W ten prosty sposób sprawdzisz, czy Twoje hasło nie wyciekło do Internetu!

Technologie Data publikacji: 10 stycznia 2022

Jak sprawdzić, czy Twoje dane logowania wyciekły do sieci? To bardzo proste. Istnieje strona, która zbiera wszelkie dostępne wycieki danych w sieci. Następnie podająć na niej jedynie swój e-mail lub numer telefonu, możemy sprawdzić, czy znalazł się on na jakiejś ze stron, z której dane do logowania zostały wykradzione.

Dzięki temu wiemy, czy nasze hasło i login są bezpieczne. Jeśli tak nie jest, najlepiej zmienić je we wszystkich miejscach, w których ich używamy. Zwłaszcza jeśli są to miejsca, w których znajdują się nasze prywatne i wrażliwe dane. Pamiętajcie, że każda osoba może stać się ofiarą przestępstwa cybernetycznego. Skradziona tożsamość może posłużyć do zaciągnięcia zobowiązań kredytowych na naszą osobę. Nasze konto w Social Media może zostać wykorzystane do naciągania innych na pieniądze. Możemy stać się również ofiarą szantażu po wykradzeniu naszych prywatnych danych. Dlatego pamiętajcie, aby zawsze zachować w sieci ostrożność.

Jak sprawdzić, czy nasze dane logowania wyciekły?

Wejdź na stronę: haveibeenpwned.com. Następnie podaj na niej adres e-mail, z którego korzystasz lub numer telefonu.

Następnie strona sprawdzi, czy w pozyskanych bazach danych z włamań na różnego rodzaju serwisy pojawiły się nasze dane. Jeśli tak, to znaczy, że powinniśmy jak najszybciej zmienić hasło.

Jak być bezpiecznym w sieci?

  1. Korzystaj z trudnych haseł, najlepiej generowanych losowo
  2. Miej różne hasła na każdej stronie, na której zakładasz konto
  3. Pamiętaj o tym, aby mieć osobne nigdzie nie używane dane do logowania do usług finansowych i prywatnych profili w Social Mediach
  4. Zawsze sprawdzaj, czy strona logowania, z której korzystasz jest prawdziwa, czy nie podszywa się pod oryginalną stronę (skontroluj dokładnie adres strony w pasku adresu)
  5. Jeśli to możliwe korzystaj zawsze z logowania dwuskładnikowego

Podobne artykuły