Jak odblokować komputer gdy zapomnimy hasła

Technologie Data publikacji: 04 maja 2020

Jak odblokować komputer gdy zapomnimy jakie jest do niego hasło? To może zdarzyć się każdemu. Zapomnienie hasła wcale nie jest taką rzadko spotykaną rzeczą. Zdarza się to bardzo często i w wielu przypadkach. Czasem ustawimy nowe hasło podczas instalacji nowego systemu i o nim szybko zapomnimy. W innym wypadku komputer mógł jakiś czas leżeć nieużywany, a nam hasło po prostu wyparowało z głowy. Co w takiej sytuacji zrobić, czy musimy od razu udawać się z komputerem do serwisu?

Jak odblokować komputer (konto lokalne)

Porada ta dotyczy użytkowników komputerów z systemem operacyjnym Windows 10. Jeśli masz założone konto lokalne, które daje Ci możliwość logowania się do komputera bez internetu to możesz je również zresetować.

W nowszych wersjach systemu Windows 10 można było zdefiniować pytanie zabezpieczające. Jeśli z niego skorzystamy i udzielimy na nie prawidłowej odpowiedzi, to będziemy mogli ponownie zalogować się do naszego komputera.

Jeśli takie pytanie mamy zdefiniowanego to musimy wybrać na ekranie logowania „Resetuj hasło„. Następnie odpowiadamy na pytanie zabezpieczające i wpisujemy nowe hasło, którego tym razem nie zapomnimy. Logujemy się następnie za jego pomocą.

Jeśli natomiast nie mamy zdefiniowanego pytania zabezpieczającego to musimy zresetować niestety całe urządzenie. Wtedy będziemy ponownie mogli wybrać hasło. Pamiętaj jednak, że wyjście to usunie wszystkie Twoje dane. Dlatego warto zawsze tworzyć kopie zapasowe. W Windows 10 jest to bardzo proste i wystarczy wejść w StartUstawieniaAktualizacje i zabezpieczeniaKopia zapasowa. Taką kopię możemy później przywrócić.

Aby zresetować nasze urządzenie i móc ponownie ustawić hasło musimy przytrzymać wciśnięty klawisz Shift i wybrać opcję Zasilanie, a następnie Uruchom ponownie. Opcje te są w dolnym lewym rogu ekranu.

Teraz wybieramy Wybierz opcję i Rozwiąż Problemy, a następnie Resetuj ustawienia do stanu początkowego. Wybieramy opcję Usuń wszystko.

Jak odblokować komputer (konto Microsoft)

Gdy mamy konto Microsoft możemy skorzystać z pulpitu zdalnego, aby zmienić hasło. Wystarczy nam do tego telefon lub inny komputer z dostępem do Internetu.

Aby zresetować hasło przechodzimy do pulpitu nawigacyjnego konta Microsoft. Musimy następnie zalogować się do niego. Klikamy więc przycisk zaloguj się. Jeśli nie pamiętamy danych klikamy „Opcje logowania„, a następnie „Nie pamiętam swojej nazwy użytkownika„.

Gdy znamy już dane do logowania logujemy się do swojego konta. Na górze znajduje się menu, z którego wybieramy Zabezpieczenia.

Następnie wybieramy opcję Zmień hasło. Potwierdzamy swoją tożsamość za pomocą kodu, który zostanie wysłany na adres e-mail lub SMSem w zależności od tego jakie kanały wybraliśmy.

Po wpisaniu kodu klikamy Weryfikuj. Następnie wpisujemy nowe hasło i zapisujemy je klikając Zapisz.

Podobne artykuły