Jak słuchać aby nie stracić słuchu?

Zdrowie Data publikacji: 15 września 2019

Jak słuchać aby nie stracić słuchu? Warto chronić nasz słuch! Blisko 15% dorosłych ludzi żyjących na świecie ma problem niedosłuchu, a 20% z tych ludzi musi stosować aparaty słuchowe. Niestety odsetek tych osób stale rośnie. Wszystko związane jest z narastającym hałasem wokół nas, którego dostarcza otaczające nas otoczenie. Wiele jednak zależy od nas i od higieny słuchu jaką zachowamy. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy Wam podpowiedzieć jak słuchać aby w przyszłości uniknąć problemów ze słuchem.

Słuchawki douszne

Nie da się ukryć, że większość z nas korzysta ze słuchawek do słuchania muzyki. Dodawane są one w zestawie do każdego telefonu. Na ulicach zobaczymy mnóstwo młodych ludzi, którzy korzystają z słuchawek dousznych lub nausznych aby umilić sobie drogę do szkoły lub pracy. Zdecydowanie gorsze są te, które wsadza się do ucha, a są one znacznie popularniejsze. Natężenie dźwięku w nich może sięgać nawet do 100 dB. To tak jakbyście przyłożyli sobie do ucha młot wyburzeniowy. Dopuszczalny poziom hałasu dla dorosłego człowieka wynosi 85 dB. To jeden z powodów dlaczego możemy mieć problemy ze słuchem.

Nie wspominając już o tym jakie inne niebezpieczeństwa powodują słuchawki douszne. Posiadają one specjalne gumowe końcówki, które dopasowują się do kanału słuchowego. Sprawia to, że ilość dźwięków z zewnątrz, które dopływają do naszego ucha jest ograniczona. Jazda na rowerze, przechodzenie przez jezdnie czy nawet zwykły spacer może skończyć się wypadkiem, gdy w czas nie usłyszymy zbliżającego się niebezpieczeństwa np. trąbiącego samochodu.

Długotrwałe chodzenie w takich słuchawkach zamyka również dopływ powietrza do ucha. Nie jest to naturalne, wentylacja kanału słuchowego jest potrzebna bo bez niej dochodzi do stanów zapalnych i infekcji. Długotrwałe korzystanie z tego typu słuchawek może prowadzić do niedosłuchu, szumów w uszach czy nadwrażliwości słuchowej.

Słuchawki nauszne otwarte

Nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować ze słuchawek. Jak inaczej mielibyśmy w miejscu publicznym wygodnie słuchać muzyki, książek czy podcastów jak nie przez słuchawki? Najlepszym wyborem są słuchawki otwarte. Możecie rozpoznać je po tym, że na zewnątrz będą posiadać maskownicę np. w postaci siatki.

Najlepsze w nich jest to, że opierają się na małżowinie usznej, ale jej nie otaczają. Nie przylegają szczelnie do kanału słuchowego i pozwalają uchu oddychać. Pozwalają również na przepuszczanie ciepła jednak to co jest w nich minusem, że również przepuszczają dźwięk na zewnątrz. Pozwalają jednak swobodnie napływać dźwiękom do środka co chroni nas przed niebezpiecznymi sytuacjami np. podczas spaceru.

Słuchawki nauszne zamknięte

Dla osób, które chcą by dźwięk nie był słyszalny przez innych wyborem mogą być słuchawki nauszne zamknięte. Co prawda są one gorsze jeśli chodzi o higienę słuchu od słuchawek otwartych. Są jednak zdecydowanie lepszym wyborem niż słuchawki douszne. Co prawda nadal szczelnie zamykają kanał słuchowy co uniemożliwia dobrą wentylację. Nie przepuszczają też dźwięków z otoczenia, ale na pewno dochodzi ich więcej od słuchawek dousznych. To też kwestia modelu i tego jak dobrze przylega do ucha. Ja używam takich słuchawek, ale mam zwyczaj nasuwania ich bliżej skroni i słyszę wtedy to co dzieje się na zewnątrz.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły