Jeśli jesteś w ciąży lepiej z tego zrezygnować. Zagraża zdrowiu dziecka!

Parenting Data publikacji: 19 lipca 2018

Ciąża to jeden z niezwykłych okresów w życiu każdej kobiety. Jest to tak silne, że potrafimy zmienić wszystkie swoje dotychczasowe przyzwyczajenia dla zdrowia dziecka. Wiemy doskonale, że nie powinnyśmy pić alkoholu czy palić tytoniu. Jednak najgroźniejsze są te rzeczy, o których nie wiemy i dzisiaj jedną z nich chcielibyśmy Wam przedstawić.

Autorem badań jest dr Janice Juraska z Wydziału Neurologii Uniwersytetu w Illinois zaleca ona by kobiety w ciąży unikały wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych oraz substancji zapachowych. W badaniach wraz z dr Susan Schantz, która bada substancje zaburzające gospodarkę hormonalną przebadały mocz kobiet w ciąży. Odkryły, że każdego dnia płód narażony jest na wiele substancji chemicznych.

Następnie wykonały ciekawe badanie na szczurach piekąc ciastka z dodatkiem ftalanów i następnie karmiąc nimi szczury w ciąży. Substancja ta stosowana jest w plastiku i zapachach. O ile substancje te nie miały wpływu na matkę, to szczury po okresie odpowiadającym 20 ludzkim latom wykazywały mniejsze zdolności poznawcze.

Badania trwają dalej aby zrozumieć dokładnie, które ftalany są szkodliwe dla kory przedczołowej. Dr Juraska twierdzi, że płacimy wysoką cenę za wygodę dzisiejszego życia, musimy jednak ustalić jak wysoka ona jest.

Czym są ftalany

Ftalany stosowane są w produkcji żywic ftalonowo-glicerynowych, które stanowią bazę do lakierów i farb ftalowych, klejów i niektórych laminatów. Używane są również jako plastyfikatory. Najgorsze jest to, że stosowane są one w produktach codziennego użytku i pojawia się coraz więcej głosów na temat ich szkodliwości.

Niektóre z nich mogą zwiększać ryzyko zachorowania na astmę u dzieci w wieku 5-11 lat gdy matka w ciągu ciąży oddychała zanieczyszczonym nimi powietrzem. Według wcześniej przytoczonych badań dr Janice Juraska mogą również wpływać na zdolności poznawcze nawet w dorosłym życiu, gdy matka miała z nimi kontakt w ciąży.

Ftalany mogą działać na niektóre hormony co może prowadzić do uszkodzeń układu nerwowego. Dzieci w wieku 7 lat, których mamy w ciąży oddychały powietrzem silnie zanieczyszczonym ftalanami mają niższe IQ o ok. 7 punktów.

Dlatego też zaleca się zmniejszenie kontaktu z nimi w okresie ciąży. Jak to zrobić? Można wykonać kilka prostych kroków, aby zmniejszyć swoją ekspozycję na ftalany:

  1. nie jedz pożywienia opakowane w folię
  2. nie podgrzewaj produktów w plastikowych opakowaniach i silnie przetworzonych
  3. unikaj produktów, które zawierają ftalany np. perfumy, dezodoranty, odświeżacze powietrza, niektóre ręczniki papierowe

Źródła

  1. fakt.pl
  2. wikipedia.org

Podobne artykuły