Ile kosztuje dziecko – analiza wydatków rodzica

Parenting Data publikacji: 12 kwietnia 2021 / Aktualizacja: 2022-01-19

Ile kosztuje dziecko? To pytanie zadaje sobie chyba każda osoba, która w przyszłości planuje mieć potomstwo. Okazuje się, że wychowanie jednego dziecka to nie tylko ogromny wysiłek psychiczny i fizyczny, ale również finansowy. Biorąc pod uwagę przeprowadzone przez Centrum im. Adama Smitha badania – jedno dziecko to wydatek rzędu 200 – 300 tysięcy złotych. Co więcej, eksperci są zgodni, że koszty te ciągle rosną, podobnie jak rośnie poziom naszego życia.

Czas oczekiwania – koszty

Wiele osób żyje w błędzie myśląc, iż jakiekolwiek koszty związane z dzieckiem rozpoczynają się wraz z jego przyjściem na świat. Jest to oczywiście niepoprawne założenie, gdyż poważne wydatki rozpoczynają się już w okresie prenatalnym.

Ile kosztuje dziecko? To pytanie zaprząta głowy wszystkich mam. Badania pokazują, że jeszcze przed porodem przyszli rodzice wydają na malucha ok. 10 000 zł. Wydatki te wiążą się ściśle z kosztem wyprawki, zakupem łóżeczka, wózka dla dzieci, a czasem nawet remontem pokoju dla dziecka.

Biorąc pod uwagę ewentualny remont pokoju dla nienarodzonego jeszcze malucha, może uzbierać się spora suma pieniędzy, którą trzeba wydać jeszcze przed przyjściem dziecka na świat. Samo malowanie ścian i sufitów to kwota rzędu 150 zł przy założeniu, że podejmie się tego przyszły tata, bez pomocy fachowca. Wykładzina podłogowa, która sprawi, że dziecko będzie miało miękkie podłoże, to wydatek rzędu 400 zł. W pokoju dziecka ważne jest także oświetlenie. Zakup lamp ze średniej półki może kosztować od 310 do 500 zł. W każdym dziecięcym pokoju musi znaleźć się miejsce na przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy. Do tego niezbędna jest szafa, która z reguły kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W tej roli może sprawdzić się również komoda, nieco tańsza alternatywa.

Większość rodziców pragnie przygotować się do przyjścia dziecka nieco wcześniej. Z tego względu jeszcze przed porodem warto zakupić łóżeczko oraz wózek. Nowe łóżeczko to koszt ok. 200-400 zł, z kolei wózek ze średniej półki może kosztować nawet ok. 1000 zł.

Przeczytaj również: Żelowe wkładki laktacyjne – kiedy z nich korzystać?

Ile kosztuje dziecko – pierwszy rok

Ile kosztuje dziecko w pierwszym roku, wie tylko ten, kto skrupulatnie prowadził obliczenia. Można jednak w przybliżeniu podać pewne kwoty, które pozwolą młodym rodzicom wyobrazić sobie, ile pieniędzy wymaga wychowanie dziecka.

Przede wszystkim, warto podzielić sobie koszty z pierwszego roku na kategorie. Rzeczami niezbędnymi dla niemowlaka są pampersy oraz ubrania. W następnej kolejności mamy kosmetyki, których zadaniem jest zagwarantowanie prawidłowej higieny. Jeśli młoda mama nie karmi piersią, należy zatroszczyć się także o pożywienie dla malucha. Najczęściej będzie to mleko modyfikowane, które, niestety, jest bardzo drogie. Kolejną kategorią są ewentualne wizyty u lekarza, którego nie obejmuje ubezpieczenie, leki oraz szczepionki, które nie są refundowane przez NFZ.

W przypadku rzeczy niezbędnych dla dziecka, nie można mówić o całkowitym zniwelowaniu kosztów. Rodzice mogą jedynie postarać się o ich zmniejszenie, a i tak nieznaczne. Koszt pampersów zależy wyłącznie od wybranego rodzaju. Jedni rodzice chcą nieco zaoszczędzić na pieluchach jednorazowych, z tego względu decydują się na gorszej jakości pampersy. Inni z kolei nie patrzą na koszty, gwarantując tym samym swoim dzieciom najlepszej jakości pampersy na rynku, a jednocześnie – najdroższe. Ciekawym rozwiązaniem dla wytrwałych rodziców mogą okazać się wielorazowe pieluszki, które jeszcze bardziej pozwolą zaoszczędzić, przy jednoczesnym zapewnieniu dziecku najwyższej jakości. Rzeczy podstawowe, w tym pampersy czy mleko modyfikowane to aż 50% kosztów, jakie poniosą świeżo upieczeni rodzice w pierwszym roku życia dziecka. Do rzeczy podstawowych zaliczyć można również dobrze dobrany, bezpieczny fotelik, który jest niezbędny dla rodziców poruszających się samochodem bądź spacerówkę, która świetnie sprawdzi się, kiedy dziecko wyrośnie z gondoli. Warto również podkreślić, że dziecko po 6. miesiącu życia ma rozszerzaną dietę. Wiąże się to z kupowaniem smacznych słoiczków, tubek owocowych lub samodzielnym przygotowywaniem posiłków i przekąsek wymagających odpowiednich produktów. Koszt tej kategorii to ok. 10 000 zł na przestrzeni 12 miesięcy.

Ubrania to wydatek rzędu 3 000 zł. Niezależnie od tego, czy kupujemy ubrania całkiem nowe, czy czasem sięgamy po ubrania z drugiej ręki, dziecko musi w czymś chodzić. Najgorzej jest na początku, kiedy dziecko bardzo szybko rośnie i rodzice nie nadążają z zakupem kolejnych rozmiarów. Ponadto, wbrew pozorom, małe rozmiary kurtek, śpiworki, kocyki czy otulacze kosztują bardzo dużo.

Kosmetyki dla dziecka muszą charakteryzować się dobrym składem. W przypadku dziecka bez alergii, wybór jest dość duży i można nawet zaoszczędzić. Jednak, kiedy jest ryzyko, iż dziecko cierpi na Atopowe Zapalenie Skóry czy inne tego rodzaju schorzenia, potrzebne będą droższe kosmetyki niż przeciętnie. W ciągu 12 miesięcy na same kosmetyki i produkty do higieny można wydać ok. 500 zł.

Wielu rodziców sądzi, że ubezpieczenie zagwarantuje dziecku rewelacyjną opiekę medyczną. Jest to jednak mit i trzeba mieć na uwadze, że jedne z większych kosztów związane będą właśnie z lekarzami, lekami oraz suplementami diety. Nawet, jeśli rodzice chwalą swojego pediatrę, do którego uczęszczają dzięki ubezpieczeniu, sytuacja może wyglądać całkiem inaczej, jeśli ten lekarz skieruje ich do specjalistów. Młodzi, przestraszeni o zdrowie swojego dziecka rodzice, często wybierają wizyty prywatne głównie ze względu na lepszą, szybszą dostępność. Szczepienia na NFZ często kojarzą się z dużą liczbą wkłuć. Aby temu zapobiec, młodzi rodzice wykupują szczepionki skojarzone, które kosztują po kilkaset złotych. To również zwiększa pulę wydatków. Dodatkowo – niemowlęta obowiązkowo przyjmują witaminę D. Nie należy ona do najtańszych suplementów. Daje to więc kwotę rzędu 2500 zł w ciągu roku.

Ile kosztuje dziecko w pierwszym roku – nie tylko pieluchy i mleko?

Ile kosztuje dziecko, które nie skończyło jeszcze pierwszego roku? Czy koszty związane z jego utrzymaniem obejmują wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy, do których należą pieluchy, mleko, leki oraz ubrania?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista i brzmi: Nie. Każdy rodzic, zwłaszcza współcześnie, chce dać swojemu dziecku wszystko, co najlepsze. Z tego powodu w domu, w którym jest dziecko, pojawiają się również zabawki, książki czy różne gadżety. Część zabawek dzieci dostają od zakochanych ciotek, wujków oraz dziadków, jednak nie istnieje chyba na świecie rodzic, który nie kupił własnemu dziecku choć jednej zabawki.

Jeśli nie zabawki, to na pewno książki. Mnóstwo mam stawia na rozwój dziecka od pierwszych dni, dlatego czytanie do snu to podstawa. Książki dla dzieci to niezmiernie drogi biznes. Zabawki i książki w pierwszym roku życia dziecka mogą pochłonąć ok. 1000 zł z domowego budżetu.

Współczesny świat często obraca się wokół technologii. Wiele osób kocha gadżety, również młodzi rodzice. Niektóre z nich wpływają na lepszy sen dziecka, inne na lepszy sen rodziców. Do kategorii gadżetów zaliczymy szumisie, elektroniczne nianie czy monitory oddechu. Ta kategoria to wydatek oscylujący wokół kwoty rzędu 500 zł.

Ile kosztuje małe dziecko i z czego wynikają te koszty?

Mówiąc o małych dzieciach nie mamy na myśli wyłącznie niemowląt do pierwszego roku życia. Chodzi również o dwu-, cztero-, czy nawet sześciolatki, które ciągle wymagają opieki rodzica, interwencji podczas wykonywania różnych czynności oraz poświęconego czasu. Kiedy jednak mama chce wrócić do pracy, dziecku należy zapewnić opiekę. Może to być niania, która zazwyczaj oczekuje bardzo dobrej pensji, ale równie dobrym rozwiązaniem jest żłobek czy przedszkole. Niestety, instytucje te również kosztują.

Przedszkole bądź żłobek to różne koszty, gdyż zależą od tego, czy placówka jest prywatna, czy państwowa. W przypadku placówki prywatnej w dużym mieści trzeba liczyć się z kosztem rzędu nawet 2000 zł.

Opłaty za placówki to koszty stałe, do utrzymania dziecka warto doliczyć jeszcze najróżniejsze koszty z mniejszych i większych przyjemności – wycieczki, ubrania, wyjścia do kina, wyjścia na basen, wakacje i wiele więcej.

Zobacz również: Jaki dywan do pokoju dziecięcego? Zachwyć swoją pociechę

Ile kosztuje dziecko na miesiąc?

Koszty utrzymania dziecka w perspektywie miesiąca, to temat idealny dla ekspertów. Badania, których się podejmują, wykazują, iż miesięczny koszt utrzymania dziecka to kwota rzędu ok. 1100 zł miesięcznie. I to od dnia jego narodzin. Warto zauważyć, że z każdym rokiem kwota ta się zwiększa, z czego wynika, że im starsze dziecko, tym więcej kosztuje jego utrzymanie. Czasem suma ta może sięgać nawet 1500 zł miesięcznie. Warto zauważyć, że nie chodzi wyłącznie o rzeczy potrzebne dziecku, ale także rachunki. Większe dziecko częściej się myje, więc zużywa więcej wody, a co za tym idzie – rosną rachunki za wodę. Podobnie sprawa wygląda z rachunkami za prąd. Dorastające dzieci więcej czasu spędzają przed komputerem, posiadają również swój własny telefon, który wymaga ładowania.

Koszt utrzymania dziecka do 18 roku życia

Jak pokazują liczne raporty, utrzymanie jednego dziecka do 18. roku życia wymaga wydania kwoty rzędu 250 000 – 300 000 zł. Ta kwota niektórych przeraża, jednak warto podkreślić, że każda złotówka wydawana jest bardziej lub mniej regularnie przez okres od narodzin aż po dorosłość. Ta niezwykle duża suma pieniędzy wiąże się z wyżywieniem, ubraniem, pielęgnacją, wykształceniem dziecka oraz wszelkimi dodatkowymi opłatami – za zajęcia dodatkowe, za wycieczki, za elektronikę, którą rodzice decydują się podarować dziecku, za przyjęcia urodzinowe, za prezenty i wszystko, co jest choćby w najmniejszym stopniu związane z utrzymaniem i wychowaniem dziecka.

Ile kosztuje utrzymanie dziecka – podsumowanie

Koszty, jakie trzeba ponieść decydując się na urodzenie i wychowanie dziecka to niebagatelna kwota, która niejednego człowieka może zwalić z nóg. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu zarzucić plany posiadania potomstwa. Warto mieć na uwadze, że kwota ta rozkłada się na bardzo długi okres czasu i nie zawsze daje się rodzicom we znaki.

Podobne artykuły