Zwykła zwijana miarka – przez całe życie nie wykorzystywaliśmy części jej możliwości!

DIY Data publikacji: 10 marca 2018 / Aktualizacja: 2024-05-01

Zwykła zwijana miarka, a posiada tyle ciekawych tajemnic i możliwości. Zastanawialiście się czasem, dlaczego zaczep od miarki „lata”, albo posiada ząbki? Fachowcy na pewno znają wszystkie tajemnice, jakie w sobie ona kryje, ale zwykła domowa złota rączka niekoniecznie. Sami jesteśmy zdziwieni kilkoma faktami.

1. Ruchoma końcówka

Końcówka taśmy jest ruchoma. Podczas pierwszych jej użyć może wydawać się, że nie da się precyzyjnie zmierzyć czymś „co tak lata”. Prawda jest jednak inna. Pomiarów możemy dokonywać od przedmiotu lub z jego uchwyceniem. Gdy mierzy od przedmiotu, wtedy końcówka jest punktem zerowym, a gdy go chwytamy taśma i dochodzi wtedy do przesunięcia.

2. Pomiary w kątach lub otworach

Taśmą ciężko jest zmieścić się do konta lub zmierzyć otwór. Dlatego możemy wtedy użyć obudowy jako przedłużenia taśmy. Na każdej taśmie znajdziecie wymiar obudowy, co pozwala Wam precyzyjnie dokonać takich pomiarów.

Możemy również w pewnym miejscu nakleić taśmę malarską. Wykonać dwa pomiary w prawo i w lewo, a na taśmie znaczyć punkt łączenia. Wtedy wystarczy dodać do siebie obydwa wyniki i mamy dokładną długość co do milimetra.

3. Otwór na końcówe

Można go wykorzystać w bardzo ciekawy sposób. Możemy w jakiś punkt wkręcić śrubkę, a następnie w każdą stronę od niej dokonywać pomiarów, a otwór będzie dobrze trzymał taśmę i na pewno nam nie ucieknie. Błąd pomiaru w takim przypadku może wynosić jedynie 1-2 mm.

Podobne artykuły