Jak poprawić zasięg Wi-Fi w domu?

Kategoria: Technologie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-07-04

Internet w naszych domach to obecnie standard. Korzystają z niego domownicy do przeglądania sieci, sprawdzania poczty, oglądania filmów czy słuchania muzyki. Co więcej, za jego pomocą coraz częściej komunikują się z nami urządzenia, które mamy w domu. Jedne zapewniają nam bezpieczeństwo stale monitorując przestrzeń, a inne ułatwiają życie utrzymując ją w porządku. Dlatego słaby zasięg Wi-Fi w domu może być istną zmorą. W tym artykule podpowiemy Wam, jak bez dużych inwestycji można go polepszyć.

Bardzo ważne jest miejsce ustawienia routera

To w jakim miejscu będzie stał router nie jest bez znaczenia. Powinien być on umieszczony maksymalnie na środku i maksymalnie wysoko w obszarze, który chcemy pokryć jego sygnałem. Na skrajach sygnał będzie najsłabszy, ale jeśli umieścimy go na środku, to pokryje większą powierzchnię, a nie mieszkanie sąsiada za ścianą obok.

Nie powinien on również znajdować się w miejscach, które mogą ograniczyć jego zasięg np. w metalowych szafkach, w których często umieszcza się różnego rodzaju elektroniczne elementy, aby je schować i nadać wnętrzu estetyki. Taka klatka skutecznie stłumi jego sygnał i sprawi, że Wi-Fi w naszym domu będzie słabsze.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Nie powinniśmy też chować go do innych mebli lub za meblami. Często staram się go ukryć, jako niereprezentacyjny element wnętrza. To jednak sprawia, że nasz internet w domu działa wolniej, a zasięg sieci jest gorszy. Możemy więc mieć problem z połączeniem się z nia, gdy znajdziemy się w większej odległości od nadajnika.

Jak wybrać idealne miejsce na router?

Najlepiej za pomocą prób i błędów. Nie musimy jednak wiele się męczyć. Na telefony zarówno z Androidem, jak i iOS znajdziemy aplikacje typu „Wi-Fi Signal Test”. Jak działa taka aplikacja? Po prostu pokazuje nam siłę sygnału i pozwala znaleźć najlepsze miejsce na router. Da nam ona trochę więcej informacji od wskaźnika sygnału w telefonie. Dowiemy się jaki w danym miejscu jest ping, czyli opóźnienie oraz szybkość łącza.

Usuń z drogi przedmioty, które mogą ograniczać siłę sygnału

Na niektóre rzeczy nie mamy wpływu. Skutecznie tłumić sygnał Wi-Fi mogą stropy z żelbetu. Są jednak również inne bariery dla dobrego zasięgu sieci domowej, które możemy usunąć, jeśli zależy nam na korzystaniu z bezprzewodowego internetu w jakimś miejscu.

Czasami sam router warto odsunąć od innych urządzeń elektrycznych i sprawdzić, czy wówczas sygnał nie zyska na zasięgu. Inna elektronika może go ograniczać. To samo może dotyczyć metalowych przedmiotów, które będą stały na drodze routerowi. Warto więc przesunąć je na bok w kierunku, w którym na zasięgu nam nie brakuje.

Skorzystaj z rozwiązań rozszerzających zasięg sieci Wi-Fi

Na rynku znajdziemy produkty, które nazywamy „range extenderami” lub „repeaterami”. Łączą się one z naszą siecią domową, a następnie rozsyłają ją dalej sprawiając, że Wi-Fi może dotrzeć do miejsc naszego domu, w których wcześniej w ogóle nie było zasięgu. Musimy jednak liczyć się z tym, że urządzenia takie wpływać będą na szybkość internetu ograniczając ją. Dlatego zazwyczaj im droższe i lepsze urządzenie, tym lepsze efekty osiągniemy.

Lepszym i wygodniejszym sposobem na zwiększenie zasięgu sieci Wi-Fi w domu będzie tak zwany „mesh”. Konfiguracja takiej sieci jest bardzo prosta. Zaletą Wi-Fi mesh jest pokrycie naprawdę dużego obszaru i możliwość ustawienia wielu satelit od stacji bazowej. Sieć mesh automatycznie przełącza się, dzięki temu podróżując po domu stale mamy zasięg z naszą główną siecią i nie musimy przełączać się między repeaterami.

Rozwiązanie to, jak więc można się domyśleć będzie droższe od repeaterów. Zapewni jednak dużo lepszą wygodę i stabilność łącza. Sprawdzi się lepiej w dużych domach. W przypadku mniejszych mieszkań w bloku wystarczający może okazać się zwykły range extender lub lepsze ustawienie routera.

Nie zawsze wina stoi po stronie sieci

Pamiętajmy o tym, że urządzenie, które odbiera internet również jest ważnym elementem całego systemu. Musi ono być wyposażone w kartę sieciową. Im nowsze urządzenie tym zazwyczaj będzie to karta sieciowa lepszej jakości. W przypadku starszych komputerów lub telefonów, to właśnie ona może stanowić problem. Zwłaszcza, jeśli w jakimś miejscu niektóre urządzenia są w stanie stabilnie korzystać z sieci bezprzewodowej, a inne nie.

W wielu przypadkach wymiana karty sieciowej może być niemożliwa np. tablet lub telefon. W przypadku komputerów, na których pracujemy, gramy lub uczymy się, warto jednak zainteresować się tym, czy nie warto jej wymienić. W komputerze stacjonarnym kartę sieciową możemy wymienić wewnątrz obudowy, a dla laptopa dokupić kartę sieciową zewnętrzną i dzięki temu zyskać lepszy zasięg sieci Wi-Fi.

A może jednak wymienić router?

Do tej pory analizowaliśmy temat przeszkód stojących na drodze sygnału, odbiorników i urządzeń, który ten sygnał zwiększają. Może warto jeszcze na koniec przyjrzeć się samemu routerowi?

Zwykle korzystamy z routera, który został nam wydzierżawiony wraz z usługą internetu. Nie musimy inwestować wówczas dodatkowych pieniędzy we własne urządzenie. Może on jednak stać na przeszkodzie w dobrym zasięgu sygnału Wi-Fi w naszym domu.

Często urządzenia te nie są tak dobre, jak lepszej klasy droższe konkurencyjne produkty na rynku. Dlatego jeśli mamy problem z sygnałem warto zastanowić się nad wymianą routera na lepszy. Warto zwrócić uwagę, aby urządzenie obsługiwało zarówno sieć 2.4 i 5 GHz. Pierwsza daje nam lepszy zasięg, ale druga dużo lepszą przepustowość. Często urządzenia takie potrafią jednocześnie tworzyć dwie sieci i sami wybierzemy wówczas, z którą połączymy się aktualnie.

Bardzo ważne są anteny, to od nich zależy zasięg sygnału. Dobrze, aby posiadał anteny zewnętrzne odkręcane, wówczas możemy je skierować w odpowiednią stronę. Sygnał zazwyczaj rozchodzi się na boki, dlatego jedną antenę możemy ustawić pionowo, a drugą poziomo, aby sygnał również dochodził na niższe kondygnacje budynku.

Podobne artykuły