Panele winylowe na ścianie – oryginalne, ale czy praktyczne rozwiązanie?

Kategoria: Wnętrza
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-07-27

Do niedawna panele winylowe kojarzyły się zwykle z układaniem na podłodze. Dzisiaj możliwe jest też układanie ich na ścianach – w wersji podłogowej lub dedykowane na powierzchnie pionowe. Takie rozwiązanie może być bardzo praktyczne, zwłaszcza gdy wykorzystasz wszystkie jego mocne strony. Przekonaj się czy warto!

Panele winylowe LVT – jak się je układa na ścianach?

W porównaniu do montażu podłogowego, panele winylowe na ścianie są jeszcze łatwiejsze do położenia. Przede wszystkim po takich panelach nikt nie będzie chodził, więc idealne dopasowanie do powierzchni nie jest tak wymagane. Poza tym panele LVT możesz układać na kilka sposobów:

  • przyklejać je na specjalny klej;
  • montować na klik;
  • przyklejać na fabryczną warstwę kleju.

Zwykle montaż paneli winylowych na ścianach wymaga zastosowania listew przysufitowych i przypodłogowych. Nie musisz obawiać się o ich odstawanie od powierzchni, nawet gdy nie będą na stałe do niej przyklejone.

W jakich pomieszczeniach montuje się panele winylowe na ścianach?

Naturalnym miejscem na montaż paneli LVT na pionowych powierzchniach jest salon, korytarz czy sypialnia. Bardzo dobrze sprawdzają się do wydzielenia strefy wypoczynku w pokoju dziennym. Poza tym panele winylowe nie muszą być położone na całej powierzchni ściany. Często są jedynie elementem dekoracyjnym np. w strefie multimedialnej w salonie.

Jednak tak naprawdę najwięcej korzyści z paneli LVT widać, gdy zamontujesz je w kuchni czy łazience. Dla niektórych może to być zaskakujące, że w miejscach o wysokiej wilgotności panele winylowe są dobrą opcją. Jednak mają mnóstwo zalet, które widać zwłaszcza w takich pomieszczeniach. Bardzo dobrze sprawdzają się na fartuchu (strefa między blatem kuchennym a szafkami wiszącymi). W łazience panele winylowe świetnie się sprawdzą na ścianach, które nie mają bezpośredniej styczności z wodą.

Najważniejsze zalety montażu paneli winylowych na ścianach

Dlaczego panele LVT sprawdzają się na ścianach? Oto najważniejsze korzyści z ich zastosowania na pionowych powierzchniach:

  1. Panele winylowe mają mnóstwo kolorów i wzorów. Producenci oferują dekoracje z imitacją kamienia, betonu, drewna czy ceramiki. Poza tym możesz spotkać na nich wzory florystyczne czy proste jednolite barwy. To pozwala na stworzenie aranżacji w dowolnym tonie.
  2. Panele LVT są łatwe w pielęgnacji. Ma to znaczenie nie tylko w kuchni, ale też w łazience czy salonie. Powierzchnia może być przecierana na mokro, nie zmienia swojej barwy pod wpływem plam i nie absorbuje zabrudzeń tak jak ściany tynkowe lub gipsowe.
  3. Panele winylowe są łatwe w układaniu. Montaż jest o wiele łatwiejszy niż w przypadku podłogi. Po prostu kleisz je jeden za drugim lub umieszczasz na ścianie na klik. W ten sposób bardzo szybko możesz ułożyć cały fragment ściany panelami winylowymi.
  4. Panele LVT są odporne na wilgoć. Oczywiście zalewanie ich wodą nie jest najlepszym pomysłem. Jednak większe zawilgocenie, czy opary z gotowania nie mają najmniejszego wpływu na ich strukturę. Możesz je przecierać na mokro bez ryzyka uszkodzenia.

Tutaj znajdziecie szeroki wybór paneli winylowych – https://arcydom.pl/panele-winylowe

Na co uważać przy montażu paneli winylowych na ścianach?

Fakt, że panele LVT mają sporo zalet, nie oznacza, że to rozwiązanie pozbawione minusów. Oczywiście dla niektórych mogą to być nieznaczne kwestie, inni natomiast poważnie zastanowią się nad ich wyborem. O czym w takim razie musisz pamiętać?

Przede wszystkim panele winylowe wymagają wyrównania powierzchni. Nie oznacza to idealnej ściany, ale jej oczyszczenia, wygładzenia i odpylenia. W przypadku klejenia potrzebne będzie też zagruntowanie powierzchni.

Poza tym panele LVT w przypadku uszkodzenia wymagają demontażu całego elementu i wymiany na inny. Dlatego warto zostawić sobie kilka sztuk w całości, na wypadek konieczności wymiany.

Co równie istotne panele są nieco droższym rozwiązaniem niż tradycyjne tapety czy farby ścienne. Jednak ich jakość oraz odporność na uszkodzenia i wilgoć przewyższają możliwości farb, oraz tapet papierowych.

Bez względu na ograniczenia panele winylowe możesz z powodzeniem zastosować w wielu pomieszczeniach na ścianach. Pamiętaj o zasadach montażu i zaleceniach producenta co do miejsca ich klejenia.

Podobne artykuły