Najczęściej popełniamy ten błąd myjąc patelnie z nieprzywierającą powłoką

Porady Data publikacji: 04 września 2021

Patelnie z powłoką, która zapobiega przywieraniu podczas smażenia jest bardzo sprytnym i przydatnym kuchennym gadżetem. Okazuje się jednak, że większość z nas czyści je w niewłaściwy sposób. Robiąc to źle możemy patelnię taką uszkodzić, a tym samym narazić się na spory wydatek.

Nie myj patelni z powłoką nieprzywierającą w zmywarce

Patelni tego typu nie należy myć w zmywarce, dlatego jeśli to robicie, to popełniacie błąd, który może prowadzić do jej szybszego zużycia. Wysoka temperatura i detergenty mogą uszkodzić powłokę patelni, dlatego należy myć ją ręcznie i najlepiej bez żadnych dodatkowych środków. Dzięki nieprzywierającej powłoce jest to możliwe.

Jak myć patelnie z powłoką nieprzywierającą?

Patelnie tego typu powlekane są dodatkową powłoką, do której podczas smażenia nie przywiera jedzenie. To zupełnie coś innego niż nasze garnki, które możemy szorować podczas mycia gąbkami i szczotkami. Robiąc tak z naszą patelnią po prostu uszkodzimy powłokę nieprzywierającą, a patelnia wtedy będzie nadawała się już tylko do wyrzucenia i zastąpienia jej nową.

Jak zatem powinniśmy ją czyścić? Nie trzeba do tego niczego więcej, jak papierowego kuchennego ręcznika zwilżonego wodą. Pamiętajmy, że to powłoka nieprzywierająca, a więc nie musimy jej szorować, aby pozbyć się resztek tłuszczu i jedzenia, które pozostały po gotowaniu na patelni.

Najlepiej czynność tę wykonać tuż po gotowaniu. Odczekując oczywiście, aż patelnia wystygnie, aby się nie poparzyć, ale jednocześnie robiąc to, gdy jest jeszcze ciepła. To w zupełności wystarczy.

Niektórzy przyzwyczajeni są jedna do tego, że naczynia muszą być umyte i tak wytartą patelnię nie będą w stanie odłożyć na półkę, a potem ponownie na niej smażyć. Jeśli należysz do tych osób to użyj niewielkiej ilości płynu do naczyń i zimnej wody, aby za pomocą papierowego ręcznika ją wyczyścić. Jeśli zamierzasz użyć gąbeczki kuchennej, to zawsze korzystaj z miękkiej strony.

O czym warto pamiętać korzystając z patelni z powłoką nieprzywierającą?

Czasami chcemy ułatwić sobie mycie patelni i spłukujemy ją wodą, gdy jest jeszcze gorąca. Niestety to błąd, który znacznie skróci jej żywotność. Dlatego przed umyciem należy odczekać.

Pamiętajmy również, aby podczas gotowania na takiej patelni nie używać metalowych sztućców, które mogą porysować powłokę. Zawsze korzystamy z drewnianych lub plastikowych akcesoriów kuchennych, które nie zrobią powłoce patelni żadnej krzywdy.

Podobne artykuły