Jak nieodwracalnie usunąć dane z karty pamięci

Technologie Data publikacji: 25 lipca 2018

Sprzedajesz kartę pamięci albo aparat czy telefon, a wraz z nim kartę pamięci? Pamiętaj aby skutecznie wyczyścić z niej dane. Zwykłe usunięcie nie wystarczy, można bardzo łatwo je odzyskać prostymi w obsłudze programami. W ten sposób ktoś może wejść w posiadanie ważnych dla was danych czy zdjęć.

Proste formatowanie karty pamięci tak naprawdę nie załatwia sprawy. Dopiero gdy wcześniej zajęte przez pliki miejsca zostaną nadpisane, te są usuwane. W innym przypadku łatwo je odzyskać. Dlatego warto zadbać o prywatność swoich danych i wyczyścić kartę pamięci w nieodwracalny sposób.

Jak nieodwracalnie wyczyścić kartę pamięci

Najlepiej jest nie sprzedawać urządzeń z kartami pamięci lub samych używanych kart pamięci. Jeśli jednak chcemy to zrobić, zadbajmy o nasze danie. Aby bezpiecznie sformatować kartę pamięci możemy wykorzystać program SD Memory Card Formatter. Program dostępny jest na systemy Windows 10, 8.1, 8 oraz 7, a także na MacOS i OS X. Po zainstalowaniu programu otwieramy go i zobaczymy okno programu.

Kartę pamięci wkładamy do czytnika w naszym komputerze i wybieramy ją w programie (1). Jeśli karty nie widać możesz użyć przycisku Refresh (2) aby odświeżyć listę. Następnie poniżej w oknie Card information zobaczymy informacje dotyczące karty, typ i pojemność. Podczas wybierania opcji Formatting option najlepiej wybrać Overwrite format. Opcji Quick format możemy używać gdy formatujemy kartę na siebie, ale gdy zależy nam na tym aby nikt jej nie odczytał, lepiej użyć pełnego czyszczenia danych.

Opcja (8) pozwala dodatkowo zmienić nazwę naszej karty. Możemy np. wpisać „Karta Marcina” aby karty pamięci nam się nigdy nie pomyliły. Gdy wszystkie opcje zostały już przez nas wybrane klikamy Format (9) i czekamy. Na pasku progresu (11) zobaczymy ile czasu jeszcze zostało do nieodwracalnego sformatowania karty. Po tym wszystkie dane zostaną usunięte i nie będzie możliwości ich przywrócenia.

Podobne artykuły