Jak pozbyć się zapachu papierosów z mieszkania?

Porady Data publikacji: 01 lutego 2021 / Aktualizacja: 2021-03-10

Palenie w mieszkaniu niestety sprawia, że z czasem przesiąka ono dymem tytoniowym i zaczyna śmierdzieć. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam co zrobić, aby pozbyć się zapachu papierosów z mieszkania. Może to przydać się w wielu przypadkach.

Z jednej strony możemy być nowymi najemcami mieszkania i zastać lokum, w którym po prostu śmierdzi papierosami bo poprzedni lokatorzy palili wewnątrz. W takiej sytuacji warto jednak zanim władujemy się w koszta skontaktować się z wynajmującym, który powinien zadbać o odpowiedni stan wynajmowanego lokalu.

Możemy też być w roli najemcy, który zastał mieszkanie zdane przez poprzednich właścicieli, w którym okazało się, że palono i nieprzyjemny zapach tytoniu unosi się w powietrzu. Wtedy z pewnością będziemy chcieli się go pozbyć, aby nie zrazić przyszłych najemców.

Ozonowanie mieszkania

Jedną ze skuteczniejszych metod usuwania wszelkiego rodzaju zapachów z mieszkania jest ozonowanie. Ozonowanie nie tylko zabija zapach papierosów, ale też bakterie i roztocza. Mimo, iż jest to zabieg, który nie wykonamy samodzielnie i najlepiej jest wynająć do tego firmę to pozwala on nam mimo wszystko zaoszczędzić pieniądze.

Dymem tytoniowym przechodzi wiele elementów wnętrza. Żyrandole, tapety, zasłony, firany, dywany – nawet meble. Czasami skuteczne pozbycie się zapachu dymu papierosowego wymagałoby wyrzucenia niektórych z tych rzeczy, a w przypadku innych dobrego prania w pralni chemicznej. Ozonowanie w takim wypadku może bardzo szybko się zwrócić. Efekt natomiast uzyskujemy od razu bez nerwów i pracy.

Ile kosztuje ozonowanie mieszkania?

Cena ozonowania zależy oczywiście od kubatury pomieszczeń, ilości potrzebnych ozonatorów. W przypadku domów w większości przypadków cena będzie ustalana indywidualnie. W przypadku mieszkań o powierzchni od 50 do 80 m2 można spodziewać się ceny ok. 350-400 zł, w przypadku mniejszych mieszkań do 50m2 ceny sięgają 250-300 zł, a w przypadku małych kawalerek koszt ozonowania może wynieść nas 150-200 zł. Przy czym należy pamiętać, że są to ceny orientacyjne na podstawie ogłoszeń firm zajmujących się ozonowaniem. Ceny te mogą być różne dla różnych regionów Polski i różnych powierzchni mieszkań.

Co jednak, gdy chcemy zająć się tym sami? Czeka nas trochę pracy. Oto kilka kroków, które mogą być niezbędne, aby pozbyć się zapachu papierosów z mieszkania.

Pranie wszystkich tekstyliów

Niestety dym tytoniowy wnika w tkaniny, dlatego wymagają one prania. Wyprać należy dosłownie wszystko. Od firan i zasłon począwszy po meble tapicerowane, materace i inne elementy, w które dym tytoniowy mógł wsiąknąć.

Dym tytoniowy sprawia również, że rzeczy żółkną. Dlatego jeśli są rzeczy, które nie nadają się już do ponownego użycia to warto je wyrzucić i zastąpić nowymi. Zanim jednak powiesimy nowe zasłony czy położymy dywany, musimy najpierw pozbyć się zapachu dymu, aby i te nowe rzeczy nim nie przeszły.

Porządne wietrzenie

Oczywiście w między czasie potrzebne jest też dobre wietrzenie mieszkania i to nie przez jeden dzień, a przez długi czas. To jednak jeszcze nie wystarczy, jeśli w mieszkaniu palono długo, potrzebny będzie remont.

Regularnie należy robić przeciągi. Otworzyć szafy i meble, aby również mogło przechodzić tędy świeże powietrze. Meble odsunąć natomiast od ścian, aby te mogły się wietrzyć.

Gruntowne sprzątanie

Teraz czas na gruntowne porządki. Najlepiej jest dokładnie wyszorować wszystkie powierzchnie i mieć nadzieję, że zapach dymu z mebli po takim zabiegu zniknie.

Malowanie ścian

Na koniec warto odmalować ściany i sufity. Przy okazji remontu warto użyć farb lateksowych, które można myć. Ułatwią one nam w przyszłości utrzymanie porządku w mieszkaniu.

Podobne artykuły