Jak oszczędzać na paliwie

Porady Data publikacji: 20 czerwca 2015 / Aktualizacja: 2020-02-04

Chcesz aby Twoje auto paliło mniej? Możesz to zrobić stosując odpowiednie metody jazdy i dbając o swój samochód. Dzisiaj powiemy Wam na co warto zwrócić uwagę.

Zadbaj o swoje auto

Bardzo wiele rzeczy ma wpływ na to jak dużo pali nasz samochód. Zawsze sprawdzaj ciśnienie w oponach. Jeśli w kole jest mniej ciśnienia dotyka ono większą powierzchnią jezdni. To sprawia, że zwiększa się tarcie i auto zaczyna palić więcej. Oczywiście samochód nie zacznie od razu palić litr mniej na setkę, ale pamiętaj, że najlepszy efekt uzyskamy działając kompleksowo.

Dbaj o stan techniczny samochodu. Wiele z usterek może powodować wyższe spalanie paliwa niż powinno. Przykładowo czujnik temperatury może powodować, że auto cały czas chodzi w trybie zimowym i pali więcej. Nawet stare świece i filtry mogą powodować zużycie paliwa większe nawet o 10%. Dlatego pamiętaj by regularnie serwisować auto i wymieniać na czas wszelkie części eksploatacyjne.

Pamiętaj by zdjąć elementy zewnętrzne, których nie używasz. Na przykład bagażnik dachowy zwiększa opory powietrza, a to sprawia, że auto ma więcej pracy i musi spalić więcej. Wyjmij również rzeczy z bagażnika, których nie potrzebujesz. Cięższe auto = większe spalanie.

Kupuj paliwo dobrej jakości. Nawet jeśli będzie nieco droższe od najtańszych stacji benzynowych to często okazuje się, że zasię na jednym baku zwiększa się nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Zmiana paliwa na droższe w taki sposób szybko się zwraca.

Jak jeździć by auto paliło mniej

Planuj trasę

Najlepiej planować trasę tak by nie jeździć w korku. Pomagają w tym aplikacje z nawigacją z natężeniem ruchu na żywo. Jeżdżąc w korku często używamy pierwszego biegu, na którym auto pali najwięcej.

Zamykaj okna

Otwarte okno zwiększa opory powietrza. To natomiast zwiększa spalanie paliwa.

Rozpędzaj się łagodnie

Nie wciskaj od razu gazu w podłogę, rozpędzaj się delikatnie, ale też nie ślimacz się. Staraj się jak najpłynniej osiągnąć zamierzoną prędkość jazdy.

Jedź jednostajnnie

Staraj się jechać w tym samym przedziale obrotów. Nie hamuj gwałtowanie, ani gwałtownie nie rozpędzaj.

Jeździj wolniej

Duża prędkość = duże spalanie paliwa. Auto wtedy bardzo dużo energii musi poświęcić na zwalczenie oporu powietrza. Zobacz z jaką prędkością jechać na autostradzie aby auto paliło mniej.

Naucz się hamować silnikiem

Hamowanie silnikiem pomaga zaoszczędzić na paliwie. Nie wrzucaj auta na luz. Redukuj biegi i stopniowo puszczaj sprzęgło.

Podobne artykuły