączkach oraz kuwety na farbę. Niezbędną są także nieduże, miękkie pędzle, przy pomocy których pomalujesz załamania ścian i trudno dostępne miejsca (np. przestrzeń za kaloryferem). 
  • Taśma malarska – pozwoli Ci wyznaczyć linie malowania (np. granicę pomiędzy kolorem ścian i sufitu). Taśma przyda się także podczas zabezpieczania podłóg i mebli.
  • Folia malarska – wykorzystasz ją do osłonięcia wszystkich elementów, które mogłyby zostać zabrudzone podczas malowania, np. podłóg, okien, mebli. Folię malarską możesz zastąpić starymi kartonami, jednak koniecznie zabezpiecz je przed przesuwaniem.

Kiedy zaopatrzysz się we wszystkie niezbędne sprzęty i produkty, możesz rozpocząć przygotowania do malowania. 

Jak przygotować wnętrze do malowania?

Najlepiej, jeżeli całkowicie opróżnisz pomieszczenie, w którym zamierzasz malować ściany i sufit. Zdejmij ze ścian obrazy, lampy, zegary i inne ozdoby. Jeżeli będziesz malować sufit, koniecznie zdemontuj żyrandol.

Postaraj się wynieść wszystkie meble oraz dodatki, takie jak zasłony, dywany, lustra, rośliny doniczkowe. Wyposażenie, którego nie możesz przenieść, przesuń na środek pokoju – aby zapewnić sobie swobodny dostęp do ścian – i koniecznie osłoń je przy pomocy folii i taśmy malarskiej.

Zanim sięgniesz po farbę, zabezpiecz wszystkie powierzchnie, które mogłyby zostać zabrudzone podczas malowania. Podłogę wyłóż kartonami lub folią malarską. Szczelnie osłoń okna i kaloryfery.

Jak przygotować i pomalować ściany? Krok po kroku

Kiedy odpowiednio zabezpieczysz pomieszczenie, możesz zabierać się do pracy. Aby mieć pewność, że niczego nie przegapisz, postępuj zgodnie z naszą instrukcją.

  1. Sprawdź stan ścian i sufitów – dokładnie przyjrzyj się ścianom, poszukując ubytków i nierówności. Jeżeli zauważysz łuszczące się fragmenty starych powłok malarskich lub fragmenty kleju do tapet, koniecznie usuń je przy pomocy szpachelki lub papieru ściernego. Ubytki (np. po wkrętach czy gwoździach) wypełnij masą szpachlową.
  2. Odkurz powierzchnię do malowania – ściany i sufit powinny być odkurzone i wyczyszczone z pyłu, który powstał podczas szlifowania. 
  3. Pozbądź się zanieczyszczeń – jeżeli na ścianie znajdują się tłuste plamy lub ślady innych zabrudzeń, wyczyść je przy pomocy gąbki, wody i mydła malarskiego. Pamiętaj, by po każdym czyszczeniu na mokropozostawić ścianę do wyschnięcia.
  4. Nałóż podkład gruntujący – kiedy ściana jest gładka, czysta i sucha, możesz ją zagruntować. Podkład nakładaj w taki sam sposób, jak farbę. Możesz zrobić to przy pomocy pędzla lub wałka. Na opakowaniu gruntu znajdziesz informację o czasie, jaki producent zaleca odczekać przed nałożeniem pierwszej warstwy farby. Koniecznie go dopilnuj!
  5. Malowanie sufitu – jeżeli planujesz malowanie wszystkich powierzchni, zacznij od sufitu. Dzięki temu będziesz mógł ukryć zacieki, które mogą pojawić się na ścianach. Malowanie zacznij od pokrycia farbą miejsca, w którym sufit łączy się ze ścianą. Wykorzystaj do tego pędzel. Następnie sięgnij po wałek i nakładaj farbę, kierując się od zewnątrz ku środkowi sufitu.
  6. Malowanie ścian – podobnie jak w przypadku sufitu, malowanie rozpocznij od nakładania farby pędzlem w trudno dostępnych miejscach (narożnikach, kątach, za kaloryferem, pod parapetem). Następnie pomaluj duże powierzchnie z użyciem wałka.

Gotowe! Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekaj wskazany czas (wskazany przez producenta) i nałóż kolejną porcję farby do wnętrz. 

Podobne artykuły