Jak dodać swój podcast na Spotify? INSTRUKCJA KROK PO KROKU!

Technologie Data publikacji: 29 stycznia 2019

Zastanawiasz się jak dodać podcast na Spotify? To bardzo proste, wystarczy kilka kroków, aby Twój podcast mógł znaleźć się na tej platformie i zyskać rzeszę nowych słuchaczy. To dobry sposób na promocję swojej działalności. Dzięki temu zyskujesz dojście do nowych słuchaczy, którzy mogą korzystać z opcji odkrywania nowych rzeczy i nawet przypadkiem trafić na Ciebie i zacząć Cię słuchać. Coraz więcej mówi się o podcastach jako formie autopromocji i budowania swojego biznesu. Jeśli zastanawiasz się co możesz zrobić więcej, a wiesz, że dużo o swojej branży wiesz i możesz tą wiedzą się podzielić, może to być doskonały pomysł dla Ciebie.

Jak dodać podcast na Spotify

Dodanie swojego podcastu do Spotify nie jest niczym trudnym. Dzięki zrobieniu tego zyskasz większy zasięg dla swojej twórczości. Twój podcast będzie mógł trafić do większej liczby słuchaczy. Do tej pory musiałeś zajmować się samodzielnie jego promocją. Teraz stanie się on dostępny dla wszystkich użytkowników Spotify co zwiększa szanse pozyskania stałych słuchaczy. Do tego zyskasz dostęp do statystyk, które powiedzą Ci o tym kto słucha Twojego podcastu i jak to robi. Być może jest za długi, a ty o tym nie wiesz? Przez dodanie go do odpowiedniej kategorii ułatwisz ludziom jego odnalezienie.

  1. Aby dodać podcast na Spotify musimy najpierw wejść na stronę podcasters.spotify.com
  2. Następnie klikamy przycisk GET STARTED
  3. Wyświetli nam się formularz logowania. Jeśli mamy już konto, logujemy się na nim. Możemy je też utworzyć lub skorzystać z logowania przez Facebooka
  4. Następnie znów klikamy GET STARTED
  5. Przeglądamy warunki umowy, podpisujemy się i zatwierdzamy, że się z nią zgadzamy
  6. Następnie podajemy adres RSS podcastu oraz więcej informacji o nim
  7. Podajemy informację gdzie znajdują się pliki podcastu, gdy jest to własny serwer wybieramy other
  8. Poczekać na akceptację

Czym jest RSS feed podcastu?

RSS feed to umowna rodzina języków znaczników do przesyłania nagłówków wiadomości i nowości na wybranych przez użytkownika stronach – Wikipedia. Oznacza to po prostu tyle, że gdy pojawi się na stronie nowy odcinek, który dodacie znajdzie się on również w RSS. Spotify będzie nasłuchiwał tego kanału i gdy wrzucisz nowy odcinek on automatycznie znajdzie się w Spotify. Możesz zrobić swoją stronę na WordPress dla swojego podcastu i skorzystać z RSS, który ma wbudowany. Jak to zrobić dowiesz się tutaj. Jest to bardzo prosta sprawa.

Możesz również swój podcast wrzucić na SoundCloud i również tam stworzyć RSS feed. To już zależy od Ciebie.

Czym jest podcast?

Być może dopiero zaczynasz interesować się tematem i zastanawiasz się czym właściwie podcast jest. Można oczywiście nazwę tę spolszczyć i pisać podkast. Podcast jest czymś na rodzaj audycji radiowej, w której jedna osoba może zwracać się do słuchacza bądź prowadzących może być kilku. Podcast może również przyjąć formę dialogu bądź wywiadu, który potem odsłuchujemy. Jednak od audycji radiowej różni się tym, że jest nieformalny, nie musi również być profesjonalny. Tak naprawdę każdy z nas, kto posiada dyktafon w telefonie może stać się podkasterem. Podkasty swego czasu zyskały dużą popularność. W konsumpcji przypominają trochę adiobooki, z tym, że tam mamy do czynienia z przełożeniem książki z pisma na mowę. Tutaj natomiast najczęściej podcastu nigdzie nie dostaniemy w formie zapisanej. W wielu przypadkach to jednak ułatwia jego konsumpcję. Możemy go słuchać w aucie, w autobusie czy podczas spaceru.

Podcasty można wykorzystać na wiele sposobów. Niektórzy pisarze tak właśnie dotarli do szerokiej publiczności publikując swoje dzieła w postaci podkastów. Niektórzy robią to po prostu dla przyjemności z chęci dzielenia się wiedzą czy przemyśleniami. Inni widzą w tym cel biznesowy i budują swoją markę osobistą dzieląc się wiedzą z zakresu, w którym są specjalistami. Również na swój sposób możesz wykorzystać podcast.

Podobne artykuły