Jak oświetlić mieszkanie — najlepsze pomysły!

Wnętrza Data publikacji: 19 maja 2023 / Aktualizacja: 2023-06-13

Świadomość dotycząca roli oświetlenia w mieszkaniu jest coraz większa. Dlatego w nowych budynkach bardzo często montowane są duże okna, dzięki którym we wnętrzu jest sporo światła. W wielu przypadkach jednak nie mamy możliwości wymiany okien na większe, dlatego wówczas tak ważny jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Wbrew pozorom lampy w mieszkaniu nie muszą być jedynie funkcjonalnym elementem wyposażenia takiej przestrzeni, ale mogą stanowić również dekoracje wnętrza i nadawać mu określony klimat. Jak oświetlić mieszkanie? Przedstawiamy najlepsze pomysły.

Rola oświetlenia w mieszkaniu

Oświetlenie w mieszkaniu pełni wiele różnych funkcji, a jego rola nie ogranicza się wyłącznie do zwiększania funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń, ale także ich estetyki. Tak więc sposób oświetlenia wnętrz decyduje o ich wyglądzie i użyteczności. Co więcej, światło może podkreślić wady lub zalety pomieszczenia. Dlatego tak istotny jest nie tylko dobór odpowiedniego modelu lampy, ale także typu żarówki, jej mocy, barwy, a także nachylenia padającego światła.

Obecnie w większości mieszkań wykorzystuje się przynajmniej kilka różnych źródeł światła. Do najpopularniejszych bez wątpienia zalicza się lampy sufitowe, które znajdują się w każdym pomieszczeniu. Chętnie wykorzystywane są również boczne modele, takie jak kinkiety czy lampy stojące. W kuchni czy garderobie szczególnie przydatne są listwy oświetleniowe, które doświetlają wybraną przestrzeń i ułatwiają nam znalezienie ubrań czy przygotowywanie posiłków. Dużą popularnością cieszą się także listwy ścienne i przysufitowe LED, które nadają wnętrzom określony klimat.

Jaki rodzaj oświetlenia wybrać?

Jeżeli jest taka możliwość, warto zastanowić się nad doborem oświetlenia do mieszkania zanim jeszcze całkowicie je wyposażymy. Inwestorzy, którzy są na etapie remontu lub budowy mają szansę uwzględnić ten aspekt w projekcie, dzięki czemu będą mogli zamontować lampy bez konieczności kamuflowania kabli. Obecnie do wyboru mamy wiele różnych typów oświetlenia. W każdym pomieszczeniu jednak zazwyczaj wykorzystuje się lampę sufitową, czyli oświetlenie ogólne stanowiące tło dla oświetlenia kierunkowego. Powinno ono emitować równomierne i rozproszone światło.

W sypialni czy w salonie warto umieścić oświetlenie miejscowe. Może być nim na przykład lampka nocna umieszczona z boku łóżka czy lampa stojąca obok fotela w pokoju dziennym. Z kolei w kuchni i garderobie pod szafkami lub półkami bardzo często montowane są listwy oświetleniowe, które doskonale doświetlają wybrany obszar. Od pewnego czasu dużym zainteresowaniem cieszą się także lampy LED między lamele, które w zależności od umiejscowienia tego elementu mogą pełnić funkcję dekoracji lub doświetlać przestrzeń. Zamontujemy je dzięki specjalnym akcesoriom do lameli.

Najlepsze produkty na klimatyczne oświetlenie wnętrza

Światło może pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną i dlatego, aby klimatycznie oświetlić wnętrza, warto postawić na punktowe lub kierunkowe źródła światła. W tym celu możemy wykorzystać listwy oświetleniowe. Doskonale sprawdzają się one nie tylko w kuchni czy garderobie, ale także w innych pomieszczeniach. Takie listwy ścienne LED mogą nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Listwy przysufitowe LED będą doskonałą dekoracją zarówno do salonu, sypialni, jak i przedpokoju, ponieważ emitują delikatne światło, które tworzy intymną atmosferę. Żeby stworzyć klimatyczne wnętrze, warto wykorzystać również lampy LED między lamele, które dodatkowo podkreślą ten element wyposażenia mieszkania. Wybierając produkty, które mają stworzyć określony klimat we wnętrzu, dobrze jest zwrócić uwagę na ich temperaturę barwową, a także moc, by nie emitowały zbyt jasnego światła, które mocno rozświetli przestrzeń i zepsuje jej magiczny klimat.

Podobne artykuły