Jak przechowywać czosnek aby był dłużej świeży?

Kategoria: Kuchnia
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2019-09-09

Jak przechowywać czosnek? Jeśli zrobisz to w odpowiedni sposób będzie świeższy przez dłuższy czas. Jeśli zrobicie to dobrze będzie mógł tak leżeć nawet przez rok. Jeśli jednak będziecie przechowywać go w złych warunkach to zacznie kiełkować lub po prostu zgnije.

Jak przechowywać czosnek

Czosnek zaczyna kiełkować gdy wilgotność powietrza jest zbyt wysoka. Stąd też już jeden warunek jego przechowywania nasuwa się sam. Miejsce, w którym będzie trzymać czosnek powinno być suche, dlatego kuchnia nie jest najlepsza. Wilgotność powietrza jest tu zmienna i podczas długiego gotowania gwałtownie wzrasta. Dlatego najlepsza jest spiżarnia jeśli taką posiadamy. Najlepiej z dala od słońca i podwieszony w powietrzu. Na pewno nie raz widzieliście czosnki wiszące w zapleciony warkocz. W taki sposób można go przechowywać przez wiele miesięcy.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Jeśli mamy czosnek, w którym widzimy, że niektóre ząbki zaczynają się psuć musimy je oddzielić. Staranie przebieramy ząbki czosnku usuwając te psujące się, a następnie wkładamy czosnek do słoika i przysypujemy solą. W ten sposób wytrzyma znacznie dłużej.

Dlaczego warto jeść czosnek?

Na pewno słyszałaś o tym, że czosnek to naturalny antybiotyk. Można przygotować syrop z czosnku, który pomoże Ci z szybszym uporaniem się z chorobą. Czosnek ma jednak dużo więcej dobrych właściwości. Dzięki niemu Twoje serce będzie zdrowsze. Zawiera on allicynę, która zapobiega stwardnieniu naczyń krwionośnych i poprawia krążenie.

To jednak nie wszystko. Spożywanie czosnku chroni przed nowotworami. Już jedzenie jednego ząbka dziennie zmniejsza ryzyko o połowę. Oprócz tego ta sama czynność zwiększa odporność. Dlatego czosnek można stosować nie tylko w przypadku choroby, ale również jako profilaktykę przed nią.

Jaki czosnek jeść? Jeśli chcemy skorzystać ze wszystkich jego właściwości zdrowotnych najlepiej jeść czosnek surowy. W takiej postaci możemy dodawać go do sałatek, sosów czy nawet kanapek.

Podobne artykuły