Kupujesz nieruchomość? Sprawdź jej świadectwo energetyczne!

Finanse domowe Data publikacji: 08 grudnia 2023

Jako nabywca nieruchomości warto zwrócić uwagę na różne czynniki – lokalizacja, wielkość, udogodnienia i inne. Dodatkowo duże znaczenie ma efektywność energetyczna nieruchomości, którą podaje świadectwo energetyczne. Co warto wiedzieć o tym dokumencie?

Co to jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne, także określane jako charakterystyki energetycznej, to dokument oceniający efektywność energetyczną nieruchomości. Prezentuje znormalizowaną ocenę efektywności energetycznej budynku, która wskazuje na jego roczne zapotrzebowanie na energię.

Aktualnie sprzedający nieruchomości są zobowiązani do tego, aby dostarczyć świadectwo energetyczne Białystok – https://energov.pl/swiadectwo-energetyczne-bialystok do potencjalnych kupujących.

Świadectwo energetyczne – jak jest wydawane?

Certyfikaty energetyczne są wydawane przez wykwalifikowanych rzeczoznawców, którzy przeprowadzają ocenę nieruchomości. Ocena uwzględnia wówczas zróżnicowane czynniki, do których zaliczane są między innymi szerokość przegród budynku, jego izolacja, systemy grzewcze, wentylacja i całkowite zużycie energii.

Dokument ten może mieć formę elektroniczną albo papierową – w każdej z tych form świadectwo energetyczne jest równoważne.

Po co sprawdzać świadectwo energetyczne przy zakupie nieruchomości?

Gdy planuje się kupić nieruchomość, warto zwrócić uwagę na świadectwo energetyczne. Dlaczego jest to ważne?

Informacje dotyczące kosztów mediów

Świadectwo energetyczne zawiera szacunkowe roczne zapotrzebowanie na energię w nieruchomości. Dla nabywców domów informacje te są bezcenne, ponieważ dają wgląd w wydatki związane z ogrzewaniem nieruchomości.

Przyszłościowe oszczędności

Energooszczędne nieruchomości zaprojektowano tak, aby minimalizować straty energii, co skutkuje niższymi rachunkami za media. Sprawdzenie certyfikatu energetycznego pozwala kupującym dom ocenić długoterminowe oszczędności związane z posiadaniem bardziej energooszczędnego domu.

Informacje na temat zalecanych remontów

Także świadectwo energetyczne zawiera zalecenia dotyczące ulepszeń, które mogłyby poprawić charakterystykę energetyczną nieruchomości. Kupujący mogą wykorzystać te informacje do oceny potencjału modernizacji budynku w celu dalszego zwiększenia efektywności energetycznej.

Warto zatem pamiętać, że sprawdzenie certyfikatu energetycznego nieruchomości, którą planuje się zakupić, jest bardzo dobrym krokiem podczas zakupu domu czy mieszkania. Informacje te nie tylko pomogą Ci w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących inwestycji, ale także przyczynią się do bardziej przyjaznego dla środowiska stylu życia.

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły