Kalibracja telewizora – czym jest i jakie ustawienia są dobre

Technologie Data publikacji: 15 listopada 2022 / Aktualizacja: 2023-04-20

Kupując nowy telewizor, po zainstalowaniu i pierwszym włączeniu, pracuje on na ustawieniach fabrycznych. Te są najczęściej zaprojektowane dla przeciętnego użytkownika. Procesem, jaki może znacznie poprawić jakość obrazu i ogólne jego parametry jest kalibracja.

W tym poradniku sprawdzimy, czym jest kalibracja obrazu w telewizorze i jak ją wykonać. Czytając, będziesz mógł dowiedzieć się jeszcze innych ciekawych rzeczy!

Kalibracja obrazu po zakupie telewizora

Wiele modeli telewizorów aktualnie posiada szerokie możliwości ustawień. Co za tym idzie, mamy możliwość ręcznego kalibrowania obrazu i ustawienie własnego trybu, który preferujemy.

Telewizory, które działają na fabrycznych ustawieniach, wyświetlają obraz stosunkowo zimny, w którym dominuje niebieska barwa, lub ciepły, gdzie przewagę ma kolor czerwony. Zestaw ustawień obrazu i jego modyfikacja pozwoli uzyskać w swoim tv kolor bardziej naturalny, czy lepiej odwzorowany. Ponadto dzięki kalibracji będziemy mogli uzyskać głębszą czerń, odpowiednią jasność, czy dynamikę obrazu.

W wielu tańszych modelach odbiorników (np. telewizory kosztujące około tysiąca złotych) kalibracja może przynieść mniejsze efekty, z uwagi na gorszą jakość zastosowanych matryc. Zatem im z wyższej półki telewizor, tym bardzo prawdopodobne, że zastosowana jest lepsza matryca, co z kolei przekłada się na szersze możliwości dostosowania ustawień w taki sposób, aby obraz spełniał nasze oczekiwania. Dobry telewizor może posiadać np. matrycę OLED, rozdzielczość 4K UHD, bądź tryb HDR. Posiadając taki sprzęt, tym bardziej warto wykonać proces kalibracji obrazu.

kalibracja telewizora

Co uzyskamy dzięki kalibracji

Kalibracja telewizora pozwoli cieszyć się świetnym obrazem oglądanych filmów i programów. Ten prosty zabieg może wręcz wycisnąć ze sprzętu jego cały potencjał, dzięki któremu będziemy mogli podziwiać rzeczywiście to, co chciał przekazać autor, np. reżyser.

Przykładem może być film „Avatar” reżyserii Jamesa Camerona. Nie bez powodu w tym przypadku wydano aż 14 milionów dolarów na odpowiednie opracowanie kolorów. Jednak, aby je dostrzec, wymagana właśnie może być właściwa kalibracja telewizora, w innym przypadku to, co było wizją reżysera, zostanie zrujnowane.

Informacje dodatkowe

Wspomnijmy jeszcze, że dzięki kalibracji będzie można dostosować odbiornik do warunków panujących w pomieszczeniu, w którym ten pracuje. Ponadto przyjmuje się, że podczas omawianej czynności bez znaczenia na to, co jest podłączone do odbiornika – podłączone urządzenia należy odpiąć i zastąpić laboratoryjnym generatorem.

Kalibracja, a parametry obrazu

W zasadzie każdy telewizor oferuje wiele trybów wyświetlania jakości obrazu. Tryby te najczęściej wybiera się za pomocą pilota. Podstawowy zestaw składa się z możliwości ustawień jasności, jak balans bieli, kontrastu, czy kolorów. Rozwiązanie to sprawia, że kalibracja nie jest trudną czynnością. Istnieją również modele odbiorników, które pozwalają na tworzenie własnych preferowanych ustawień, a kolejno zapisywanie ich.

Tryby wyświetlania

Rodzaje trybów wyświetlania i ich liczba zależy często od producenta sprzętu, jednak do najczęściej spotykanych można zaliczyć:

  • Tryb Neutralny, lub Standardowy – te najczęściej spotykane parametry obrazu ustawione są zazwyczaj na średnim poziomie intensywności.
  • Żywy, lub Dynamiczny – tryb przeznaczony do mocno nasłonecznionych pomieszczeń. Ustawiane jest wysokie natężenie kolorów, jak i kontrast, dzięki czemu, możemy cieszyć się z wyraźniejszego obrazu.
  • Kino, Film, bądź Ekspert – wyświetlany obraz charakteryzuje wysoki kontrast, a zarazem stonowane i ciepłe barwy. Obraz jest najbardziej zbliżony do tego, co chciał przekazać reżyser.
  • Tryb Sportowy – takie rozwiązanie zwiększa płynność obrazu, nasycenie jego kolorów i jasność, co przekłada się na lepszy odbiór programów sportowych.
  • Tryb Eco – dzięki niemu, będzie można ograniczyć zużycie energii. Głównie dzięki automatycznemu dopasowaniu jasności ekranu do warunków oświetleniowych.
  • Tryb dla gracza – ustawione zostaje jak najkrótsze opóźnienie pomiędzy obrazem, który zostaje wysłany z konsoli, a jego wyświetlaniem na ekranie (można to pojęcie znaleźć pod nazwą input lag). Podczas dynamicznych rozgrywek, opisywany parametr jest bardzo ważny. Często również w trybie gracza zostają wyłączone jakiekolwiek systemy wspomagające obraz. Dzięki zastosowaniu takiego ustawienia podczas rozgrywki, w mniejszym stopniu może wystąpić zmęczenie wzroku.
  • Tryb domowy, demo itp. – jest to ustawienie, które zaobserwować można w sklepach z telewizorami.
  • Tryb HDR – ten tryb jest dostępny w odbiornikach, które posiadają poszerzenia palety kolorów, jak i rozpiętości zakresu tonalnego. Włączając go uzyskamy zwiększenie różnicy pomiędzy jasnymi, a ciemnymi kolorami w telewizorze. Ponadto wyświetlane kolory będą żywsze, realistyczne, a sam obraz będzie kontrastowy. Zaobserwować można wiele standardów trybu HDR, np. HDR10, Advanced HDR, Dolby Vision itp.

Kalibracja – możliwość ręcznych ustawień

Jeżeli chcemy sami przeprowadzić kalibrację telewizora, przeznaczony został nam do tej czynności ręczny tryb. Najczęściej do jego wywołania i wykonania kalibracji należy wykonać następujące czynności

  1. Nacisnąć przycisk Settings na pilocie (czyli ustawienia).
  2. Na odbiorniku pojawi się menu ekranowe.
  3. W menu szukamy opcji Ustawienia, bądź Konfiguracja.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas kalibracji telewizora?

  • Temperatura barw – wpływa ona na wyrazistość obrazu. Można za jej pomocą ustawić obraz bardziej ciepły, lub zimny.
  • Kontrast obrazu – odpowiada za różnicę pomiędzy najjaśniejszym punktem wyświetlanego obrazu, a najciemniejszym punktem.
  • Jasność obrazu – jest to moc podświetlanego obrazu. Ma ona wpływ na jakość zacienionych detali.
  • Ostrość obrazu – ustawienie to odpowiada za wyrazistość krawędzi obiektów, oraz wyodrębnienie ich konturów.
  • Nasycenie kolorów obrazu – odpowiada za intensywność wyświetlanych kolorów.
  • Poziom czerni – ma wpływ na głębię czarnego koloru. Jeżeli jest zbyt nisko ustawiona, czerń będzie najbardziej zbliżona do naturalnej, aczkolwiek inne kolory także będą ciemniejsze.
  • Dynamiczne wygaszenie stref – jest to możliwość zastosowania, lub zmiany intensywności podświetlania obrazu w różnych miejscach znajdujących się na ekranie.
  • Black Frame Insertion – ustawienie to daje możliwość odczuwania większej płynności ruchu. Dzieje się tak z uwagi na wstawienie pomiędzy klatki obrazu dodatkowych czarnych klatek.

Miejmy na uwadze jednak, że wymienione parametry obrazu, które można ustawić, mogą różnić się, lub nie występować – w zależności od posiadanego modelu wyświetlacza.

zmiana ustawień w telewizorze

Czy jest się czego obawiać?

Kalibracja telewizora za pomocą wyżej wymienionych parametrów pozwala eksperymentować z ustawieniami, bez obaw o to, że obraz diametralnie się pogorszy. W przypadku wybranych parametrów obrazu w każdej chwili można z nich zrezygnować i wrócić do ustawień fabrycznych.

W przypadku kiedy kalibracja tv się powiedzie i znajdziemy idealne ustawienia obrazu dla swoich potrzeb, musimy zapisać je w pamięci telewizora. Aby wykonać tę czynność, wystarczy podążać za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Ciekawostka

Ciekawostką może być fakt, że posiadając odbiornik 4K UHD, który będzie odbierał sygnał o niższej jakości SD, obraz zostanie powiększony do stanu, że jego brzegi nie będą mieściły się w danym obszarze. Takie działanie najczęściej powoduje opcja Overscan. Inna jej nazwa to „Dopasuj do ekranu”, „Krawędzie obrazu”, itp. Daną funkcję można wyłączyć, a obraz wtedy będzie wyświetlany w standardowej wielkości, oraz jakości, lecz z czarnymi marginesami.

Profesjonalna kalibracja telewizora – czy warto decydować się na taką usługę?

Powyżej opisane czynności nie są profesjonalną kalibracją telewizora, a jedynie taką, która poprawia wyświetlany obraz. Jeżeli chcielibyśmy, aby z naszego urządzenia wyciągnąć 100% potencjału, lub nie mamy odpowiedniej wiedzy, aby przeprowadzić proces konfiguracji samemu, warto zdecydować się na profesjonalną kalibrację.

Podczas takiej czynności możemy liczyć na poprawę wielu parametrów, włącznie ze sporządzeniem raportu kalibracyjnego, w którym zostaną zapisane wszystkie zmiany i aktualne ustawienia.

Po wykonaniu czynności przez profesjonalistę, to, co zobaczymy w odbiorniku, będzie zdecydowanie jak najlepszej jakości. W przypadku kalibracji projektora lub telewizora, szczegóły możesz sprawdzić tutaj.

Podsumowanie

Okazuje się, że kalibracja telewizora jest czynnością, która znacznie może poprawić jakość odbieranego obrazu. Wiele odbiorników domyślnie posiada ustawienia fabryczne, które warto zmienić. Wiemy już, na czym kalibracja telewizora polega, jednak czy obejdzie się bez pomocy profesjonalistów? Sprawdź i przeprowadź kalibrację swojego odbiornika!

Podobne artykuły