Jak ukryć przed kimś swoje posty na Facebooku i informacje o sobie?

Technologie Data publikacji: 16 czerwca 2019

Jak ukryć przed kimś swoje posty na Facebooku i nie pozwolić mu na przeglądanie informacji o sobie? Nie musisz wcale usuwać tej osoby ze znajomych co zresztą wiązałoby się z tym, że wiedziałaby o tym, że nie chcesz by miała wgląd w Twoją aktywność. Czasem chcemy by taka osoba pozostała na liście znajomych, ale za to nie widziała niczego co publikujemy, ani osobistych informacji o nas. Wtedy możecie zastosować ten sposób i zyskać więcej prywatności.

Jak zablokować kogoś na Facebooku tak by o tym nie wiedział?

Są osoby, które musimy do znajomych przyjąć, ale nie chcemy jednocześnie aby wiedziały o tym co publikujemy, gdzie jesteśmy i z kim, ani co robimy. Wtedy robi się problem. Możemy oczywiście przestać publikować cokolwiek z naszego prywatnego życia, ale nie po to przecież mamy Facebooka. Chcielibyśmy podzielić się z bliskimi pewnymi rzeczami. Dlatego możemy wykorzystać inny sposób.

Zacznij od przejścia do listy swoich znajomych, a następnie znajdź osobę, którą chcesz w ten sposób zablokować. Pokażę to na swoim przykładzie, ale by chronić prywatność znajomych zasłonię ich dane.

Gdy najedziecie na ikonkę „Znajomi” pojawi się menu, z którego musimy wybrać „Dodaj do innej listy…„. Następnie znajdujemy listę, która nazywa się „Ograniczenie dostępu” i klikamy ją. W ten sposób osoba ta trafi na listę, której ograniczony jest dostęp do naszych informacji.

Co oznacza ograniczenie dostępu?

Jeśli umieścisz kogoś na liście „ograniczenie dostępu” to oznacza to, że nadal jesteście znajomymi, ale osoba ta może zobaczyć tylko to co udostępniasz publicznie. Jeśli dane przeznaczone są tylko dla znajomych ta osoba ich nie zobaczy. Oznacza to, że jeśli masz w znajomych swojego szefa i przydzielisz go do tej listy to nie zobaczy co robisz po pracy lub podczas urlopu. Nie zobaczy zdjęć, które wrzucasz lub lokalizacji, w których się zameldujesz. Może coś zobaczyć tylko wtedy jeśli to będą informacje publiczne lub zostanie w nich oznaczony.

Możesz oczywiście taką osobę z tej listy usunąć przechodząc do opcji Zarządzaj listą w prawym górnym rogu i klikając Edytuj listę. Wystarczy wtedy kliknąć zdjęcie profilowe znajomego i zniknie on z tej listy i znów będzie mógł wszystko widzieć.

Jeśli nie wiesz czy to co publikujesz jest domyślnie publiczne czy tylko dla znajomych to warto zrobić jeszcze jedną rzecz. Rozwiń menu na stronie głównej Facebooka, to przycisk strzałki w dół w górnej prawej części strony. Przejdź do sekcji Ustawienia, a następnie Prywatność. Teraz zobacz jakie informacje udostępniasz wszystkim oraz tylko znajomym. Następnie przejdź o sekcję niżej do „Oś czasu i oznaczenia„. Tutaj również to co chcesz ukryć przed tą osobą powinno być dostępne tylko dla znajomych.

Co zrobić by osoba ta zobaczyła wybraną przez nas rzecz?

Gdy publikujesz coś na Facebooku każdorazowo możesz ustawić jak ta rzecz ma być widoczna. Teraz mamy ustawione wszystko dla znajomych, dlatego gdy zaczniecie pisać w okienku „Co słychać” tak właśnie będzie to oznaczone. Ale możesz to zmienić najeżdżając na przycisk „Znajomi” i wybierając „Publiczna”. Wtedy tę jedną rzecz po opublikowaniu osoba z listy ograniczonego dostępu zobaczy.

Podobne artykuły