Oświetlenie szynowe – nowoczesne lampy sufitowe

Technologie Data publikacji: 27 marca 2023

Oświetlenie szynowe kojarzy się z nowoczesnym stylem, ale sprawdzi się także w pomieszczeniach zaaranżowanych w innym stylu. Pasuje zarówno do domu, jak i biura, sklepu, galerii sztuki i punktów usługowych. Jakie zalety mają lampy szynowe? Podpowiadamy!

Oświetlenie i lampy w domu czy mieszkaniu to dopełnienie całości aranżacji. Wydawać by się mogło, że dobór lamp to bułka z masłem, tymczasem na rynku dostępne są różne rodzaje oświetlenia. Jednym z nich, charakterystycznym szczególnie dla nowoczesnych wnętrz, są systemy oświetlenia szynowego. 

Czym jest oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe jest coraz bardziej popularne. Charakteryzuje się prostotą wykonania, a jednocześnie funkcjonalnością. Jest to zestaw lamp oraz akcesoriów, które montuje się na specjalnych listwach, zwanych szynami. Taki system montażu pozwala na przesuwanie źródeł światła w dowolne miejsce. Na szynie znajduje się bowiem kilka punktów świetlnych – 3, 5, 7, ale równie dobrze można skomponować układ z dużą liczbą lamp w jednej szynie. Każda lampa z żarówką jest przymocowana do szyny i połączona z siecią elektryczną. Manewrować można nie tylko umiejscowieniem samej żarówki, ale także kierunkiem padania światła. Co więcej, szyna nie musi być zamontowana w jednej linii. Coraz częściej stosuje się złożone konstrukcje, których linia jest załamana w różnych kierunkach.

Zalety oświetlenia szynowego

Lampy szynowe przede wszystkim gwarantują indywidualne dostosowanie liczby reflektorów w szynie oraz ich umiejscowienia. Oprócz tego sprawdzają się we wnętrzach wykończonych w różnym stylu – od klasycznego, przez surowy, aż po nowoczesny. Równie dobrze można je stosować w domu, a także w biurze.

Systemy oświetlenia mogą być wykonane z różnych materiałów, np. aluminium, metal, tworzywa sztuczne. Co więcej, do wyboru są także wielorakie wersje kolorystyczne, np. białe, czarne, srebrne, chromowane, z połyskiem lub bez. Ponadto żarówki LED zużywają dużo mniej energii niż np. halogeny.

Przydatną funkcją jest opcja szynowego oświetlenia 3-fazowego, która pozwala podzielić oświetlenie na strefy i włączać światło oddzielnie np. tylko nad stołem w jadalni lub tylko w salonie.

Lampy szynowe nie tylko na sufit

Oświetlenie szynowe można zamontować w różnych miejscach i konfiguracjach. Może to być ułożenie w kształt litery L, T lub H, a także np. w kwadrat czy prostokąt. Inną opcją są łagodne łuki i załamania. Najczęściej jednak jest to oświetlenie szynowe zamontowane w jednej linii np. wzdłuż okna.

Warto podkreślić, że oświetlenie szynowe może być zamontowane nie tylko na suficie. Równie dobrze można je zaplanować na ścianie, np. w salonie czy sypialni.

Podobne artykuły