Zobacz w jaki sposób obniżyć koszty ogrzewania podczas zimy

Porady Data publikacji: 17 grudnia 2018

Jak obniżyć koszty ogrzewania

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania? Dzisiaj przedstawimy Wam kilka pora na to jak taniej ogrzać swój dom lub mieszkanie i dzięki temu zaoszczędzić pieniądze w swoim domowym budżecie. Warto niektóre z tych rad wprowadzić w życie. Naprawdę potrafi to sprawić, że ogrzewanie stanie się tańsze. Oczywiście wszystko zależy od Twoich możliwości czy to technicznych, czy finansowych. Niektóre z porad można jednak zaadoptować bardzo prosto i nie ponosząc z tego tytułu żadnych wydatków. Wystarczy zmienić swoje nawyki.

Szczelność okien

Szczelność okien jest bardzo ważna i mało kto z nas pamięta o tym, że możemy przełączyć je w tryb zimowy. Jak to zrobić dowiecie się z tego poradnika. Oprócz tego warto pamiętać o samych uszczelkach, które z wiekiem tracą swoje właściwości i po prostu trzeba je wymienić. Na ich przetestowanie jest prosty sposób. Włóż kartkę papieru w okno i zamknij je. Jeśli wyciągniesz ją bez większego trudu to uszczelki są do wymiany.

Oprócz tego o ich zużyciu świadczyć może to, że dźwięk z zewnątrz jest zbyt wyraźny lub po prostu czujesz przepływ zimnego powietrza, które dostaje się z dworu do środka mieszkania. Pamiętaj tylko o jednej rzeczy, zbyt mocna szczelność mieszkania to też wróg, który może spowodować zbyt dużą wilgotność powietrza, a to skutkuje złym samopoczuciem czy problemami z pleśnią.

Wietrzenie

Gdy wietrzysz wyłącz w tym czasie ogrzewanie. Szkoda tracić ciepło, które w tym czasie i tak ucieknie. Pamiętaj też o tym by wietrzyć krótko i intensywnie. Zrób przeciąg przez 15 minut i zamknij okna. Nie wietrz przez godzinę czy dwie. Nie rozszczelnij okna i jednocześnie nie dogrzewaj pomieszczenia.

Dostosuj grzanie do swoje cyklu dziennego

Nie ma sensu by ogrzewanie działało na pełną parę gdy nie ma nas w domu bo jesteśmy w pracy. Pamiętaj jednak o tym, że warto aby utrzymywało ono niską, ale stałą temperaturę. Wyziębione mury trzeba później dogrzać, a one oddają zimno do środka. Dlatego poświęcasz wtedy więcej energii na uzyskanie temperatury od wyłączonego ogrzewania, niż na utrzymanie jakiejś niższej temperatury rzędu 18 stopni Celsjusza, a później dogrzanie domu do 21.

Dywan

Czy wiesz o tym, że im większy i cieplejszy dywan na podłodze tym cieplej będzie w pokoju? Działa on jak izolacja i zwiększa też uczucie ciepła podczas siedzenia czy chodzenia po podłodze. Warto więc taki kupić jeśli często marzną nam nogi zamiast podnosić temperaturę w domu.

Odsłon okna

Gdy na dworze świeci słońce, odsłoń okna i wpuść je do środka. To naturalne ogrzewanie, za które nic nie płacisz. Pozwól by słońce wpływało do domu przez szyby i jednocześnie ogrzewało wnętrze. Adekwatnie gdy robi się ciemno zasłoń okna aby ograniczyć ilość uciekającego ciepłego powietrza na zewnątrz.

Odpowietrz grzejniki

Niekiedy grzejniki mogą być zapowietrzone. Zawsze rozpoczynając sezon grzewczy należałoby je sprawdzić. Grzejnik wtedy nie grzeje całą płytą, w pokoju jest chłodniej, a mimo wszystko zużywamy tyle samo energii grzewczej. Dodatkowo często podkręcamy ogrzewanie bo chcemy by było cieplej. Jak odpowietrzyć kaloryfer dowiesz się z tego poradnika.

Nie zasłaniaj grzejników

Niezależnie od typu grzejnika warto by zawsze był odsłonięty. Zwiększa to jego możliwości grzewcze, nie blokuje napływu powietrza ciepłego lub zimnego. Dzięki temu wymiana powietrza zachodzi szybciej i szybciej jest ono ogrzane. Nie stawiaj więc zimą niczego przed grzejnikami lub na nich, a także tuż pod nimi.

Ubierz się cieplej

Jeśli zależy Ci na oszczędnościach i możesz w tym celu poświęcić trochę swojej wygody to zrezygnuj z chodzenia w krótkim rękawku po domu w czasie zimy. Ubierz bluzkę lub sweterek i zmniejsz ogrzewanie. Dzięki temu przełoży się to na realne oszczędności.

Zmniejsz temperaturę na noc

Podczas snu nawet lepiej aby było chłodniej, wtedy lepiej się wyśpimy. Nawet podczas snu nasz organizm spala kalorie więc warto trochę obniżyć temperaturę by więcej ich zużył na ogrzanie naszego ciała. Dzięki temu zaoszczędzisz bo po co ogrzewać dom gdy śpimy pod kołderką.

 

Podobne artykuły