Czy można wozić dzieci na przednim fotelu?

Parenting Data publikacji: 28 września 2019 / Aktualizacja: 2020-04-29

Czasami gdy wybieramy się z dziećmi w podróż samotnie najlepszą opcją jest posadzenie dziecka na przednim fotelu. Mamy wtedy możliwość obserwowania dziecka bez odwracania się do tyłu. Co jednak na ten temat mówi prawo, czy można przewozić dzieci z przodu na foteliku i  w jakich wypadkach bez niego?

Dziecko na przednim siedzeniu

Można przewozić dziecko na przednim siedzeniu gdy spełnimy kilka warunków. Po pierwsze dzieci o wzroście mniejszym niż 150 cm nie mogą znajdować się w samochodzie bez dedykowanego fotelika lub urządzenia przytrzymującego. W takiej sytuacji z pewnością otrzymamy mandat w wysokości 150 zł i dodatkowo 6 punktów karnych. Nie wspominając już o zagrożeniu jakie sprawiamy dla życia i zdrowia dziecka.

Wiemy więc już, że dziecko mniejsze niż 150 cm wzrostu możemy przewozić w aucie w foteliku, dotyczy to również przedniego siedzenia, ale tutaj musimy spełnić dodatkowe warunki.

W sytuacji gdy siedzisko ustawione jest tyłem do kierunku jazdy jak większość fotelików dla małych dzieci, musimy wyłączyć poduszkę powietrzną. Wszystko zależy od modelu auta. W niektórych siedzenia pasażera posiadają specjalne czujniki, które aktywują poduszkę powietrzną tylko od określonej wagi osoby siedzącej na fotelu. Dzięki temu mogą rozpoznać czy to dorosły cy dziecko w foteliku. Inne natomiast auta pozwalają ręcznie wyłączyć poduszkę powietrzną np. za pomocą specjalnego pokrętła lub kluczykiem samochodowym. W przypadku gdy nie mamy możliwości wyłączenia w żaden sposób poduszki powietrznej pasażera przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy jest zabronione.

Jest to ważne bo w przypadku kolizji wystrzelenie poduszki powietrznej w tył fotelika dziecka może w takiej sytuacji wyrządzić mu wielką krzywdę.

Gdy dziecko jest starsze i posiada fotelik do jazdy przodem w kierunku jazdy możemy poduszkę zostawić włączoną. Lepiej jednak ją wyłączyć mimo wszystko jeśli mamy taką możliwość. Jeśli nie to odsuwamy fotel z dzieckiem jak najdalej kokpitu samochodu.

Zanim kupisz fotelik w sieci sprawdź czy Twoje dziecko dla swojego wieku ma statystyczny wzrost i wagę. Pomoże Ci w tym tabela wzrostu i wagi. Być może lepiej jest przymierzyć fotelik przed zakupem w sklepie.

Podobne artykuły