Oświetlenie zewnętrzne z pewnością znajdziemy w każdym ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Jest to nieodłączny element każdej aranżacji ogrodowej. O ile w przypadku lamp kierujemy się aspektem wizualnym, o tyle często nie zwracamy uwagi na to, co wybrane przez nas oświetlenie skrywa wewnątrz. A jest to przecież niezwykle ważne – to żarówka daje blask! Trendy wskazują umocnienie się sprzedaży żarówek ledowych. Na co zwracać uwagę? Gdzie kupić? Podpowiadamy.
Elementy składowe każdej żarówki, które producent wykorzystał do jej stworzenia, mają olbrzymie znaczenie. Czym trwalsze wykonanie, tym dłuższe użytkowanie. Nie inaczej jest w przypadku żarówek LED. Najczęściej wykorzystywanym materiałem podczas produkcji jest ceramika. Wybór uzasadniony, przede wszystkim dlatego, że ceramika cechuje się bardzo dobrą przewodnością cieplną i idealnie oddaje ciepło do otoczenia. Jednocześnie ten materiał dba o izolację elektryczności, co wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo samej oprawy. Alternatywą dla ceramicznych żarówek z diodami ledowymi są żarówki wykonane ze szkła mineralnego. To tworzywo cieszy się powodzeniem w przypadku żarówek o niższej mocy. Trzecim, także wartym rozważenia materiałem w budowie żarówek led jest aluminium, które poprawia żywotność źródła światła.
Wiele czynników powinno być istotnych podczas wyboru i zakupu żarówek ledowych. Jest to produkt, w przypadku którego możemy wyszczególnić kilka koniecznych elementów, które warto sprawdzić. Dzięki temu nie tylko zapewnimy lampie przepiękny blask, ale także nie będziemy musieli zbyt często wymieniać żarówki.
Przede wszystkim sprawdź, jaki wybrana przez Ciebie lampa (lub już posiadana), ma gwint do mocowania źródła światła. Najczęściej spotykanymi gwinty na żarówki LED E27 oraz żarówki LED E14 i GU10. Mocowanie żarówek nie jest szerokim tematem, musisz pamiętać, że produkty muszą być po prostu kompatybilne ze sobą.
Żarówka, żarówce nie równa! W zależności od liczby lumenów, które tworzą strumień światła, lampa zewnętrzna led odda otoczeniu blask o innej mocy. Im liczba lumenów wyższa, tym „mocniej” świeci żarówka. Jeżeli wcześniej miałeś styczność tylko z żarówkami tradycyjnymi, pamieaj że przyjętym, naturalnym przelicznikiem jest 10:1, a mianowicie – żarówka LED o wartości 600 lumenów będzie odpowiednia w miejsce żarówki 60W.
Bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku oświetlenia i prądu jest najważniejsze. Także w przypadku źródła światła. Dlatego też producenci dbają o to, aby każdy produkt związany z lampami zewnętrznymi miał oznaczenie IP (Ingress Protection). Jest to stopień ochrony zapewnianej przez obudowę urządzenia elektrycznego przed czynnikami zewnętrznymi jak ciała obce, woda czy wilgoć. Dla oświetlenia ogrodowego odpowiedni wskaźnik IP będzie na poziomie minimum IP44. Podobnie jest w przypadku żarówki LED. Pomimo tego, że źródło światła najczęściej otoczone jest oprawą, nie powinniśmy kupować żarówek LED, które nie są przeznaczone do montażu zewnętrznego.
Żarówki LED mają swoje zalety. Przede wszystkim, jest to najczęściej wyszukiwane źródło światła w Internecie. Są także najbardziej energooszczędnym źródłem światła. Szacuje się, że diody LED są w stanie zużyć nawet 90% mniej energii elektrycznej od tradycyjnych żarówek żarnikowych. Pomimo stosunkowo wysokiej ceny, nakład przy zakupie zwraca się niezwykle szybko w oszczędności na rachunkach. Dobrym pomysłem będzie zamówienie żarówek ledowych w jednym ze sklepów internetowych z oświetleniem, które wyróżniają się przede wszystkim atrakcyjna ceną i wygodą w zakupach.