Kim jest KOMISJONER? Czym zajmuje się komisjoner w Niemczech?

Porady Data publikacji: 06 lipca 2023

Planujesz wyjechać do pracy w Niemczech i zastanawiasz się, kim jest komisjoner? To często spotykane stanowisko, które jest wybierane przez wiele osób wyjeżdżających do Niemiec do pracy. Praca komisjonera często nie wymaga od nas posiadania konkretnych kompetencji, dlatego może być dobrym wyborem na rozpoczęcie swojej przygody zarobkowej w tym kraju.

Kim jest komisjoner?

Komisjoner to odpowiednich naszego polskiego magazyniera. Jest to praca w magazynie, która może polegać na kompletowaniu zamówień. Klient składa zamówienie w sklepie internetowym lub stacjonarnym. Produkty te znajdują się w magazynie sklepu w różnych miejscach, na różnych regałach i wysokościach. Praca komisjonera polega na skompletowaniu zamówienia w jedno zbiorcze opakowanie, które będzie można następnie przekazać klientowi lub je do niego wysłać.

Co robi komisjoner?

Wiemy już, że komisjoner kompletuje produkty w magazynie. Nie oznacza to jednak, że jest ona łatwa. Zwłaszcza w przypadku dużych magazynów i gabarytów, wymagane mogą być uprawnienia na wózki widłowe i dodatkowe szkolenia. Magazyny przechowują różne towaru. Mogą to być malutkie śrubki, a także duże betonowe elementy czy delikatna elektronika. Dlatego w zależności od branży, w której podejmiemy pracę komisjonera, może wymagać ona od nas różnych umiejętności, także manualnych oraz obsługi wózków widłowych.

Bez wątpienia jednak osoba, która pragnie zostać komisjonerem, musi charakteryzować się starannością. Zamówienie musi zostać poprawnie skompletowane. Zazwyczaj podążamy według listy, a do dyspozycji mamy również wspomagające nas czytniki cyfrowe. Jednak nadal towary mogą mieć różne warianty i musimy dopilnować, aby klient otrzymał właśnie ten właściwy, zgodny z jego zamówieniem.

Co więcej, musimy również kontrolować jakość danych produktów, aby do klienta nie trafiły produkty uszkodzone. Dlatego osoba na stanowisku komisjonera musi być odpowiedzialna i drobiazgowa.

Ile zarabia komisjoner?

Jeśli przejrzymy ogłoszenia na te stanowiska na niemieckich portalach, to możemy uśrednić, że osoba na tym stanowisku w Niemczech może zarobić od 10 do 15 euro na godzinę za podstawowe uposażenie. Jest to oczywiście uzależnione od rodzaju magazynu, lokalizacji i wielu innych czynników. Dlatego rozstrzał w ofertach może być duży.

Część osób decyduje się jednak na skorzystanie z pośrednika pracy. Według portalu wynagrodzenia.pl średnia pensja komisjonera wynosi 4 490 zł brutto, co daje nam 3 391 zł netto.

Czy warto zostać komisjonerem?

Jeśli nie posiadasz doświadczenia i ma być to Twoja pierwsza praca w Niemczech, to stanowisko komisjonera może być dobrym wyborem. W tym zawodzie można dostać pracę, nawet nie znając języka niemieckiego. Jeśli tylko szybko i chętnie przyswajamy wiedzę, to możemy liczyć na to, że uda nam się znaleźć i utrzymać zatrudnienie w tym zawodzie.

Oczywiście, w trakcie możemy nabywać kompetencje, uczyć się języka i znaleźć inną bardziej wymagającą, ale też lepiej płatną pracę. Jest to za to dobra pozycja startowa, która pozwoli nam uzyskać pierwsze środki na utrzymanie bez kierunkowego wykształcenia czy znajomośći języka.

Podobne artykuły