Jak walczyć z próchnicą? Należy zastosować się do kilku rad, dzięki temu możecie zapobiec problemowi, a gdy już się pojawi ograniczyć jego rozwój. Gdy jednak już macie problem z próchnicą ważne jest by jak najszybciej rozpocząć leczenie u dentysty. Tak naprawdę o próchnicę nie jest trudno. Wystarczą bakterie i cukier, które codziennie nam towarzyszą. Gdy dołożymy do tego czas, problem mamy murowany. Dlatego tak ważne jest by stosować się do wskazówek, które zapobiegają jej powstawaniu.
Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie. Podczas mycia zębów pamiętaj o tym by nie dociskać zbyt mocno do ich powierzchni szczoteczki – przez to nie czyści ona ich dokładnie. Powinniśmy o tym pamiętać zwłaszcza gdy używamy do mycia zębów szczoteczki elektrycznej.
Ważny jest również czas szczotkowania i technika. Mycie zębów powinno trwać przynajmniej dwie minuty – pamiętaj również o policzkach i języku, na których również zbierają się bakterie. Szczoteczkę trzymamy pod kątem 45 stopni i myjemy powoli wykonując okrężne ruchy. Skupiaj się na samym zębie, a nie na całej powierzchni szczęki, tylko wtedy wyczyścisz je dokładnie. Zęby czyścimy zarówno z przodu jak i od wewnątrz jamy ustnej, przy czym staramy się poświęcić na to tyle samo czasu. Gdy już umyjesz zęby przeciągnij po nich językiem, jeśli powierzchnia jest gładka to oznacza, że zęby zostały umyte prawidłowo.
Pamiętaj też o regularnym wymienianiu szczoteczki na nową. Powinniśmy zmieniać ją co dwa miesiące, a w przypadku choroby zawsze gdy się ona kończy. W ten sposób unikniemy ponownego zachorowania, a zużyte włosie szczotki traci swoje właściwości czyszczące, więc ważne jest by ją regularne wymieniać na nową.
Co ciekawe, wiele lat mówiono nam aby myć zęby po posiłku. Niestety w ten sposób tak naprawdę je niszczymy bo pozwalamy działać w ten sposób kwasom, które zawarte są w posiłku. Dlatego mycie zębów od razu po posiłku przybliża nasz do problemu próchnicy. Po posiłku możesz opłukać jamę ustną wodą, ale zanim umyjesz zęby odczekaj przynajmniej 30 minut.
Nigdy nie jesteśmy w stanie podczas mycia zębów usunąć całości płytki nazębnej. Jest ona doskonała pożywką dla bakterii i sprzyja rozwojowi próchnicy. Dlatego przynajmniej raz w roku usuwaj ją w gabinecie stomatologicznym. WHO zaleca nawet by robić to dwa razy do roku, jednak NFZ refunduje u nas jedynie jedno usuwanie płytki nazębnej rocznie. Możemy to oczywiście zrobić bezpłatnie.
Istnieją domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego. Jak to zrobić dowiecie się tutaj. Jeśli jednak zabieg jest darmowy warto zrobić to w gabinecie stomatologicznym.
Cukier to istna pożywka dla bakterii. Dlatego zacznij jeść zdrowiej, ogranicz słodkie napoje i słodycze, które niszczą nasze zęby. Szkodliwe są również węglowodany, które obniżają poziom pH jamy ustnej co sprzyja demineralizacji szkliwa. Powinnaś za to jeść więcej twardych pokarmów, które w naturalny sposób oczyszczają zęby.
Wzbogać dietę o produkty:
Guma do żucia faktycznie pomaga utrzymać jamę ustną w odpowiedniej higienie. Stymuluje ona wytwarzanie śliny, która oczyszcza zęby z resztek pokarmowych. Gumy, który zawierają dodatek fluoru działają antypróchnicowo. Gumy nie powinno się żuć dłużej niż 15 minut.
Gdy mamy próchnicę najlepiej jest udać się do dentysty. Nie zawsze jednak jest możliwość, wtedy walkę z próchnicą możemy zacząć w domu. Jednym ze sposobów są goździki, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i antybakteryjne. Można je po prostu żuć tak jak gumę i po paru minutach wypluć.
Przydatny będzie również olejek goździkowy. 3 krople dodajemy do 1/4 łyżeczki oleju kokosowego (ten również jest dobry dla zdrowia jamy ustnej) i wkrapiamy taką mieszankę w chorego zęba. Zabieg taki powtarzamy codziennie przed położeniem się do łóżka już po umyciu zębów.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.