10 stycznia 2022

W ten prosty sposób sprawdzisz, czy Twoje hasło nie wyciekło do Internetu!

Jak sprawdzić, czy Twoje dane logowania wyciekły do sieci? To bardzo proste. Istnieje strona, która zbiera wszelkie dostępne wycieki danych w sieci. Następnie podająć na niej jedynie swój e-mail lub numer telefonu, możemy sprawdzić, czy znalazł się on na jakiejś ze stron, z której dane do logowania zostały wykradzione.

Dzięki temu wiemy, czy nasze hasło i login są bezpieczne. Jeśli tak nie jest, najlepiej zmienić je we wszystkich miejscach, w których ich używamy. Zwłaszcza jeśli są to miejsca, w których znajdują się nasze prywatne i wrażliwe dane. Pamiętajcie, że każda osoba może stać się ofiarą przestępstwa cybernetycznego. Skradziona tożsamość może posłużyć do zaciągnięcia zobowiązań kredytowych na naszą osobę. Nasze konto w Social Media może zostać wykorzystane do naciągania innych na pieniądze. Możemy stać się również ofiarą szantażu po wykradzeniu naszych prywatnych danych. Dlatego pamiętajcie, aby zawsze zachować w sieci ostrożność.

Jak sprawdzić, czy nasze dane logowania wyciekły?

Wejdź na stronę: haveibeenpwned.com. Następnie podaj na niej adres e-mail, z którego korzystasz lub numer telefonu.

Następnie strona sprawdzi, czy w pozyskanych bazach danych z włamań na różnego rodzaju serwisy pojawiły się nasze dane. Jeśli tak, to znaczy, że powinniśmy jak najszybciej zmienić hasło.

Jak być bezpiecznym w sieci?

  1. Korzystaj z trudnych haseł, najlepiej generowanych losowo
  2. Miej różne hasła na każdej stronie, na której zakładasz konto
  3. Pamiętaj o tym, aby mieć osobne nigdzie nie używane dane do logowania do usług finansowych i prywatnych profili w Social Mediach
  4. Zawsze sprawdzaj, czy strona logowania, z której korzystasz jest prawdziwa, czy nie podszywa się pod oryginalną stronę (skontroluj dokładnie adres strony w pasku adresu)
  5. Jeśli to możliwe korzystaj zawsze z logowania dwuskładnikowego
Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!