Czy wiesz co oznacza ten symbol na opakowaniach produktów spożywczych?

Porady Data publikacji: 06 stycznia 2017

Czy wiesz co oznacza symbol U na opakowaniu zamknięty w kółko? To wiedza może okazać się niezwykle przydatna podczas dokonywania decyzji, który produkt lepiej zakupić.

Jest to certyfikat, który przyznawany jest jedynie firmom spełniającym najwyższe standardy produkcji swoich produktów. Oznacza to, że produkty są przetwarzane w czystych, sterylnych pomieszczeniach z zachowaniem najwyższych norm higieny. Maszyny są czyszczone, a żywność w nich produkowana jest koszerna.

Koszerność to szerokie pojęcie, ale dla nas tutaj jest istotne, że produkty mięsne nie mogą być spożywane z mlecznymi. Dlatego stosuje się specjalne zasady przygotowywania posiłków. Informacja o koszerności na opakowaniu będzie więc szczególnie cenna dla alergików. Mamy wtedy pewność, że jemy naturalne produkty, które nie zawierają nawet śladowych ilości mleka czy mięsa. Jest to też istotna informacja dla wegan i wegetarian oraz osób, które nie tolerują laktozy.

Dlatego jeśli zastawiasz się, który produkt wybrać i ich cena jest podobna to zdecydowanie lepiej wziąć ten, który posiada ten znaczek. Oprócz niego możecie też na wielu produktach tuż obok znaleźć dodatkową literkę, która nakierowuje nas na określony typ produktu.

Co one oznaczają?

  1. U – żywność bez mięsa i nabiału
  2. U-D produkt mleczny
  3. U-M – produkt mięsny
  4. U-F – produkt rybny

Podobne artykuły