Kurkę łatwo pomylić z lisówką. Zobacz jak je odróżnić.

Kuchnia Data publikacji: 17 września 2020 / Aktualizacja: 2022-06-20

Kurki to grzyby bardzo pożądane przez grzybiarzy. Pieprznik jadalny jest grzybem o niesamowitych walorach smakowych. W lasach możemy znaleźć go od czerwca do października. Nie jest to jednak takie proste, bo grzyb en często jest ukryty pod mchem lub liśćmi.

Istnieją grzyby, które są niejadalne, ale zarazem są podobne do kurek. Bardzo łatwo pomylić można kurki z lisówką.

Lisówka pomarańczowa jest grzybem występującym w lasach liściastych i mieszanych. Podobnie jak kurka może występować w grupach. Grzyb ten jest niestety niejadalny. Co prawda nie jest on trujący, ale zjedzenie go w większych ilościach może powodować zatrucie.

Jak odróżnić lisówkę od kurki

Na zdjęciu poniżej widzimy lisówkę pomarańczową. Widać doskonale, jak zbliżona jest wyglądem do kurki. Istnieją jednak cechy charakterystyczne, dzięki którym można te dwa grzyby od siebie odróżnić.

By Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21685420

Pieprznik jadalny i lisówka po odwróceniu mają blaszki. Jednak w przypadku kurki są one najczęściej żółte, a listewki mają postać fałd. Trzon ma nawet do 2,5 cm wysokości i zwężą się ku dołowi.

Gdy odwrócimy lisówkę pomarańczową zobaczymy, że jej kolor jest pomarańczowo-żółty. Pod kapeluszem blaszki będą cieńsze i węższe niż u kurki.

Trzon będzie cienki i bladszy od kapelusza. Lisówka występuje jesienią, a kurki znaleźć można już od czerwca.

Podobne artykuły