Kwiaty doniczkowe – sposoby na bujny wzrost

DIY Ogród Data publikacji: 28 maja 2019

Kwiaty doniczkowe są wspaniałą ozdobą mieszkania, a do tego poprawiają klimat pomieszczenia. Dla ich zdrowego i bujnego wzrostu niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Jednym z jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest nawożenie. W artykule opisujemy sposoby zarówno na sztuczne, jak i naturalne nawożenie kwiatów doniczkowych.

Aby kwiaty doniczkowe zachowały atrakcyjny wygląd i bujnie rosły, warto zasilać je nawozem, który dostarczy im niezbędnych składników odżywczych. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które występują w postaci płynnej, granulek lub pałeczek. Niektóre z nich trzeba używać często, np. co 2 tygodnie lub miesiąc, a inne tylko raz w roku. Rośliny doniczkowe można również nawozić, stosując domowe i naturalne sposoby.

Nawozy sztuczne do kwiatów doniczkowych

Gotowy nawóz możemy zakupić w każdym sklepie ogrodniczym, markecie lub przez Internet. Na jaki rodzaj preparatu warto się zdecydować?

Nawozy płynne do roślin doniczkowych

Nawozy płynne możemy spotkać w postaci płynnego koncentratu lub proszku do sporządzania roztworu. Należy ściśle stosować się do zaleceń producenta, umieszczonych na opakowaniu, aby  nie zaszkodzić naszym kwiatom. Dawkę nawozu można bardzo precyzyjnie odmierzyć, a substancje odżywcze są od razu dostępne dla roślin, co jest ważne szczególnie wtedy, jeśli są w kiepskiej kondycji. Wadą tych preparatów jest to, że wymagają częstego stosowania, zazwyczaj co 2-3 tygodnie.

Jeśli nie posiadamy szczegółowej wiedzy odnoście zapotrzebowania pokarmowego naszych kwiatów, warto zdecydować się na jeden z nawozów dedykowanych. Nawozy do roślin zielonych (np. zamiokulkasa, sansewierii, zielistki)  zawierają większą dawkę azotu i magnezu, a preparaty do gatunków kwitnących (np. fiołka afrykańskiego, skrzydłokwiatu, kliwii) więcej potasu i fosforu. Dostępne są również nawozy specjalistyczne, przeznaczone do konkretnych kwiatów doniczkowych, np. storczyków, paproci i kaktusów.

Nawozy wolno działające do roślin domowych

Inną możliwością są preparaty wolno działające, które mają najczęściej postać granulek. Ich zaletą jest stopniowe rozpuszczanie się i wnikanie w podłoże składników odżywczych. Dzięki temu o wiele dłużej działają i przez większość roku nie musimy się martwić o zasilanie roślin doniczkowych. Nie nadają się tylko do kwiatów, które są osłabione i wymagają natychmiastowej pomocy.

Inne nawozy sztuczne do kwiatów doniczkowych

Ciekawym rozwiązaniem są również nawozy w postaci pałeczek, które – podobnie jak preparaty wolno działające – uwalniają stopniowo składniki odżywcze do podłoża. Ich działanie jest jednak znacznie krótsze i należy stosować je 2-3 razy w roku.

Domowe sposoby na nawożenie roślin

Doskonałą alternatywą dla preparatów mineralnych są domowe nawozy do kwiatów doniczkowych. Wykorzystując składniki, które mamy pod ręką, możemy przygotować wartościowe nawozy i oszczędzić przy tym sporo pieniędzy. Co więcej, domowe środki będą znacznie zdrowsze zarówno dla nas, jak i roślin. Poniżej przykłady naturalnych nawozów:

  • Fusy z herbaty lub kawy – spulchnią podłoże, zwiększą pojemność wodną i wpłyną pozytywnie na wzrost kwiatów. Wystarczy wymieszać 2-3 łyżki fusów z wierzchnią warstwą gleby, a następnie podlać roślinę.
  • Skorupki jaj – przygotowany z nich wywar można wykorzystać do podlewania kwiatów doniczkowych, co wzmocni ich kondycję. Drobno rozgniecione skorupki zalej gorącą wodą i pozostaw na kilka dni.
  • Zużyte torebki po herbacie ekspresowej – ułożone na dnie doniczki będą odżywią roślinę i pełnić rolę filtru, wchłaniając nadmiar wody.

Poznaj więcej domowych sposobów na pielęgnację kwiatów doniczkowych.

Podobne artykuły