Wewnętrzne pamięci masowe są dostępne w każdym komputerze. Do przenoszenia i przechowywania danych istnieją także rozmaite nośniki zewnętrzne – taka pamięć masowa może być w formie m.in. dysku czy karty. Zobacz, jakie pamięci masowe możesz wybrać. Dostosuje je do swoich potrzeb i oczekiwań – kopiuj, zapisuj, przenoś, odtwarzaj swoje dane w każdym miejscu i sytuacji.
Pamięci masowe służą do zapisywania danych. Mogą być elementami komputerów i innych sprzętów. Pamięć masowa może być przenośna, jak i wewnętrzna (umieszczona w danym urządzeniu). Zobacz, z jakich rodzajów nośników możesz skorzystać:
Jakie są rodzaje dysków? Pierwsze z nich, czyli dyski wewnętrzne potrafią znacząco podnieść wydajność komputera. Jeśli potrzebujesz szybkiego dysku w celu rozbudowy pamięci komputera, to Samsung oferuje dyski SSD SATA o pojemności nawet 8 TB. Jeśli zaś stawiasz na szybkość to dyski NVMe mogą być nawet 12 razy szybsze niż dyski SATA SSD oraz ponad 40 razy szybsze niż dyski twarde HDD.
Drugi typ dysków, to dyski zewnętrzne SSD, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Możesz na nich stworzyć bakcup danych, wykorzystać je do instalacji oprogramowania czy do pracy z plikami wymagającymi szybkiego przetwarzania np. materiałów wideo podczas montażu. Przenośne dyski SSD oferują większe prędkości zapisu oraz odczytu danych, potrafią być nawet do 9,5 razy wyższe niż w przypadku dysków przenośnych HDD. Mimo, że dyski SSD są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, to na pewno warto zadbać o odpowiednie przechowywanie pamięci.
Jeśli interesuje Cię przenośna pamięć masowa to poza dyskami do wyboru masz m.in. pendrive oraz karty pamięci. Jeśli chcesz rozszerzyć pamięć urządzenia mobilnego lub potrzebujesz nośnika do zapisu zdjęć i filmu w aparacie, to na pewno sięgniesz po kartę pamięci. Przed wyborem warto sprawdzić, jaki typ kart obsługuje twoje urządzenie.
Jeśli zaś potrzebujesz ciągle kopiować, przenosić i przechowywać dane, to lepszym wyborem będzie pendrive. Jest to pamięć typu USB Flash. Interfejs USB jest bardzo wygodny i uniwersalny w użytkowaniu – pendrive podłączyć do niemal każdego komputera, Smart TV, a nawet smartfona (pod warunkiem, że nośnik został wyposażony w USB-C, a smartfon posiada taki port). W tym przypadku także ważne jest odpowiednie przechowywanie pamięci. Należy uważać, aby nie uszkodzić interfejsu USB w nośniku czy nie złamać przypadkowo karty pamięci.
Tekst powstał w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.