Jak sprawdzić czy w pokoju nie ma ukrytej kamery

Technologie Data publikacji: 19 lipca 2019

Jak sprawdzić czy w pokoju nie ma ukrytej kamery? Filmowanie gości hotelowych czy lokatorów jest niezgodne z prawem. Nadal niestety zdarzają się ludzie, którzy to robią. Oczywiście chcą w ten sposób chronić swój majątek, ale my jako wynajmujący mamy prawo do prywatności, a zabezpieczeniem majątku jest umowa najmu, którą podpisujemy w hotelu czy u prywatnej osoby wynajmując pokój na wakacje. Jeśli nie czujecie się pewnie za pomocą swojego smartfona możecie sprawdzić czy kamera znajduje się w pokoju.

Ukryta kamera może być bardzo wymyślna. Na rynku są dostępne różne urządzenia, które wyglądają np. jak zasilacz, a tak naprawdę jest to ukryta kamera. Może ona być też ukryta w obudowie innego urządzenia np. telewizora, lampy, czujnika ruchu czy dymu. Kamera może też być schowana w kratce wentylacyjnej lub innym elemencie wykończenia wnętrza. Możliwości i pomysłów na jej ukrycie jest mnóstwo. Najczęściej jednak gdy będziemy w hotelu czy u prywatnego wynajmującego będą to dość tanie urządzenia rejestrujące, a nie zmyślne szpiegowskie kamery za potężne pieniądze. To daje nam szansę na ich znalezienie.

Sprawdzenie podczerwieni

Patrzyliście kiedyś na diodę pilota od telewizora przez ekran telefonu? Spróbujcie jeśli macie go przy sobie. Okaże się, że w telefonie widać jak się świeci. Jest to światło podczerwone, którego nasze oko nie rejestruje, ale kamera w telefonie nie jest wyposażona w filtr podczerwieni i już to światło widzi. Kamera aby widzieć obraz po zmierzchu musi również emitować światło podczerwone. Dlatego gdy się ściemni zgaś światło w pokoju. Włącz kamerę w telefonie i skieruj ją w różne miejsca. Przejrzyj tak cały pokój. Jeśli gdzieś jest kamera to z pewnością ją zauważysz.

Pamiętaj, że musisz mieć pewność, że Twój telefon nie ma filtra podczerwieni. Dużo nowoczesnych smartfonów je ma, dlatego czasem warto zabrać ze sobą starszy telefon aby go użyć w ten sposób. Wiele osób nie sprzedaje telefonu po wymianie, a zostawia je na wszelki wypadek. PS. Często kamera do selfie znajdująca się z przodu nie ma filtra, a ta tylna ma. Dodatkowo filtr ten nie usuwa podczerwieni w 100% i w zależności od telefonu będzie widać jeszcze lekkie migotanie światła.

Sprawdzenie sieci wi-fi

Gdy będziesz już w pokoju i dostaniesz swoje hasło do Wi-Fi sprawdź czy nie ma więcej sieci, które należą do tego samego właściciela. Jeśli tylko jedna ma wyraźnie mocny sygnał to zapewne właściciel używa tylko jej. Mała kamera, którą można schować w gniazdku, za osłoną wentylacji czy w lampie nie ma dysku twardego, na który mogłaby nagrać setki godzin wideo. Musi je wysyłać na dysk w chmurze, a aby to zrobić musi połączyć się z siecią Wi-Fi.

Teraz wystarczy użyć aplikacji Fing – Network Tools. Jest ona dostępna na androida. Pozwoli Ci zobaczyć jakie urządzenia połączone są z siecią Wi-Fi, tą z którą ty się aktualnie łączysz. Pozwala to znaleźć choćby ukryte kamery. Kamera powinna mieć obok siebie ikonkę kamery. Dlatego łatwo ją rozpoznacie. Jeśli taka jest podpięta do sieci Wi-Fi zapytaj właściciela gdzie się znajduje. Szukaj też innych nazw urządzeń, które mogą zawierać słowa Camera, Cam czy nazwy popularnych producentów kamerek.

Program ma też kilka innych ciekawych opcji, które mogą Ci się przydać. Sprawdzisz choćby prędkość Internetu, bezpieczeństwo swojej domowej sieci, czy ktoś do niej nie jest podłączony i jaki dostawca regionie ma najlepszy Internet.

Obejrzyj dokładnie pomieszczenie

Możesz dokładnie obejrzeć pomieszczenie, które wynajmujesz. Zaświeć latarką w telefonie w ciemne miejsca, w których może być coś schowane np. otwory wentylacyjne. Jeśli coś zauważysz zgłoś to od razu, sam obiektyw kamery może odbić światło latarki co też ułatwi Ci obserwację. Zwróć uwagę na inne elementy, które wydają się niepotrzebne. Ładowarki podpięte do prądu, dziwnie poprowadzone kable. Każda kamera potrzebuje źródła energii inaczej właściciel musiałby przychodzić i ją ładować. Oczywiście może doprowadzić zasilanie tak by nie było widoczne. Warto jednak zwrócić na to uwagę. Wtedy taki przedmiot możemy zakryć torbą i spać spokojniej.

Podobne artykuły