Jak odświeżyć śpiwór bez prania go?

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-07-04

Biwak to fajny pomysł na spędzenie urlopu na łonie natury. Czasem może być nieplanowany, a wówczas powstaje problem. Śpiwór całą jesień, zimę i wiosnę przeleżał w szafie. Teraz znów przyszła pora, aby go użyć. Nie zdążyliśmy jednak wcześniej go wyprać. W jaki sposób możemy go odświeżyć przed wyjazdem?

Szybki sposób na odświeżenie śpiwora

Pamiętacie, jak przedstawialiśmy sposób na odświeżenie materaca za pomocą sody oczyszczonej? W przypadku śpiworów możemy wykorzystać ten sam trik. Wystarczy, że go rozepniemy i rozłożymy na równiej powierzchni. Następnie posypujemy go sodą i pozostawiamy ją najlepiej na godzinę lub dłużej.

Po tym czasie wystarczy strzepnąć śpiwór, a następnie powtórzyć tą samą czynność z drugą stroną śpiwora. Możemy to zrobić nawet już na samym biwaku. Wystarczy, że weźmiemy ze sobą zapas sody oczyszczonej.

Jak wyprać śpiwór, aby go nie zniszczyć?

To, jak będziemy prać śpiwór zależy od tego, z jakiego materiału został zrobiony. Pamiętajmy o tym, że nie jest to tani ekwipunek biwakowy, a jego zadaniem jest ochrona termiczna, co jest bardzo istotną rzeczą. Dlatego śpiwory najlepiej jest prać w środkach dedykowanych do tego. Wówczas przed podaniem takiego środku do pralki wcześniej musimy umyć wysuwaną szufladkę z pozostałości innych detergentów, których zwykle używamy do prania.

Jeśli śpiwór posiada syntetyczne wypełnienie, wtedy możemy go po zapięciu włożyć do pralki i wyprać bez żadnych dodatkowych zabiegów. Śpiwory puchowe wcześniej namaczamy w letniej wodzie zamknięte w worku do transportu śpiworów, a potem rozkładamy i zapięte wkładamy do pralki wraz ze specjalnymi kulkami do prania puchu. Dzięki temu wkład nie zbije się, a śpiwór będzie dalej zapewniał odpowiednie ogrzewanie.

Śpiwory najlepiej jest suszyć na zwykłej suszarce rozłożone płasko, tak jak kurtki zimowe. Dzięki temu mokry wkład nie będzie się przesuwał do krańców śpiwora.

Podobne artykuły