Jak sprawdzić na jakim szablonie działa strona WordPress?

Kategoria: Technologie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-10-12

WordPress jest popularnym systemem zarządzania treścią. Dlatego istnieje do nich całe mnóstwo szablonów zarówno płatnych i darmowych, które możemy wykorzystać przy tworzeniu swojej strony. Trafiając na witrynę, która nam się podoba często zastanawiamy się, czy korzysta ona z szablonu, który moglibyśmy kupić. Dziś podpowiemy Wam, jak łatwo to sprawdzić.

Jak sprawdzić, jaki szablon używa WordPress?

Istnieją dwa sposoby. Ręczny i automatyczny. Najpierw przedstawimy ten pierwszy, gdyż jest on dużo łatwiejszy. Wystarczy, że wejdziemy na stronę whatwpthemeisthat.com. Na niej wystarczy podać adres strony, którą chcemy sprawdzić.

Jako przykład użyjemy całkowicie losowej strony gabinetu dentystycznego, który znaleźliśmy w Google. Wpisujemy więc jego adres w pole wyszukiwania i sprawdzamy wynik.

Widzimy już, że strona korzysta z szablonu, który nazywa się „Dental Clinic”. Jest on stworzony przez cmsmasters.net. Wiedząc już kto szablon stworzył i znając stronę autora, możemy znaleźć go i sprawdzić, czy jest on dostępny do kupienia. Wchodzimy więc na stronę autora.

Jedną z największych giełd szablonów do WordPressa jest themeforest.net. Możemy więc od razu wejść tam, aby go zakupić. Przechodzimy od razu do kategorii szablonów do WordPressa pod adresem WordPress Themes. Wpisujemy nazwę szablonu czyli „Dental Clinic” o odszukujemy autora, którego już znamy.

Udało nam się znaleźć nasz szablon. Jak widać kosztuje on 49 dolarów. Na jego podstawie możemy teraz stworzyć własną stronę w WordPressie.

Jak znaleźć szablon ręcznie?

Wchodzimy na stronę, którą chcemy sprawdzić. My wejdziemy na tę samą. Następnie klikamy w jakieś miejsce na stronie prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Wyświetl źródło strony”. Zobaczymy kod strony, ale odnalezienie się w nim nie będzie trudne. Klikamy CTRL + F i wyszukujemy frazy stylescss. Będzie ona dostępna w każdym WordPressie.

Ścieżka do tego pliku zdradzi nam już informację o tym, jak nazywa się szablon. W tym przypadku /wp-content/themes/dental-clinic/css/style.css. Możemy też kliknać na link do tego pliku. Wewnątrz styli również znajdziemy informację o tym, jak nazywa się szablon, a do tego, kto jest autorem.

Tak oto na dwa sposoby dowiedzieliśmy się z jakiego szablonu korzysta dana strona. Oczywiście jeśli ktoś będzie chciał, to takie informacje może przed nami ukryć. Zazwyczaj jednak, jeśli dane te nie będą dostępne, zwłaszcza w sposobie automatycznym, to będzie często oznaczało, że strona jest zrobiona na autorskim szablonie graficznym, czyli ktoś zlecił przygotowanie własnego szablonu do strony.

Podobne artykuły