Trendy wnętrzarskie w 2023 roku coraz mocniej dotykają konceptu ekologii i rozwiązań bliskich naturze. Większa świadomość tego, że zmiana codziennych nawyków i dokonywanie zrównoważonych wyborów, nawet tych pozornie błahych, może mieć pozytywny wpływ na stan naszej planety. W naszych wnętrzach zaczynamy doceniać materiały i produkty przyjazne środowisku, wykonywane, ale i pozyskiwane w zrównoważony sposób. Wnętrza domów czy mieszkań w stylu eko pozwalają zachować harmonię pomiędzy naturą a człowiekiem. Jak zaaranżować takie przestrzenie? Wioleta Kudła, architektka pracowni Decoroom, przedstawia kilka sprawdzonych sposobów na każdy budżet.
Otaczająca nas technologia i szybkie tempo życia sprawiają, że często zaniedbujemy naszą więź z przyrodą. Naturalne wnętrza stają się sposobem na jej odbudowanie, a życie w nich pomaga nam zachować równowagę. Charakterystyczne formy zaczerpnięte ze świata roślin i zwierząt, urzekające palety barw i organiczne materiały budują wnętrza sprzyjające relaksowi, ale też wyzwalające życiową energię. Aranżację ekologicznego domu warto zacząć u podstaw, myśląc nie tylko o wykończeniu i umeblowaniu, ale też o naszym stylu życia w nieco szerszej perspektywie. Zadbajmy o to, by w zasobach wykorzystywanych podczas sprzątania detergentów pojawiły się pozycje na bazie naturalnych składników, które nie szkodzą środowisku. To samo tyczy się prania, czy nawet ściereczek lub ręczników, które wykorzystujemy w kuchni albo łazience. Kupujmy mniej ubrań, ale bardziej świadomie – wybierajmy naturalne włókna i produkty wysokiej jakości. Kosmetyki z dobrym składem również wpiszą się w nurt slow life! Uskuteczniajmy recykling, odnawiajmy zamiast wyrzucać, korzystajmy z rzeczy z drugiego obiegu i sami też pozwólmy im na drugie życie. Doceniajmy ekologiczne produkty i rozwiązania zmniejszające zużycie wody, prądu czy plastiku. Pamiętajmy, że wspieranie marek, które dokładają coraz więcej starań, aby ich produkty powstawały w sposób przyjazny dla środowiska pozwala im się rozwijać!
Coraz częściej wykańczając wnętrza, a potem kupując przedmioty i meble do domu, świadomie wybieramy opcje przyjazne dla środowiska, ponieważ czujemy się odpowiedzialnie za los planety. Do naszych domów powracają naturalne materiały. Jeśli chcesz wykreować aranżację w stylu eko postaw na wyposażenie wykonane z naturalnych surowców. Drewniane lub rattanowe meble, akcesoria z bambusa, jutowe dywany, wełniane pledy, bawełniane czy lniane tekstylia… Dom od razu nabierze klimatu, gdy dobierzemy je pod całościowy styl aranżacyjny i kolorystykę. Lista zalet organicznych materiałów jest bardzo długa – kuszą estetyką, noszą w sobie szlachetność, a przy tym są wytrzymałe, trwałe, zdrowe dla domowników i emanują ciepłem. Zacznij od podłogi – drewniane deski, a może francuska jodełka? Alternatywą mogą być panele hybrydowe lub płytki z motywem drewna, które sprawdzą się zarówno w łazience czy holu, jak i w salonie. Kamień naturalny z mocnym rysunkiem może zagościć np. na wielkoformatowych płytach albo blatach, a sam wzór wygląda świetnie także na dodatkach. Warto też pomyśleć o wprowadzeniu do wnętrz szalenie modnej plecionki – może to być wiklina, juta lub jakakolwiek wytrzymała trawa. Meble z plecionymi wstawkami doskonale pasują do stylu boho, ale odnajdą się także w eklektycznych stylizacjach – wybierz niedużą komodę z plecionymi frontami lub krzesła z takim elementem. Do tego warto dobrać wiszące lampy z traw i unikalne produkty z autorskich pracowni ceramicznych – ręcznie robione misy, patery, czarki i talerze w odcieniu gliny lub nieregularnie wybarwione nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru, który opiera się na połączeniu nowoczesności z tradycją.
W aranżacji domu zgodnej z trendem eko, powinna dominować złamana biel, którą dopełnią kolory ziemi: piaskowe tonacje beżu, płowe błękity, wzburzone granaty, ciepłe ochry, drzewne brązy i zielenie w różnych odsłonach. Skłonimy się ku naturalnym odcieniom drewna w postaci podłóg, boazerii, blatów, frontów meblowych. Tekstylia, klosze lamp czy ceramika w tonach beżu, rdzy, brązu i szarości uzupełnią aranżacje budując spójną, harmonijną całość. Stonowana baza będzie świetnym tłem dla detali w tonacjach naturalnych barwników – zieleni, indygo, zgaszonej czerwieni. Wnętrza w jasnych kolorach tworzą ciepłą, harmonijną przestrzeń, do której warto wprowadzić żywe rośliny, drewniane meble i dekoracyjne przedmioty wykonane ręczne, by wprowadzić klimat. I chociaż w eko domu rządzić będzie paleta ponadczasowych kolorów ziemi, to należy tu uwzględnić również te bogatsze, ciemniejsze odcienie. By pogodzić dwie strony medalu w centrum strefy dziennej warto umieścić tapicerowaną sofę w ciemnym kolorze np. głębokiej zieleni czy odcieniu morskiej toni i zestawić ją z jasnym wnętrzem i oprawą okien w stonowanych beżach.
Motywem przewodnim w eko domu powinny być elementy o łagodnych liniach i delikatnych krawędziach. Proste, organiczne formy, zachwycające swymi miękkimi liniami, doskonale komponują się z minimalistycznymi meblami i dodatkami. Od detali jak lustra, lampy i ścienne dekoracje, poprzez formy mebli, aż po ramy okien i drzwi. Zmysłowe zaokrąglenia łączą walory wizualne z praktycznymi – zwłaszcza w małych metrażach. Obła sofa oferująca relaks po ciężkim dniu, a może pufa w tkaninie bouclé o ciekawej, przyjemnej fakturze? Meble wypoczynkowe mają być ostoją komfortu i domowego ciepła, więc postawmy na miłą w dotyku tapicerkę, a do tego dobierzmy pasujące poduszki i mięsiste pledy, które przyjaźnie otulą mieszkańców i gości. Niech otulą nas organiczne i zdrowe tkaniny, a wizualną przyjemność z pewnością przyniosą wszelkie ekologiczne dodatki dobrane w zgodzie z filozofią przestrzeni naturalnej. Sięgajmy po odrestaurowane przedmioty vintage lub te wykonane ręcznie w małych manufakturach. Nie zaszkodzi też samemu spróbować wytworzyć coś pięknego! Może to pora, by nauczyć się robienia na drutach, haftu haft needle punch albo malowania 3d gipsem? Efekt może nas mile zaskoczyć, a sam proces odpręży i ukoi zmysły dzięki skupieniu. Najlepszym wyborem dla wnętrz eko będą style aranżacyjne zakorzenione w naturze, takie jak scandi, boho albo jeszcze bardziej stonowany styl japandi. W każdym z nich będziemy w stanie wykreować klimatyczne i pełne ciepła wnętrza bliskie naturze.
Odkryj, jak proste może być projektowanie wnętrz z Decoroom – pracownią działającą w Warszawie oraz we Wrocławiu