Jak poprawić zasięg Wi-Fi w domu?

Technologie Data publikacji: 04 lipca 2022

Internet w naszych domach to obecnie standard. Korzystają z niego domownicy do przeglądania sieci, sprawdzania poczty, oglądania filmów czy słuchania muzyki. Co więcej, za jego pomocą coraz częściej komunikują się z nami urządzenia, które mamy w domu. Jedne zapewniają nam bezpieczeństwo stale monitorując przestrzeń, a inne ułatwiają życie utrzymując ją w porządku. Dlatego słaby zasięg Wi-Fi w domu może być istną zmorą. W tym artykule podpowiemy Wam, jak bez dużych inwestycji można go polepszyć.

Bardzo ważne jest miejsce ustawienia routera

To w jakim miejscu będzie stał router nie jest bez znaczenia. Powinien być on umieszczony maksymalnie na środku i maksymalnie wysoko w obszarze, który chcemy pokryć jego sygnałem. Na skrajach sygnał będzie najsłabszy, ale jeśli umieścimy go na środku, to pokryje większą powierzchnię, a nie mieszkanie sąsiada za ścianą obok.

Nie powinien on również znajdować się w miejscach, które mogą ograniczyć jego zasięg np. w metalowych szafkach, w których często umieszcza się różnego rodzaju elektroniczne elementy, aby je schować i nadać wnętrzu estetyki. Taka klatka skutecznie stłumi jego sygnał i sprawi, że Wi-Fi w naszym domu będzie słabsze.

Nie powinniśmy też chować go do innych mebli lub za meblami. Często staram się go ukryć, jako niereprezentacyjny element wnętrza. To jednak sprawia, że nasz internet w domu działa wolniej, a zasięg sieci jest gorszy. Możemy więc mieć problem z połączeniem się z nia, gdy znajdziemy się w większej odległości od nadajnika.

Jak wybrać idealne miejsce na router?

Najlepiej za pomocą prób i błędów. Nie musimy jednak wiele się męczyć. Na telefony zarówno z Androidem, jak i iOS znajdziemy aplikacje typu „Wi-Fi Signal Test”. Jak działa taka aplikacja? Po prostu pokazuje nam siłę sygnału i pozwala znaleźć najlepsze miejsce na router. Da nam ona trochę więcej informacji od wskaźnika sygnału w telefonie. Dowiemy się jaki w danym miejscu jest ping, czyli opóźnienie oraz szybkość łącza.

Usuń z drogi przedmioty, które mogą ograniczać siłę sygnału

Na niektóre rzeczy nie mamy wpływu. Skutecznie tłumić sygnał Wi-Fi mogą stropy z żelbetu. Są jednak również inne bariery dla dobrego zasięgu sieci domowej, które możemy usunąć, jeśli zależy nam na korzystaniu z bezprzewodowego internetu w jakimś miejscu.

Czasami sam router warto odsunąć od innych urządzeń elektrycznych i sprawdzić, czy wówczas sygnał nie zyska na zasięgu. Inna elektronika może go ograniczać. To samo może dotyczyć metalowych przedmiotów, które będą stały na drodze routerowi. Warto więc przesunąć je na bok w kierunku, w którym na zasięgu nam nie brakuje.

Skorzystaj z rozwiązań rozszerzających zasięg sieci Wi-Fi

Na rynku znajdziemy produkty, które nazywamy „range extenderami” lub „repeaterami”. Łączą się one z naszą siecią domową, a następnie rozsyłają ją dalej sprawiając, że Wi-Fi może dotrzeć do miejsc naszego domu, w których wcześniej w ogóle nie było zasięgu. Musimy jednak liczyć się z tym, że urządzenia takie wpływać będą na szybkość internetu ograniczając ją. Dlatego zazwyczaj im droższe i lepsze urządzenie, tym lepsze efekty osiągniemy.

Lepszym i wygodniejszym sposobem na zwiększenie zasięgu sieci Wi-Fi w domu będzie tak zwany „mesh”. Konfiguracja takiej sieci jest bardzo prosta. Zaletą Wi-Fi mesh jest pokrycie naprawdę dużego obszaru i możliwość ustawienia wielu satelit od stacji bazowej. Sieć mesh automatycznie przełącza się, dzięki temu podróżując po domu stale mamy zasięg z naszą główną siecią i nie musimy przełączać się między repeaterami.

Rozwiązanie to, jak więc można się domyśleć będzie droższe od repeaterów. Zapewni jednak dużo lepszą wygodę i stabilność łącza. Sprawdzi się lepiej w dużych domach. W przypadku mniejszych mieszkań w bloku wystarczający może okazać się zwykły range extender lub lepsze ustawienie routera.

Nie zawsze wina stoi po stronie sieci

Pamiętajmy o tym, że urządzenie, które odbiera internet również jest ważnym elementem całego systemu. Musi ono być wyposażone w kartę sieciową. Im nowsze urządzenie tym zazwyczaj będzie to karta sieciowa lepszej jakości. W przypadku starszych komputerów lub telefonów, to właśnie ona może stanowić problem. Zwłaszcza, jeśli w jakimś miejscu niektóre urządzenia są w stanie stabilnie korzystać z sieci bezprzewodowej, a inne nie.

W wielu przypadkach wymiana karty sieciowej może być niemożliwa np. tablet lub telefon. W przypadku komputerów, na których pracujemy, gramy lub uczymy się, warto jednak zainteresować się tym, czy nie warto jej wymienić. W komputerze stacjonarnym kartę sieciową możemy wymienić wewnątrz obudowy, a dla laptopa dokupić kartę sieciową zewnętrzną i dzięki temu zyskać lepszy zasięg sieci Wi-Fi.

A może jednak wymienić router?

Do tej pory analizowaliśmy temat przeszkód stojących na drodze sygnału, odbiorników i urządzeń, który ten sygnał zwiększają. Może warto jeszcze na koniec przyjrzeć się samemu routerowi?

Zwykle korzystamy z routera, który został nam wydzierżawiony wraz z usługą internetu. Nie musimy inwestować wówczas dodatkowych pieniędzy we własne urządzenie. Może on jednak stać na przeszkodzie w dobrym zasięgu sygnału Wi-Fi w naszym domu.

Często urządzenia te nie są tak dobre, jak lepszej klasy droższe konkurencyjne produkty na rynku. Dlatego jeśli mamy problem z sygnałem warto zastanowić się nad wymianą routera na lepszy. Warto zwrócić uwagę, aby urządzenie obsługiwało zarówno sieć 2.4 i 5 GHz. Pierwsza daje nam lepszy zasięg, ale druga dużo lepszą przepustowość. Często urządzenia takie potrafią jednocześnie tworzyć dwie sieci i sami wybierzemy wówczas, z którą połączymy się aktualnie.

Bardzo ważne są anteny, to od nich zależy zasięg sygnału. Dobrze, aby posiadał anteny zewnętrzne odkręcane, wówczas możemy je skierować w odpowiednią stronę. Sygnał zazwyczaj rozchodzi się na boki, dlatego jedną antenę możemy ustawić pionowo, a drugą poziomo, aby sygnał również dochodził na niższe kondygnacje budynku.

Podobne artykuły