Jak dużo prądu zużywa kostkarka do lodu w lodówce?

Kuchnia Data publikacji: 02 kwietnia 2023 / Aktualizacja: 2023-12-08

Zużycie energii maszynki do robienia kostek lodu w lodówce zależy od wielu czynników, takich jak model lodówki, jej wielkość, efektywność energetyczna oraz częstotliwość produkcji lodu.

Jak dużo prądu zużywa maszynka do robienia kostek lodu w lodówce?

Nowoczesne lodówki o wysokiej efektywności energetycznej zużywają mniej energii niż starsze modele. Zużycie prądu przez maszynkę do robienia kostek lodu może stanowić około 10-20% całkowitego zużycia energii lodówki. Warto zauważyć, że sama maszynka do lodu nie zużywa znacznej ilości energii – większość energii zużywanej przez lodówkę jest wykorzystywana do utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz urządzenia.

Roczne zużycie energii przez lodówkę „side by side” z kostkarką może wynosić ok. 350 zł. 20% z tej ceny to 70 zł. Nie są to więc duże kwoty, które mogłby znacząco zachęcić nas do tego, aby z tego typu wygody nie korzystać. Kostkarka bowiem zapewnia nam stały dostęp do kostek lodu, który przydaje się podczas imprez rodzinnych, wieczorów, a także latem, gdy mamy częściej ochotę na chłodzone napoje. Zimą, gdy z kostkarki korzystamy rzadko, po prostu możemy ją wyłączyć i w ten sposób zaoszczędzić część tej sumy pieniędzy, które jej użytkowanie kosztuje nas w postaci energii elektrycznej.

Jakie są zalety lodówki z kostkarką do lodu?

Wygoda użytkowania

Kostkarka do lodu zapewnia ciągły dostęp do świeżych kostek lodu bez konieczności napełniania i opróżniania tacki na lód. To wygodne rozwiązanie, szczególnie podczas ciepłych miesięcy, gdy chłodne napoje są częściej konsumowane.

Oszczędność miejsca

Kostkarka do lodu wbudowana w lodówkę oszczędza miejsce w zamrażarce, które mogłoby być zajęte przez tacki na lód.

Dodatkowe funkcje

Niektóre lodówki z kostkarką do lodu oferują dodatkowe funkcje, takie jak wyrzutnik kostek lodu w różnych kształtach, rozdrobnienie lodu czy dostęp do zimnej wody bez otwierania drzwi lodówki.

Jakie są wady lodówki z kostkarką do lodu?

Wyższe zużycie energii

Lodówki z kostkarką do lodu zazwyczaj zużywają więcej energii niż modele bez tego urządzenia. Warto zwrócić uwagę na efektywność energetyczną lodówki podczas zakupu.

Wyższy koszt zakupu

Lodówki z kostkarką do lodu mogą być droższe niż ich odpowiedniki bez tego funkcji, zarówno pod względem ceny zakupu, jak i kosztów eksploatacji związanych z zużyciem energii.

Przeczytaj również: Kupujesz nieruchomość? Sprawdź jej świadectwo energetyczne!

Kolejna rzecz, która potencjalnie może się zepsuć

Wbudowana kostkarka do lodu może stanowić dodatkowe źródło awarii lub problemów technicznych w lodówce. Naprawa takiej awarii może być kosztowna, a w przypadku wygaśnięcia gwarancji konieczne może być zatrudnienie serwisanta.

Bardziej skomplikowana instalacja

Najlepiej, gdy do lodówki tego typu mamy podciągnięte osobny dostęp do zimnej wody. Niektóre z lodówek posiadają zasobniki, które należy uzupełniać. Nie jest to jednak tak wygodne, jak podpięcie lodówki do dodatkowego ujęcia wody.

Jak zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę?

  1. Ustaw odpowiednią temperaturę: Dla chłodziarki zalecana temperatura to 3-5°C, a dla zamrażarki to -18°C. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury pomoże uniknąć nadmiernego zużycia energii.
  2. Regularnie odszraniaj lodówkę: Gromadzenie się lodu w zamrażarce zwiększa zużycie energii. Regularne odszranianie pozwala na efektywniejsze działanie urządzenia.
  3. Uszczelki drzwi: Sprawdź uszczelki drzwi lodówki, aby upewnić się, że są szczelne i nie ma nieszczelności powietrza. W razie potrzeby wymień uszczelki.
  4. Optymalne rozmieszczenie produktów: Zapewnij wystarczającą przestrzeń między produktami w lodówce, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza. To pozwoli na efektywniejsze chłodzenie i mniejsze zużycie energii.
  5. Otwieraj drzwi rzadziej: Unikaj częstego otwierania drzwi lodówki, aby ograniczyć ilość ciepłego powietrza wpadającego do środka. To pozwoli na utrzymanie stabilnej temperatury i mniejsze zużycie prądu.
  6. Umiejscowienie lodówki: Upewnij się, że lodówka nie stoi obok źródeł ciepła, takich jak piekarnik, promienie słoneczne czy grzejniki. Zapewnij również wystarczającą przestrzeń wokół lodówki, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza.
  7. Wyłączanie kostkarki do lodu: Jeśli Twoja lodówka posiada kostkarkę do lodu, wyłącz ją, gdy nie jest potrzebna, aby zmniejszyć zużycie energii.
  8. Regularne czyszczenie: Czyść cewki chłodnicze na tylnej ściance lodówki co najmniej raz do roku, aby usunąć kurz i brud, które mogą zmniejszyć wydajność urządzenia.
  9. Wybór energooszczędnej lodówki: Jeśli planujesz zakup nowej lodówki, wybierz model o wysokiej efektywności energetycznej (np. z certyfikatem Energy Star). Tego typu lodówki są zaprojektowane, aby zużywać mniej energii.

Podobne artykuły