Genialny sposób na wyczyszczenie filtra od okapu – zajmie to parę minut!

Porady Data publikacji: 2021-09-01 / Aktualizacja: 2022-07-29

Okap kuchenny to jedno z urządzeń, które znajduje się praktycznie w każdej kuchni. Jednym z elementów, z których jest on złożony jest filtr przeciwtłuszczowy. W przypadku okapów, które działają na zasadzie pochłaniacza dodatkowo znajdziemy filtr węglowy. Powietrze trafia wtedy ponownie do pomieszczenia, zamiast być wyprowadzane na zewnątrz przez komin wentylacyjny.

Czyszczenie filtra od okapu

Filtry przeciwtłuszczowe wykonane z metalu (gęsta siatka) nie są częścią jednorazową. Nie musimy więc wymieniać ich za każdym razem, gdy staną się brudne. Możemy je wtedy po prostu umyć i zamontować ponownie po osuszeniu do naszego okapu. Pamiętajcie jednak, że nie należy tego robić z filtrami węglowymi, które po umyciu przestaną spełniać swoją funkcją. Je należy wymieniać regularnie, ale dwa razy do roku w zupełności wystarczy. Do mycia nie nadają się również filtry jednorazowe, które najczęściej wykonane są z fizeliny. Je należy wymieniać co kwartał.

Jeśli jednak posiadacie filtr metalowy, to przedstawimy Wam prosty sposób na jego wyczyszczenie. Nie wymaga on od nas wcale dużego nakładu pracy. Skrobania tłuszczu, brudzenia całego zlewozmywaka i nerwów. Wystarczy, że w przygotujecie sporej wielkości garnek. Taki, do którego filtr będzie można zanurzyć przynajmniej w połowie. Następnie wlewamy do niego wodę, dodajemy opakowanie sody oczyszczonej i zagotowujemy.

Do gotującej się wody wkładamy filtr i pozostawiamy na chwilę. Po wyjęciu będzie znów czysty. Następnie obracamy go drugą stroną i ponownie pozostawiamy na podobny czas. Zobaczcie, jak sposób w działaniu na wideo poniżej.

@projektmniej.pl

Soda oczyszczona potrafi zdziałać cuda🤩 Znacie inne naturalne sposoby na walke z brudem? #ekologia #naturalnie #kuchnia #porządki #sprzątanie

♬ Myself – Bazzi

Filtry od okapu można również myć w zmywarce

Filtry metalowe do okapu można również czyścić w inny sposób. Jeśli posiadasz w domu zmywarkę do naczyń, to warto ją wykorzystać. Wystarczy umieścić go w zmywarce. Ustawić program, który zapewnia najwyższą temperaturę wody i dodać tabletkę do mycia naczyń. Po wyjęciu ze zmywarki filtr będzie znów błyszczał nowością.

Podobne artykuły