Jak dbać o swoje konta w Internecie, aby nikt nie przejął do nich dostępu?

Technologie Data publikacji: 27 kwietnia 2022

Wszyscy posiadamy szereg kont w Internecie. Do płacenia rachunków za telewizję, telefon i media. Do korzystania z mediów społecznościowych, jak Facebook, Instagram czy Twitter. Do zarządzania finansami, jak konto bankowe online. Wszystkie te konta zawierają istotne informacje na nasz temat. Wykorzystane mogą zostać przez oszustów do okradzenia nas z naszych oszczędności lub do przejęcia naszej tożsamości i w naszym przebraniu oszukania innych.

Dlatego istotne jest to, by stosować środki bezpieczeństwa, które mogą uchronić nasze konta przed dostępem osób trzecich. W tym artykule podpowiemy Wam, na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich haseł

Nasze hasła to najważniejsza rzecz, o którą powinniśmy zadbać. Warto więc pamiętać o kilku rzeczach, które zwiększają cyberbezpieczeństwo naszych haseł.

  1. Nie stosuj tych samych haseł i loginów na różnych stronach.
  2. Zastosuj generator haseł, aby każde hasło było unikatowe i trudne do złamania.
  3. Jeśli samodzielnie nadajesz hasła pamięta, aby było skomplikowane (zawierały więcej niż 8 znaków, małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne).
  4. Nie przechowuj swoich haseł w miejscach, do których ktoś może mieć dostęp, jeśli korzystasz z aplikacji do przechowywania haseł sprawdź, czy jest ona bezpieczna.
  5. Regularnie zmieniaj swoje hasła w najważniejszych miejscach (tam gdzie są twoje prywatne dane i informacje finansowe).

Włącz weryfikację dwuetapową

W serwisach, które udostępniają taką możliwość warto włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Jest to opcja, która dodatkowo chroni nasze konto. Nie wystarczy bowiem znać samego hasła i loginu, aby się zalogować.

Trzeba to jeszcze potwierdzić przepisując kod, który otrzymamy wiadomością SMS, albo autoryzować logowanie w specjalnej aplikacji, jak np. Google Authenticator.

Nie klikaj linków w wiadomościach

Jedną z metod stosowanych przez przestępców interentowych jest podszywanie się pod znane firmy. Możemy wtedy otrzymać wiadomość e-mail lub sms łudząco podobną do oryginalnej firmy. Przekierowani w niej na fałszywą stronę możemy podać swoje dane i tym samym przekazać je oszustowi.

Dlatego warto dokładnie sprawdzać takie wiadomości, a strony usługodawców odwiedzać ręcznie wpisując ich adres w przeglądarce. Upewnijmy się również, czy strona posiada certyfikat i dla kogo został on wydany. Dowiemy się o tym klikając w zieloną kłódeczkę obok adresu strony.

Zwracajmy uwagę na wszelkiego rodzaju literówki i rozszerzenia domen. To one są najczęściej wykorzystywane przez oszustów. Mogą oni bowiem zarejestrować domenę facebook.co, która będzie podobna do domeny facebook.com. Jeśli nie wykażemy spostrzegawczości, wtedy możemy oszustowi przekazać swój login i hasło wpisując je na łudząco podobnej stronie przygotowanej przez oszusta.

Dokładnie sprawdzaj otrzymane wiadomości

Oszuści będą wysyłać spereparowane wiadomości, które będą przypominać oryginalne maile wysłane przez Facebooka, kuriera czy operatora telefonii komórkowej. Ich celem będzie wywołanie na nas presji, aby wyłudzić dane. Np. informacja, że musimy dopłacić 50 groszy, bo inaczej zostanie wyłączony nasz telefon. Jednocześnie w wiadomości będzie znajdował się link do strony płatności, która oczywiście będzie spreparowana i służy jedynie okradzeniu nas z pieniędzy.

Dlatego po otrzymaniu wszelkiego typu wiadomości, które wymagają od nas jakieś akcji podania swoich danych gdziekolwiek, najlepiej wejść na stronę firmy ręcznie. Zalogować się do panelu i sprawdzić, czy faktycznie mamy nieopłacone faktury. Możemy również zadzwonić do danej firmy i zapytać, czy informacje znajdujące się w wiadomości są prawdziwe. Dzięki temu unikniemy bolesnego oszukania, przez które możemy stracić oszczędności życia.

Dbaj o swoje urządzenia

Higiena korzystania z urządzeń w świecie cyfrowym jest bardzo ważna. Klikając nieznane linki, odwiedzając niezweryfikowane strony i załączniki do wiadomości e-mail, możemy zainstalować na swoim komputerze lub telefonie wirusa. Ten następnie może obserwować naszą aktywność i wykraść wszystkie hasła oraz nasze prywatne dane.

Dlatego ważne jest to, by rozważnie podchodzić do zwykłego korzystania z telefonu czy komputera. Nie odwiedzać podejrzanych stron. Nie pobierać programów i plików ze stron, których nie znamy. Często wirusy mogą być zaszyte w pirackich filmach, programach czy muzyce.

Warto również korzystać z programów antywirusowych oraz regularnie stosować opcję skanowania komputera w poszukiwaniu niebezpieczeństw.

Podobne artykuły