Jak dbać o fototapetę – co zrobić by zawsze wyglądała jak nowa!

DIY Data publikacji: 01 listopada 2018 / Aktualizacja: 2020-05-13

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie fototapety na ścianach swojego domu. Jest to element dekoracji oraz sposób na unowocześnienie wnętrza oraz jego optyczne powiększenie. Montaż nie jest trudny, więc każdy z nas doskonale poradzi sobie z tym zadaniem. Trzeba jednak wiedzieć, że na tym praca się nie kończy. Przez warunki atmosferyczne fototapeta może ulec zniszczeniu, jeśli o nią odpowiednio nie zadbamy. A jak to zrobić? Tego się dziś dowiemy.

Pamiętaj o czyszczeniu

Jeśli masz w swoim domu jakieś ozdoby to bardzo częste je czyścisz, by nie zniszczyły się i nie były zakurzone. Fototapeta to również rodzaj ozdoby w domu, więc nie możesz zapomnieć o jej czyszczeniu. Nie używaj do tego zwykłej wody z detergentem, ponieważ szybko zniszczysz materiał, z którego wykonana jest fototapeta. Do tego zdania możesz wykorzystać specjalne środki do ich czyszczenia, które znaleźć możemy w sklepie lub sklepach internetowych. Dobrym pomysłem będzie również wyczyszczenie fototapety wodą z mydłem. Trzeba jednak pamiętać, że tej dekoracji nie można czyścić produktami, które mają drobinki, czyli proszkiem do prania. Nie zaleca się również używania do tego zadania płynu do mycia naczyń. Te produkty mogą zniszczyć wierzchnią część laminatu, a to sprawi, że fototapeta wyglądać będzie nieestetycznie.

Zalaminuj fototapetę

Jeśli kupujesz fototapetę, to najlepiej jeszcze tego samego dnia, tuż po jej zakupie, udaj się do drukarni i poproś o jej zalaminowane. Jest to sposób na ochronę tej ozdoby. Są różne sposoby laminatu. Jeśli chcesz oszczędzić to możesz wybrać te płynne, matowe lub półmatowe. Są to laminaty najtańsze, a i tak pozwalają nam na pełną ochronę ozdoby na ścianę przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą spowodować u niej zniszczenia. Możemy jednak wybrać laminat z folii, który mimo tego, że jest nieco droższy, to daje lepsze efekty, a dodatkowo nasyca kolory na obrazie, który przedstawia fototapeta. Nie możemy więc zapominać, że cena równać się może w tym przypadku jakości.

Nie dotykaj

Jest wiele osób, które przy fototapecie umieszczają kanapy, fotele, które są dosunięte do ściany i ocierają się o fototapetę. Jeśli tak będzie przez dłuższy czas, to może dojść do zatarcia kolorów, a powierzchnia fototapety zostanie zniszczona. Jeśli już decydujesz się na zamontowanie takiej ozdoby, zadbaj o to, by nic nie dotykało jej powierzchni, by nie doszło do jej uszkodzenia. Jest to bardzo ważne, a nie jest to trudne, czy wymagające zadanie. Jeśli o to zadbasz, to wydłużysz żywotność swojej fototapety.

Tańszą alternatywą dla fototapet mogą być dekoracyjne napisy ścienne. Za ich pomocą możemy szybko odmienić swoje wnętrze nadając mu nowego charakteru.

Podobne artykuły