Jak nazywa się lekarz od włosów i skóry głowy?

Zdrowie Data publikacji: 03 maja 2019 / Aktualizacja: 2021-07-12

Gdy mamy problemy z włosami i skórą głowy i chcemy zgłosić się do lekarza, często mamy problem z tym do kogo po poradę powinniśmy się wybrać. Dzisiaj odpowiemy Wam na często zadawane pytanie czyli jak nazywa się lekarz od włosów i jaki lekarz zajmuje się skórą głowy. Dzięki temu rozwiążecie swoje problemy i skorzystacie z fachowej pomocy medycznej.

Jak nazywa się lekarz od włosów

Lekarz od włosów to Trycholog. Trychologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozą i leczeniem problemów związanych z włosami i skórą głowy. Możesz potrzebować pomocy takiego lekarza w wielu przypadkach. Często wtedy na myśl przychodzi nam dermatolog, ale z takimi problemami powinniśmy się udać właśnie do trychologa.

Najczęstsze problemy, którymi zajmuje się Trycholog

  1. Wypadanie włosów
  2. Łamanie się włosów
  3. Łysienie
  4. Łojotokowe zapalenie skóry
  5. Przetłuszczająca się skóra głowy
  6. Łusczyca
  7. Łupież

Dermatolog w pewnym zakresie również może nam pomóc, ma on obszerną wiedzę na temat skóry, ale dermatolog zwykle ma do czynienia z innymi problemami w innych partiach naszego ciała, dlatego nie zawsze jego wiedza i doświadczenie mogą być wystarczające by rozwiązać nasze problemy. Trycholog zajmuje się konkretnie skórą głowy i włosami, zna wiele przypadków i metod leczenia, a więc bazując na swoim doświadczeniu jest nam w stanie lepiej pomóc od dermatologa.

Trycholog potrafi przeanalizować problem. Wypadanie włosów, łupież czy słabe włosy to są objawy problemów. Zadaniem trychologa jest poznać przyczyny, a nie zajmować się jedynie doraźnie samymi objawami. Takie podejście pozwoli nam skutecznie rozwiązać problem.

Kiedy trycholog będzie potrzebny?

  1. Gdy nasze włosy zaczynają nadmiernie wypadać np. podczas czesania
  2. Gdy zauważymy jakiekolwiek zmiany na skórze głowy np. łupież
  3. Gdy włosy zaczną się szybciej przetłuszczać
  4. Gdy skóra głowy zacznie nas swędzieć
  5. Gdy poczujesz, że skóra nadmiernie opinia czaszkę

Problemem, z którymi najwięcej osób zgłasza się do trychologa jest wypadanie włosów. Wszyscy się tego boimy. Gdy zauważymy, że nasze włosy nadmiernie wypadają boimy się procesu łysienia. Zwykle problem jest inny i leży po stronie hormonów, stresu a nawet złej diety. Dlatego warto skonsultować się z trychologiem i sprawdzić czy to proces uwarunkowany genetycznie czy może środowiskowo i jeszcze możemy na niego wpłynąć.

Skąd pochodzi nazwa trychologa

Nazwa ta wydaje się dość dziwna i niezrozumiała. Jeśli jednak poznamy jej rodowód to wszystko staje się jasne. Trychologia pochodzi od greckiego słowa trikhos, które oznacza włos. Nie jest to wcale nowa nauka, rozwijana jest od 1860 roku, gdzie zapoczątkowano ją w Londynie. Wtedy właśnie profesor Wheeler zaczął badać problem wypadania włosów i starał się dowiedzieć jak powstrzymać ten proces. W 1902 roku powstało Kolegium badań chorób włosów, które przekształcone zostało w Instytu Trychologii. Już w 1928 roku otwarto pierwszą klinikę leczenia włosów. Również w Polsce znajdują się takie specjalistyczne ośrodki.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły